Και φέτος οι εορτασμοί για την Εθνική Γιορτή της Βουλγαρίας – 3η Μαρτίου, θα συνοδευτούν από το παραδοσιακό ταξίδι με εορταστική αμαξοστοιχία του τρένου με στενές γραμμές της Ροδόπης. Για τον σκοπό ο Οργανισμός Σιδηροδρόμων Βουλγαρίας και η Ένωση Πολιτών «Για το τρένο με στενές γραμμές» ετοιμάζουν διασκεδαστικό πρόγραμμα. Το τρενάκι θα αναχωρήσει από τον σταθμό Σεπτέμβρι στις 9:30 και θα φτάσει στην Γιακορούντα στις 13:10.
Η πρώτη στάση θα είναι στον σταθμό Τσέπινα, όπου οι ταξιδεύοντες θα μπορούν να δουν την έκθεση, που παρακολουθεί την ιστορία της γραμμής στον Οίκο-Μουσείο του τρένου. Πριν φτάσει στην Γιακορούντα, η αμαξοστοιχία θα μείνει και στον σταθμό Αβράμοβο – τον σιδηροδρομικό σταθμό που βρίσκεται σε μεγαλύτερο υψόμετρο στα Βαλκάνια. Εκεί οι επιβάτες θα μπορούν αν κάνουν βόλτα και να φωτογραφιστούν στον φόντο των όμορφων τοπίων της Ροδόπης. Μετά την άφιξη στην γραφική πόλη Γιακορούντα θα γίνει εορταστική πομπή μέχρι το κέντρο της πόλης. Προβλέπεται και ειδικό πρόγραμμα στην πλατεία και στον ντόπιο πολιτιστικό σύλλογο.
Η επιστροφή στον σταθμό Σεπτέμβρι προγραμματίζεται για τις 16:30 από την Γιακορούντα, ενημερώνουν από τον Οργανισμό Σιδηροδρόμων Βουλγαρίας.
Επιμέλεια: Βενέτα Νικόλοβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Φωτογραφίες: BGNES
Από σήμερα που είναι η γιορτή του Βέλινγκραντ και κάθε Σάββατο και Κυριακή, τον Ιούλιο, στην διαδρομή από τον σταθμό Σεπτέμβρη ως τους σταθμούς Βέλινγκραντ και Τσβέτινο και στην επιστροφή, στη Στενή Σιδηροδρομική Γραμμή της Ροδόπης θα κινείται τρένο..
Από τις 5 μέχρι τις 7 Ιουλίου πλάι στη σπηλιά Λεντενίκα κοντά στην πόλη Βράτσα διοργανώνεται Εθνική Συγκέντρωση Μοτοσικλετιστών. Τα επίσημα εγκαίνια είναι σήμερα στις 18:00. Από τις 22:00 για την καλή διάθεση των μοτοσικλετιστών θα φροντίσει ο DJ..
Το Φεστιβάλ Γλυπτών από Άμμο επιστρέφει για 17 ο συνεχόμενο καλοκαίρι στην παραθαλάσσια μας πόλη Μπουργκάς. Θα ανοίξει πύλες για τους επισκέπτες στις 5 Ιουλίου στο Πάρκο «Έζερο», μετέδωσε το BTA. Ειδική παράσταση για τα εγκαίνια του φεστιβάλ θα..
Από τις 3 ως τις 10 Αυγούστου στο Μπάνσκο λαμβάνει χώρα το 27 ο Μπάνσκο Τζαζ Φεστ. Συμμετέχουν 135 μουσικοί από 18 χώρες και θα έχει από τουλάχιστον 3..
Σήμερα όπως και χθες στο βουνό Ρίλα συγκεντρώνονται χιλιάδες τουρίστες για να γιορτάσουν την Γιορτή της Ρίλα για 99 η χρονιά από το 1925...