Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Σάσα Βεζένκοβ
Φωτογραφία: Ολυμπιακός Πειραιώς

Ο βουλγαρο-ελληνο-κύπριος μπασκετμπολίστας, Αλεξάνταρ Βεζένκοβ, που παίζει στην Εθνική Ομάδα της Βουλγαρίας και στον Ολυμπιακό της Ελλάδας, που ήταν αθλητής №1 της Βουλγαρίας το 2022 και δυο φορές «πιο πολύτιμος παίκτης» (Most Valuable Player - MVP) του Πρωταθλήματος Ελλάδας, έλαβε την κατά σειρά αναγνώριση από τους ειδήμονες στο μπάσκετ.

Ο Βεζένκοβ τώρα επελέγη για №1 Παίκτης της Ευρώπης για το 2023 και για «καλύτερος επιθετικός» της σαιζόν από την εξειδικευμένη έκδοση eurobasket.com.

Ο Βεζένκοβ πρόσφατα κέρδισε τον τίτλο του πιο Άξιου Παίκτη στην Ευρωλίγκα τώρα έγινε κια ο πιο καλός σκόρερ με τον Ολυμπιακό που κέρδισε δεύτερη θέση στο πιο έγκυρο τουρνουά ευρωπαϊκών ομάδων στο μπάσκετ ανδρών.

Το eurobasket.com συμπεριέλαβε τον Βεζένκοβ και στην Ιδανική Ομάδα που θα έφτιαχνε η έκδοση μαζί με τον Λορέντσο Μπράουν από την «Μακάμπι» του Τελ Αβίβ, τον Τζανάν Μούσα από την «Ρεάλ Μαδρίτης», τον Ματίας Λεσόρ από την «Παρτιζάν» και τον Βάλτερ Ταβάρες από την «Ρεάλ».

Από σήμερα συνεχίζονται τα πλέι οφ του Ελληνικού Πρωταθλήματος Μπάσκετ και ο Ολυμπιακός παίζει απόψε με τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη στην δεύτερη συνάντηση των δυο ομάδων στον ημιτελικό.

Περισσότερα στην κατηγορία

Τρία χρυσά και ένα ασημένιο μετάλλιο για τις Καλέιν και Νικόλοβα στον τελικό του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου στο Μπακού

Τέσσερα μετάλλια κατέκτησαν οι Βουλγάρες αθλήτριες στους ατομικούς τελικούς του πρώτου Ευρωπαϊκού Κυπέλλου Ρυθμικής Γυμναστικής που διεξάγεται στο Μπακού. Η Μποριάνα Καλέιν κέρδισε ένα χρυσό μετάλλιο σε μπάλα και κορδέλα, καθώς και ένα ασημένιο στο..

ανανέωση: 5/5/24 3:54 PM

Η Στιλιάνα Νικόλοβα κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο στο Μπακού

Η Στιλιάνα Νικόλοβα κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο πολύαθλο στο πρώτο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρυθμικής Γυμναστικής που πραγματοποιήθηκε στο Μπακού. Η Μποριάνα Καλέιν παρέμεινε τέταρτη μετά από ανακρίβειες με την κορδέλα. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η..

δημοσίευση: 5/5/24 10:20 AM

Η Νάντια Τόντσεβα είναι μεταξύ των διεκδικητών για το Παγκόσμιο Κύπελλο Σκακιού

Στη δεύτερη διοργάνωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου σκακιού γυναικών θα υπάρξει και πάλι βουλγαρική συμμετοχή. Αφού πέρσι η Νουργκιούλ Σαλίμοβα έφτασε στον τελικό του τουρνουά του Μπακού, η Νάντια Τόντσεβα θα αγωνιστεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο σκακιού..

δημοσίευση: 4/30/24 12:23 PM