Πριν 2 χρόνια ο τζαζ πιανίστας και συνθέτης Ζίβκο Πετρόβ παρουσίασε το άλμπουμ "Change the way" (Άλλαξε κατεύθυνση). Τώρα παρουσιάζει το νέο του άλμπουμ "On the way" (Στον δρόμο). Το άλμπουμ μας μεταφέρει σε 11 σημεία του πλανήτη μεταξύ των οποίων είναι η Ρώμη, η Αργεντινή και το Μαρόκο, το Μόνρεαλ και η Νέα Υόρκη, το Λονδίνο και το Όσλο.
Από τις 17 Νοεμβρίου το τρίο JP3 ξεκινά νέα περιοδεία στο Σούμεν, την Βάρνα (19.11), το Πλόβντιβ (22.11), την Σόφια (17.12), το Ντόμπριτς (19.12) και το Μπουργκάς (20.12). Διοργανωτές είναι η Πολιτιστική Οργάνωση «Αρτ Μιούζικ Ατελιέ» και η „JP Music” με χρηματοδότηση από το υπουργείο Πολιτισμού.
Στις συναυλίες αυτές το κοινό θα ακούσει και τα κομμάτια που το τρίο ηχογράφησε για την ταινία «Σάρκα» του Ντιμίταρ Στογιάνοβιτς, η οποία θα κυκλοφορήσει το 2024.
Οι συνθέσεις είναι του Ζίβκο, στα κρουστά είναι ο Ντιμίταρ Σέμοβ και στο κοντραμπάσο ο Ντιμίταρ Καραμφίλοβ.
Το άλμπουμ "On the way" ήδη ηχεί στα ραδιόφωνα των ΗΠΑ και του Καναδά και οι μουσικοί συντάκτες και οι DJ στις ΗΠΑ το κατατάσσουν στην δεύτερη θέση στις προτιμήσεις τους.
Ακούμε το κομμάτι "Sofia Sunday Morning" από το άλμπουμ "On the way". Οι μουσικοί του συγκροτήματος είναι πεπεισμένοι ότι η ζωή είναι ωραία.
Ένα από τα πολυαναμενόμενα πολιτιστικά γεγονότα το καλοκαίρι στη Σόφια αρχίζει σήμερα. Για 13 ο έτος το φεστιβάλ A to JazZ θα μετατρέψει το Νότιο Πάρκο 2 σε μια μοιρασμένη, δημιουργική και φιλική προς το περιβάλλον πολιτιστική αστική σκηνή. Οι..
Ένα καυτό καλοκαίρι περιμένει τον Στέφαν Βαλντόμπρεφ και το συγκρότημα «Οι Συνήθεις Ύποπτοι». Στις 27 Ιουνίου οι μουσικοί ξεκίνησαν από το Ρούσε μια περιοδεία σε όλη τη χώρα, στην οποία θα παρουσιάσουν το νέο τους άλμπουμ «Θαυμαστικά Ερωτηματικά». Το..
Απόψε ξεκινά η εθνική περιοδεία του τραγουδιστή Βλάντι Άμποβ - Γράφα που έχει τον τίτλο «Η πιο ευτυχισμένη περιοδεία». Η πρώτη συναυλία είναι στο θερινό θέατρο της Στάρα Ζαγκόρα και το κοινό θα απολαύσει το μεγαλόπρεπο σόου που παρουσίασε ο καλλιτέχνης..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού..