Ο Πέταρ Στόιτσεβ διένυσε το Βόρειο Κανάλι ανάμεσα στην Βόρεια Ιρλανδία και την Σκωτία. Αυτός είναι ο έκτος μαραθώνιος από την πρόκληση Oceans Seven που καταφέρνει να πετύχει ο Βούλγαρος. Τώρα του απομένει μόνο ο Πορθμός Τσιγκάρου στην Ιαπωνία.
Η απόσταση στο Βόρειο Κανάλι είναι 34.5 χλμ. αλλά οι κολυμβητές λόγω αποκλίσεων μπορεί να διανύσουν και μεγαλύτερες αποστάσεις. Ο Στόιτσεβ κολύμβησε 38.1 χλμ. για 9 ώρες και 56 λεπτά.
«Ήταν πολύ δύσκολο, είπε εκείνος. Η θερμοκρασία του νερού ήταν από 12.9 βαθμούς Κελσίου έως 13.4 βαθμούς. Είμαι ο 144ος άνθρωπος που διένυσε με επιτυχία κολυμπώντας το Βόρειο Κανάλι και μπήκα στο κλαμπ των 11 κολυμβητών που το έχουν κάνει για λιγότερο από 10 ώρες. Κρατάω την 8η θέση εκεί λόγω του χρόνου μου. Είμαι επίσης ο πρώτος Βούλγαρος που έχει κολυμπήσει επιτυχημένα 6 από τους 7 μαραθώνιους του Oceans Seven – την Μάγχη, τον Πορθμό Κουκ, τον Πορθμό του Γιβραλτάρ, τον Πορθμό Μολοκάι, το Κανάλι Καταλίνα και το Βόρειο Κανάλι. Θέλω να ευχαριστήσω τον προπονητή μου, τον Κρασιμίρ Τουμάνοβ, τον Ιβάν Ζλατίνοβ που είναι πάντα παζί μου στην βάρκα δίπλα μου και με στηρίζει με το να μου δίνει τονωτικά ροφήματα όσο κολυμπάω και όλους τους Βουλγάρους πουχαίρονται με τις επιτυχίες μουл Τώρα πριν το Τσιγκάρου, στην Ιαπωνία, είναι καιρός για την Ολυμπιάδα, στο Παρίσι, όπου θα είμαι μέλος της Τεχνικής Επιτροπής Κολύμβησς για την οποία με επέλεξαν από την World Aquatics. Είμαι ο πρώτος Βούλγαρος που έχει θέση στο μεγαλύτερο αθλητικό φόρουμ».
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Η Πινακοθήκη του Ντόμπριτς προσκαλεί τους οπαδούς της εικαστικής τέχνης να ανακαλύψουν εκ νέου βουλγάρους δημιουργούς, για τους οποίους το 2024 είναι επετειακό, ενημερώνει το BTA. Στην πρώτη έκθεσή του για το έτος, που ονομάζεται «Επέτειοι», το..
Σήμερα είναι η Ημέρα του Αγίου Αντωνίου , του ιδρυτή του μοναχισμού που είναι και ο προστάτης των σιδεράδων και των μαχαιροποιών. Στην λαϊκή παράδοση θεωρείται δίδυμος αδερφός του Αγίου Αθανάσιου τον οποίο η ΒΟΕ τιμά αύριο και οι δυό τους ήταν..
Η τσέχικη πρωτεύουσα στα πρόθυρα της νύχτας, όταν τα τελευταία τραμ πηγαίνουν τους επιβάτες στα σπίτια τους… Μέσω του κοντράστ μεταξύ των φώτων και των σκιών ο Ατανάς Μιλάνοφ μας δείχνει μια διαφορετική Πράγα και οι φωτογραφίες του παρουσιάζονται στην..