Τεράστιος πίνακας με μεγέθη 5х6 μέτρων, που απεικονίζει την ονειρεμένη ενότητα μεταξύ της Βόρειας Μακεδονίας και της Βουλγαρίας, ζωγραφίστηκε από 30 νεαρούς ζωγράφους από τις δύο πλευρές των συνόρων. Το γεγονός διεξήχθη μπροστά από το Εθνικό Θέατρο «Ιβάν Βάζοφ» ως μέρος της καμπάνιας του Ιδρύματος «Βουλγαρική μνήμη» - «Από τις δύο πλευρές των συνόρων». Τα παιδιά από τη Βόρεια Μακεδονία είναι μέρος του Παιδικού Καλλιτεχνικού Στούντιο «Άγ. Άγ Κύριλλος και Μεθόδιος» στην πόλη Μπίτολα και τα παιδιά από τη Βουλγαρία – εκπρόσωποι της Δυτικής Ροδόπης.
Αργότερα τα παιδιά έγιναν δεκτά από τον Πρόεδρο της Βουλγαρίας Ρούμεν Ράντεφ, με τον οποίο είχαν άτυπη συνάντηση. «Η Βουλγαρία είναι το πιο ενδιαφερόμενο κράτος η Βόρεια Μακεδονία όσο το δυνατόν πιο σύντομα να αρχίσει ενταξιακές διαπραγματεύσεις με την ΕΕ. Θέλουμε επίσης όλοι οι άνθρωποι να είναι ίσοι, να έχουν ίσα δικαιώματα (μιλάω για τη Βόρεια Μακεδονία), ανεξάρτητα από το αν νιώθουν Μακεδόνες, Βούλγαροι, Αλβανοί κλπ.», τόνισε ο Ράντεφ.
Εν μέσω της φετινής εκστρατείας των υποψηφίων φοιτητών, το ερώτημα ποιο είναι το πιο επιθυμητό πανεπιστημιακό πρόγραμμα ακούγεται ρητορικό. Τα τελευταία τέσσερα χρόνια, αδιαμφισβήτητη νούμερο ένα επιλογή των μελλοντικών αποφοίτων είναι η Νομική Σχολή..
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη, σήμερα στη χώρα διοργανώνονται πρωτοβουλίες αιμοδοσίας. Οι εμπειρογνώμονες του Βουλγαρικού Οργανισμού Εθελοντικής Αιμοδοσίας επισημαίνουν ότι σύμφωνα με στοιχεία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, η..
Εθνική έρευνα ειδημόνων με τον τίτλο «Δέκα χρόνια δέκα κίνδυνοι για την Βουλγαρία» δείχνει 10 κινδύνους για την χώρα μας για την επόμενη δεκαετία. Το βασικό ρίσκο για τον πληθυσμό της Βουλγαρίας φαίνεται να είναι η «Χειροτέρευση της μόρφωσης»...