Μια ομάδα βουλγάρων πατριωτών στο Λονδίνο εξέδωσε «Ιστορική συλλογή μαθηματικών». Οι συμπατριώτες μας λένε ότι εμπνεύστηκαν από την ιδέα του Χρίστο Μπότεφ, που όμως δεν πραγματοποιήθηκε για διάφορους λόγους. Το βιβλίο παρουσιάστηκε στην Πρεσβεία της Βουλγαρίας στο Λονδίνο και λίγες ημέρες πριν την παρουσίασή του οι νεαροί συντάκτες, ενωμένοι από την ειλικρινή αγάπη τους για τη Βουλγαρία, ίδρυσαν σύνδεσμό τους με το όνομα «Παρακαταθήκη».
Η ιδέα για τη συλλογή γεννήθηκε εντελώς τυχαία. Μια μέρα, οι νεαροί που ζουν στη βρετανική πρωτεύουσα, διάβασαν ένα άρθρο για τον Χρίστο Μπότεφ, στο οποίο διηγείται για την ιδέα του τα μαθηματικά προβλήματα να συντάσσονται με γεγονότα της βουλγαρικής ιστορίας. Το νέο εγχειρίδιο θα είναι δώρο για τα βουλγαρόπουλα στα κυριακάτικα σχολεία στο εξωτερικό.
Ανάμεσα στους συντάκτες της συλλογής υπάρχουν και βούλγαροι ιστορικοί. Ένας απ’ εκείνους είναι ο καθ. Αντρέι Αντρέεφ από το Πανεπιστήμιο του Βελίκο Τίρνοβο. «Εδώ χρησιμοποιείται μια μέθοδος της Βουλγαρικής Αναγέννησης. Ο σκοπός είναι να ενθαρρύνουμε όχι μόνο το ενδιαφέρον για τα μαθηματικά, αλλά και για το παρελθόν της Βουλγαρίας», λέει ο καθ. Αντρέεφ για τη ΒΕΡ-«Χοριζόντ».
Επιμέλεια: Βενέτα Νικόλοβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Οι βούλγαροι μαθητές κέρδισαν 4 μετάλλια στη Διεθνή Ολυμπιάδα Χημείας στη Σαουδική Αραβία, που διεξήχθη από τις 21 μέχρι τις 30 Ιουλίου. Κέρδισαν ένα χρυσό, ένα χάλκινο και δύο αργυρά μετάλλια. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο μαθητής 12 ης τάξης..
Η Βουλγαρία είναι ανάμεσα στα κράτη στην ΕΕ, στα οποία περισσότεροι άνθρωποι με ανώτατη εκπαίδευση εργάζονται με μόνιμη σύμβαση εργασίας. Οι άεργοι ανάμεσα στους πτυχιούχους είναι λιγότεροι από 5%, δείχνει η έρευνα EUROGRADUATE 2022, που διεξήχθη..
Βούλγαροι μαθητές κέρδισαν 5 μετάλλια – ένα αργυρό και 4 χάλκινα, στη Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής στην πόλη Ισφαχάν του Ιράν. Στην ολυμπιάδα συμμετείχαν 198 μαθητές από ομάδες από 46 χώρες. Το αργυρό μετάλλιο κέρδισε ο Μπαγιάν Γκέτσεφ από τη 12 η..
Στο Μουσείο «Η Γη και οι άνθρωποι» της Σόφιας σήμερα σημειώνεται η Ημέρα Ευσπλαχνίας, που καθιερώθηκε, για να μας υπενθυμίσει τα θύματα των πυρηνικών..