Η Μιχαέλα Φίλεβα αποκαλύπτει περισσότερα από το ταλέντο της στο νέο της κομμάτι «Από συνήθεια». Το τραγούδι είναι ένα από τα δεκατρία που έγραψε μια διεθνής ομάδα σε μια ειδική κατασκήνωση τραγουδοποιίας που διοργανώθηκε στα τέλη Απριλίου, στην οποία συμμετέχουν καλλιτέχνες από τη Σουηδία, τη Ρουμανία, τη Λετονία και τη Βουλγαρία. Στόχος του είναι να δημιουργήσει τραγούδια για το νέο άλμπουμ της Μιχαέλα Φίλεβα, που έχει προγραμματιστεί να κυκλοφορήσει στις 20 Οκτωβρίου 2023. Πρέπει να περιμένουμε μέχρι τον Σεπτέμβριο, όταν, σε επτά συνεχόμενα επεισόδια που θα διανεμηθούν στα κοινωνικά δίκτυα, θα μάθουμε πώς δημιουργήθηκαν τα τραγούδια του πέμπτου δίσκου της.
Η Μιχαέλα Στρίντμπεκ από τη Σουηδία και ο Ρουμάνος παραγωγός Ράντου Παρβολέσκου συνεργάστηκαν για να γράψουν το τραγούδι «Από συνήθεια» με το οποίο η Μιχαέλα Φίλεβα ανοίγει την αυλαία του πέμπτου άλμπουμ της. Τους στίχους στη Βουλγαρική γλώσσα έγραψε η Μιχαέλα Φίλεβα, η οποία συμμετείχε και στη δημιουργία μεγάλου μέρους των τραγουδιών του επερχόμενου δίσκου.
Αυτό το καλοκαίρι μπορούμε να συναντήσουμε τη Μιχαέλα σε συναυλίες σε ανοιχτές σκηνές κλαμπ της Βουλγαρίας και στις 20 Οκτωβρίου στη συναυλία - πρεμιέρα του νέου άλμπουμ.
Φωτογραφία: Άνι Πετρόβα
Μετάφραση: Σταύρος Βανιώτης
Η εθνική δημοσκόπηση της εκπομπής «Αλέγκρο Βιβάτσε» του προγράμματος «Χοριζόντ» της ΒΕΡ έδειξε ότι για τους ακροατές ο πιο κατάλληλος μουσικός να λάβει τον τίτλο «Μουσικός της Χρονιάς» για το 2023 είναι η τραγουδίστρια της όπερας, Σόνια Γιόντσεβα, η..
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Η Μιχαέλα Φίλεβα παρουσιάζει νέους λατίνο ρυθμούς στο καινούριο της τραγούδι που λέγεται "Λα Μούζικα". Η Μιχαέλα γνωρίζει ισπανικά και της αρέσει η..