Ο κύπριος συγγραφέας Αντώνης Γεωργίου παρουσιάζει στη χώρα μας το βιβλίο διηγημάτων του «Η ανάσα των δίπλα» που κυκλοφόρησε στη βουλγαρική αγορά. Μια σειρά συναντήσεων με τους αναγνώστες έχει σήμερα στο Τρογιάν, αύριο στη Σόφια, στις 29 Οκτωβρίου στο Πλόβντιβ και την επόμενη ημέρα στη Στάρα Ζαγκόρα.
Συγγραφέας, ποιητής και δραματουργός, ο Αντώνης Γεωργίου είναι κάτοχος του Ευρωπαϊκού Βραβείου Λογοτεχνίας του 2016 για το μυθιστόρημά του «Ένα άλμπουμ ιστορίες» σε μετάφραση της Ιρένα Αλέξιεβα.
Το έργο «Η ανάσα των δίπλα» είναι το δεύτερο βιβλίο του στα βουλγαρικά, επίσης σε μετάφραση της Ιρένα Αλέξιεβα. Για τον συγγραφέα οι εκδότες γράφουν: «Ο Γεωργίου γράφει από βαθιά ανθρώπινη προοπτική, με ειλικρινή σύμπνοια προς τη μοίρα και τα αισθήματα των ηρώων του.»
Ο Αντώνης Γεωργίου είναι κάτοχος και του Κρατικού Βραβείου της Κύπρου.
Η Μποζάνα Σλάβκοβα κέρδισε τον μεγαλύτερο διαγωνισμό ποίησης «Mili Dueli». Είναι ο πρώτος βούλγαρος δημιουργός που κέρδισε το Μεγάλο Βραβείο. Στην 9 η έκδοση του διαγωνισμού συμμετείχαν 711 ποιητές από 104 χώρες. Τρεις Βούλγαροι κατατάχθηκαν ανάμεσα..
Απόψε στις 19:00 το βράδυ, τοπική ώρα Παρισιού, στο Βουλγάρικο Πολιτιστικό Κέντρο στην πόλη του φωτός θα προβληθεί η πρεμιέρα του ντοκιμαντέρ «Το όνομά μου είναι Μίνκο» για τον διάσημο βούλγαρο φυσικό Μίνκο Μπαλκάνσκι (γεν. 1927). Στην πρεμιέρα θα..
Σήμερα είναι η Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας και εμείς σας παρουσιάζουμε την καθηγήτρια Στόινα Πορομάνσκα από την Νεοελληνική Φιλολογία του Πανεπιστημίου της Σόφιας «Άγιος Κλήμης της Αχρίδας». Η Στόινα Πορομάνσκα γεννήθηκε το 1939 στο..