Η Μιχαέλα Φίλεβα αποκαλύπτει περισσότερα από το ταλέντο της στο νέο της κομμάτι «Από συνήθεια». Το τραγούδι είναι ένα από τα δεκατρία που έγραψε μια διεθνής ομάδα σε μια ειδική κατασκήνωση τραγουδοποιίας που διοργανώθηκε στα τέλη Απριλίου, στην οποία συμμετέχουν καλλιτέχνες από τη Σουηδία, τη Ρουμανία, τη Λετονία και τη Βουλγαρία. Στόχος του είναι να δημιουργήσει τραγούδια για το νέο άλμπουμ της Μιχαέλα Φίλεβα, που έχει προγραμματιστεί να κυκλοφορήσει στις 20 Οκτωβρίου 2023. Πρέπει να περιμένουμε μέχρι τον Σεπτέμβριο, όταν, σε επτά συνεχόμενα επεισόδια που θα διανεμηθούν στα κοινωνικά δίκτυα, θα μάθουμε πώς δημιουργήθηκαν τα τραγούδια του πέμπτου δίσκου της.
Η Μιχαέλα Στρίντμπεκ από τη Σουηδία και ο Ρουμάνος παραγωγός Ράντου Παρβολέσκου συνεργάστηκαν για να γράψουν το τραγούδι «Από συνήθεια» με το οποίο η Μιχαέλα Φίλεβα ανοίγει την αυλαία του πέμπτου άλμπουμ της. Τους στίχους στη Βουλγαρική γλώσσα έγραψε η Μιχαέλα Φίλεβα, η οποία συμμετείχε και στη δημιουργία μεγάλου μέρους των τραγουδιών του επερχόμενου δίσκου.
Αυτό το καλοκαίρι μπορούμε να συναντήσουμε τη Μιχαέλα σε συναυλίες σε ανοιχτές σκηνές κλαμπ της Βουλγαρίας και στις 20 Οκτωβρίου στη συναυλία - πρεμιέρα του νέου άλμπουμ.
Φωτογραφία: Άνι Πετρόβα
Μετάφραση: Σταύρος Βανιώτης
Η Μιχαέλα Φίλεβα παρουσιάζει νέους λατίνο ρυθμούς στο καινούριο της τραγούδι που λέγεται "Λα Μούζικα". Η Μιχαέλα γνωρίζει ισπανικά και της αρέσει η Ισπανία. Τώρα τραγουδά και σ’ αυτήν την γλώσσα. Το νέο της άλμπουμ λέγεται "96" και είναι..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Η Μιχαέλα Φίλεβα παρουσιάζει νέους λατίνο ρυθμούς στο καινούριο της τραγούδι που λέγεται "Λα Μούζικα". Η Μιχαέλα γνωρίζει ισπανικά και της αρέσει η..