Ο κύπριος συγγραφέας Αντώνης Γεωργίου παρουσιάζει στη χώρα μας το βιβλίο διηγημάτων του «Η ανάσα των δίπλα» που κυκλοφόρησε στη βουλγαρική αγορά. Μια σειρά συναντήσεων με τους αναγνώστες έχει σήμερα στο Τρογιάν, αύριο στη Σόφια, στις 29 Οκτωβρίου στο Πλόβντιβ και την επόμενη ημέρα στη Στάρα Ζαγκόρα.
Συγγραφέας, ποιητής και δραματουργός, ο Αντώνης Γεωργίου είναι κάτοχος του Ευρωπαϊκού Βραβείου Λογοτεχνίας του 2016 για το μυθιστόρημά του «Ένα άλμπουμ ιστορίες» σε μετάφραση της Ιρένα Αλέξιεβα.
Το έργο «Η ανάσα των δίπλα» είναι το δεύτερο βιβλίο του στα βουλγαρικά, επίσης σε μετάφραση της Ιρένα Αλέξιεβα. Για τον συγγραφέα οι εκδότες γράφουν: «Ο Γεωργίου γράφει από βαθιά ανθρώπινη προοπτική, με ειλικρινή σύμπνοια προς τη μοίρα και τα αισθήματα των ηρώων του.»
Ο Αντώνης Γεωργίου είναι κάτοχος και του Κρατικού Βραβείου της Κύπρου.
Κάθε χρόνο την παραμονή της Ημέρας των Αγίων Αδελφών Κυρίλλου και Μεθοδίου, του Βουλγαρικού Αλφαβήτου, Παιδείας και Πολιτισμού και της Σλαβικής Γραφής – 24 ης Μαΐου, βουλγαρική αντιπροσωπεία με επικεφαλής τον Πρόεδρο της Βουλής ή τον Πρόεδρο της..
Ο «Άντρας της Χρονιάς» για το 2023 στην Βουλγαρία είναι ο Ράιτσο Ράιτσεβ (Raycho Raychev), επιχειρηματίας που διευθύνει την καινοτόμο εταιρία «EnduroSat » για υψηλές τεχνολογίες στον τομέα της αεροδιαστημικής. Το 2023 η εταιρία εκτόξευσε δικό..
Η ζωγράφος Ντενίτσα Τοντορόβα είναι από το Πλόβντιβ αλλά ζει εδώ και 20 χρόνια στο Βέλγιο. Τώρα επιστρέφει στην γενέτειρά της με την πρώτη της έκθεση στην Βουλγαρία, στην γκαλερί Σαρίεβα , η οποία θα συνεχιστεί ως τις 19 Μαΐου. Οι επισκέπτες μπορούν..