Την 5η Ιανουαρίου, παραμονή Θεοφανείων, στους ορθόδοξους ναούς τελείται Θεία Λειτουργία και Μεγάλος Αγιασμός. Η τελετή αποκαλείται από τον λαό «Βοντίτσι». Η ημέρα αυτή ονομάζεται επίσης χειμερινή Ύψωση του Σταυρού. Αυτή η εορτή κλείνει τον κύκλο των «βρώμικων ημερών», που αρχίζουν στις 25 Δεκεμβρίου, Χριστούγεννα. Ονομάζονται έτσι, γιατί θεωρείται ότι ο νεογέννητος Ιησούς δεν έχει ακόμη βαπτιστεί. Το νόημα της τελετής είναι μέσω της δύναμης του Σταυρού να καθαριστεί η γη από τα περιπλανώμενα πλάσματα του άλλου κόσμου και ο άτακτος κόσμος μας να προετοιμαστεί για τη μεγάλη βάπτιση. Κατά τη διάρκεια της λειτουργίας ο ιερέας ρίχνει τον Σταυρό σε αγιασμένο νερό και μ’ αυτόν τον τρόπο το βαπτίζει. Στη συνέχεια γυρίζει τα σπίτια, για να τα ραντίσει και να τα προστατεύσει από κακίες και ασθένειες.
100 εκθέματα περίπου της συλλογής του Ιστορικού Μουσείου «Ισκρά» στο Καζανλάκ θα παρουσιαστούν σε παγκόσμια έκθεση θρακικών θησαυρών στο Μουσείο Paul Getty στο Λος Άντζελες στα τέλη του έτους, ανακοίνωσε ο Δήμος Καζανλάκ στην επίσημη σελίδα του στο..
Την όγδοη Κυριακή μετά την Ανάσταση του Χριστού, η Ορθόδοξη Εκκλησία σημειώνει μία από τις σημαντικότερες εορτές του Χριστιανισμού – την Πεντηκοστή. Αυτή την ημέρα το Άγιο Πνεύμα – η Τρίτη Υπόσταση της Αγίας Τριάδος, κατέβηκε στη Γη, για να φωτίσει..
Κάθε χρόνο το Σάββατο πριν τη μεγάλη χριστιανική εορτή της Πεντηκοστής η Ορθόδοξη Εκκλησία σημειώνει το δεύτερο για το έτος Ψυχοσάββατο, που ο λαός αποκαλεί και Ψυχοσάββατο των Κερασιών, γιατί πάντα συμπίπτει με την εποχή των κερασιών. Στο..