Το Μπέλενε και το Νικόπολ φιλοξενούν τον πρώτο περιφερειακό προορισμό της ποδηλατικής διαδρομής Dunav Ultra – «Η Περσίνα με ποδήλατο». Το γεγονός θα διεξαχθεί την 1η Ιουλίου και συμπεριλαμβάνει ποδηλατικό γύρο σε γραφική ιστορική διαδρομή που συνδέει τις δύο παραδουνάβιες πόλεις, ενημερώνει το ΒΤΑ.
Οι συμμετέχοντες θα χωριστούν σε δύο κατηγορίες «Αγώνας» και «Χόμπι». Οι πρώτοι θα πρέπει να διανύσουν την απόσταση για πιο σύντομο χρόνο. Οι υπόλοιπο θα διασκεδάσουν να περάσουν τη διαδρομή με κινητή εφαρμογή.
Την ημέρα του γεγονότος, πλάι στον Δούναβη θα διαμορφωθεί ειδική ζώνη διασκεδάσεων. Επίσης, οι διοργανωτές έχουν ετοιμάσει και άλλες δραστηριότητες όπως βόλτα-σαφάρι με αλιευτικές βάρκες γύρω από το νησί Περσίν, επίσκεψη των λεγόμενων βουλγαρικών Μαλδιβών γύρω από το Νικόπολ, περιπέτεια με καγιάκ και παρατήρηση πτηνών. Το γεγονός θα προσφέρει πολλές διασκεδάσεις, μουσική, λαχεία και DJ πάρτι.
«Η Περσίνα με ποδήλατο» είναι μέρος της σειράς γεγονότων με αφορμή τη 10η επέτειο της διαδρομής Dunav Ultra και πραγματοποιείται με τη χρηματική υποστήριξη των Δήμων Μπέλενε, Νικόπολ και του ιδρύματος «Η Αμερική για τη Βουλγαρία».
Η παραδοσιακή μαζική διάνυση της διαδρομής Dunav Ultra φέτος θα ξεκινήσει στις 5 Σεπτεμβρίου από το Βίντιν. Οι ποδηλατιστές θα περάσουν πάνω από 700 χιλιόμετρα σε γραφικά τμήματα γύρω από τον Δούναβη μέχρι το Ντουράνκουλακ.
Επιμέλεια: Βενέτα Νικόλοβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Φωτογραφίες: dunavultra.com, Facebook / Dunav UltraΧθες 220 άτομα από 7 χώρες (Βουλγαρία, Βρετανία, Γερμανία, Δανία, Τουρκία, Ουκρανία και Ρωσία) συμμετείχαν στον 84 ο Μαραθώνιο Κολύμβησης «Γκάλατα-Βάρνα». Το ακρωτήριο Γκάλατα βρίσκεται στο νότιο άκρο του κόλπου της Βάρνας. Από εκεί μέχρι την..
Από χθες στην Σόφια κυκλοφορεί νέα γραμμή λεωφορείων ειδικά για τουρίστες. Το διόροφο λεωφορείο № 200 θα λειτουργεί μόνο τα Σαββατοκύριακα μέχρι τις 15 Σεπτεμβρίου. Η αφετηρία και το τέρμα είναι μπροστά στον καθεδρικό ναό «Άγιος Αλεξάνταρ..
Σήμερα όπως και χθες στο βουνό Ρίλα συγκεντρώνονται χιλιάδες τουρίστες για να γιορτάσουν την Γιορτή της Ρίλα για 99 η χρονιά από το 1925. Σήμερα οτουριστικός σύλλογος «Τουρίστας της Ρίλα» διοργανώνει ανάβαση στην κορυφή Μουσαλά (2 925μ.)..