Και φέτος οι εορτασμοί για την Εθνική Γιορτή της Βουλγαρίας – 3η Μαρτίου, θα συνοδευτούν από το παραδοσιακό ταξίδι με εορταστική αμαξοστοιχία του τρένου με στενές γραμμές της Ροδόπης. Για τον σκοπό ο Οργανισμός Σιδηροδρόμων Βουλγαρίας και η Ένωση Πολιτών «Για το τρένο με στενές γραμμές» ετοιμάζουν διασκεδαστικό πρόγραμμα. Το τρενάκι θα αναχωρήσει από τον σταθμό Σεπτέμβρι στις 9:30 και θα φτάσει στην Γιακορούντα στις 13:10.
Η πρώτη στάση θα είναι στον σταθμό Τσέπινα, όπου οι ταξιδεύοντες θα μπορούν να δουν την έκθεση, που παρακολουθεί την ιστορία της γραμμής στον Οίκο-Μουσείο του τρένου. Πριν φτάσει στην Γιακορούντα, η αμαξοστοιχία θα μείνει και στον σταθμό Αβράμοβο – τον σιδηροδρομικό σταθμό που βρίσκεται σε μεγαλύτερο υψόμετρο στα Βαλκάνια. Εκεί οι επιβάτες θα μπορούν αν κάνουν βόλτα και να φωτογραφιστούν στον φόντο των όμορφων τοπίων της Ροδόπης. Μετά την άφιξη στην γραφική πόλη Γιακορούντα θα γίνει εορταστική πομπή μέχρι το κέντρο της πόλης. Προβλέπεται και ειδικό πρόγραμμα στην πλατεία και στον ντόπιο πολιτιστικό σύλλογο.
Η επιστροφή στον σταθμό Σεπτέμβρι προγραμματίζεται για τις 16:30 από την Γιακορούντα, ενημερώνουν από τον Οργανισμό Σιδηροδρόμων Βουλγαρίας.
Επιμέλεια: Βενέτα Νικόλοβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Φωτογραφίες: BGNES
Για δέκατη συνεχόμενη χρονιά τις ημέρες γύρω από την 21 η Ιουνίου, πολλές χώρες στον κόσμο σημειώνουν την γιορτή της γιόγκα. Στη Βουλγαρία, από τις 15 μέχρι τις 23 Ιουνίου, 44 οικισμοί, ανάμεσα στους οποίους οι μεγαλύτερες πόλεις – Σόφια,..
Διήμερο φεστιβάλ στο Πομόριε παρουσιάζει ένα μέρος της ζωής και του επαγγέλματος των ψαράδων. Η ιδέα των διοργανωτών από τον δήμο είναι μέσω συναυλιών, παρουσιάσεων φαγητών με ψάρι, θεατρικών σκετς και ασχολιών οι άνθρωποι να μάθουν περισσότερα για..
Το αγαπημένο μικρών και μεγάλων Φεστιβάλ του Γάβρου θέτει την αρχή των θαλάσσιων περιπετειών στο παραθαλάσσιο χωριό Κράνεβο! Ενδιαφέρον πρόγραμμα, πολλή μουσική, χοροί, παιχνίδια και πλούσια γαστρονομική επιλογή περιμένουν τους επισκέπτες του..
Από τις 3 ως τις 10 Αυγούστου στο Μπάνσκο λαμβάνει χώρα το 27 ο Μπάνσκο Τζαζ Φεστ. Συμμετέχουν 135 μουσικοί από 18 χώρες και θα έχει από τουλάχιστον 3..
Σήμερα όπως και χθες στο βουνό Ρίλα συγκεντρώνονται χιλιάδες τουρίστες για να γιορτάσουν την Γιορτή της Ρίλα για 99 η χρονιά από το 1925...