Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής στην Κλουζ-Ναπόκα στην Ρουμανία, που τελείωσε χθες, ήταν ο τελευταίος αγώνας πριν την Ολυμπιάδα στο Παρίσι, που ξεκινά στις 26 Ιουλίου. Στην αναμέτρηση συμμετείχαν 11 ομάδες.
Στην Κλουζ-Ναπόκα η Στιλιάνα Νικόλοβα έλαβε χρυσό μετάλλιο στο πολύαθλο και 3 αργυρά μετάλλια στον τελικό με στεφάνι, μπάλα και κορίνες. Η Μποριάνα Καλέιν έλαβε χρυσό μετάλλιο στην μπάλα ενώ η Εθνική Ομάδα που αποτελείται από την Μαγκνταλίνα Μίνεβσκα, την Σοφία Ιβανόβα, την Καμέλια Πετρόβα, την Ρέιτσελ Στογιάνοβ και την Μαργκαρίτα Βασίλεβα, έλαβε χρυσό μετάλλιο στο πολύαθλο και αργυρό μετάλλιο με 5 στεφάνια.
Τα κορίτσια προπονούνται με την Βέσελα Ντιμιτρόβα και την Γιάσενα Στόινεβα. Της βουλγάρικης αντιπροσωπείας στην Ρουμανία ηγούταν η αντιπρόεδρος της Βουλγαρικής Ομοσπονδίας Ρυθμικής Γυμναστικής, Νεβιάνα Βλαντίνοβα. Μέλος της κριτικής επιτροπής από την Βουλγαρία ήταν η Χριστίνα Τοντορόβα.
Στις 13 Ιουλίου η Εθνική Ομάδα Βόλει της Βουλγαρίας γυναικών έως 18 ετών έγινε Πρωταθλήτρια Ευρώπης νικώντας την ομάδα από το Βέλγιο με 3:0 (25:15, 25:18, 28:26) στην πόλη Μπλαζ στην Ρουμανία.
Όλα αυτά συνέβησαν στον πυρετό του τελικού του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου Ποδοσφαίρου στο Βερολίνο το οποίο κέρδισε η Ισπανία με 7 νίκες στους 7 αγώνες που διεξήγαγε με την Κροατία, την Ιταλία, την Αλβανία, την Γεωργία, την Γερμανία, την Γαλλία και στο τέλος με την Αγγλία. Πρόκειται για το τέταρτο Ευρωπαϊκό Κύπελο που κερδίζει η ισπανική ομάδα.
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στο Κανάλι Κωπηλασίας στο Πλόβντιβ διαγωνίζονται 300 βετεράνοι κανό-καγιάκ από 37 χώρες ενώ από τις 17 έως τις 21 Ιουλίου θα διαγωνίζονται νεαροί και κορασίδες έως 23 ετών και έφηβοι. Οι αγώνες γίνινται με αφορμή τα 100..
Το παγκόσμιο ρεκόρ στο άλμα εις ύψος γυναικών κατείχε επί 37 χρόνια η Πρόεδρος της Βουλγαρικής Ολυμπιακής Επιτροπής, Στέφκα Κωσταντίνοβα. Τώρα όμως σημειώθηκε νέο ρεκόρ από την Ουκρανή Γιαροσλάβα Μάχουτσικ. «Αυτά τα 210 εκατοστά αποδεικνύουν..
Ο 15χρονος Βίκτωρ Νικόλοβ κατατάχθηκε στην δεύτερη θέση στην γενική κατάταξη του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Κάρτινγκ Sodi W Finals στην πόλη Γκενκ του Βελγίου και έγινε ο πρώτος Βούλγαρος με τόσο μεγάλη επιτυχία. Πρόκειται για την τέταρτη συμμετοχή του..