Την 5η Ιανουαρίου, παραμονή Θεοφανείων, στους ορθόδοξους ναούς τελείται Θεία Λειτουργία και Μεγάλος Αγιασμός. Η τελετή αποκαλείται από τον λαό «Βοντίτσι». Η ημέρα αυτή ονομάζεται επίσης χειμερινή Ύψωση του Σταυρού. Αυτή η εορτή κλείνει τον κύκλο των «βρώμικων ημερών», που αρχίζουν στις 25 Δεκεμβρίου, Χριστούγεννα. Ονομάζονται έτσι, γιατί θεωρείται ότι ο νεογέννητος Ιησούς δεν έχει ακόμη βαπτιστεί. Το νόημα της τελετής είναι μέσω της δύναμης του Σταυρού να καθαριστεί η γη από τα περιπλανώμενα πλάσματα του άλλου κόσμου και ο άτακτος κόσμος μας να προετοιμαστεί για τη μεγάλη βάπτιση. Κατά τη διάρκεια της λειτουργίας ο ιερέας ρίχνει τον Σταυρό σε αγιασμένο νερό και μ’ αυτόν τον τρόπο το βαπτίζει. Στη συνέχεια γυρίζει τα σπίτια, για να τα ραντίσει και να τα προστατεύσει από κακίες και ασθένειες.
Ο Μητροπολίτης του Βίντιν Δανιήλ είναι ο νέος Πατριάρχης της Βουλγαρίας. Εξελέγη με 69 ψήφους έναντι 66 για τον Μητροπολίτη της Βράτσα Γρηγόριο. Υπήρχαν και τρία άκυρα ψηφοδέλτια. Στην τελετή εκλογής του νέου Πατριάρχη της Βουλγαρίας και..
Σήμερα η ΒΟΕ αποτίει φόρο τιμής στους Χριστιανούς που μαρτύρησαν για την πίστη τους στα βουλγάρικα εδάφη από τον 1ο αιώνα μ.Χ. και μετά. Πρόκειται κυρίως για ιστορικές προσωπικότητες, ανθρώπους του πνεύματος, που με την δράση τους συνέβαλαν στην..
Σήμερα η Πατριαρχική Εκλογική Εκκλησιαστική Συνέλευση θα επιλέξει τον αρχηγό της Βουλγάρικης ορθόδοξης Εκκλησίας και Μητροπολίτη της Πνευματικής Επαρχίας της Σόφιας. Η θέση έμεινε κενή μετά τον θάνατο του Πατριάρχη Νεόφυτου στις 13 Μαρτίου. Η..