Ο Πέταρ Στόιτσεβ διένυσε το Βόρειο Κανάλι ανάμεσα στην Βόρεια Ιρλανδία και την Σκωτία. Αυτός είναι ο έκτος μαραθώνιος από την πρόκληση Oceans Seven που καταφέρνει να πετύχει ο Βούλγαρος. Τώρα του απομένει μόνο ο Πορθμός Τσιγκάρου στην Ιαπωνία.
Η απόσταση στο Βόρειο Κανάλι είναι 34.5 χλμ. αλλά οι κολυμβητές λόγω αποκλίσεων μπορεί να διανύσουν και μεγαλύτερες αποστάσεις. Ο Στόιτσεβ κολύμβησε 38.1 χλμ. για 9 ώρες και 56 λεπτά.
«Ήταν πολύ δύσκολο, είπε εκείνος. Η θερμοκρασία του νερού ήταν από 12.9 βαθμούς Κελσίου έως 13.4 βαθμούς. Είμαι ο 144ος άνθρωπος που διένυσε με επιτυχία κολυμπώντας το Βόρειο Κανάλι και μπήκα στο κλαμπ των 11 κολυμβητών που το έχουν κάνει για λιγότερο από 10 ώρες. Κρατάω την 8η θέση εκεί λόγω του χρόνου μου. Είμαι επίσης ο πρώτος Βούλγαρος που έχει κολυμπήσει επιτυχημένα 6 από τους 7 μαραθώνιους του Oceans Seven – την Μάγχη, τον Πορθμό Κουκ, τον Πορθμό του Γιβραλτάρ, τον Πορθμό Μολοκάι, το Κανάλι Καταλίνα και το Βόρειο Κανάλι. Θέλω να ευχαριστήσω τον προπονητή μου, τον Κρασιμίρ Τουμάνοβ, τον Ιβάν Ζλατίνοβ που είναι πάντα παζί μου στην βάρκα δίπλα μου και με στηρίζει με το να μου δίνει τονωτικά ροφήματα όσο κολυμπάω και όλους τους Βουλγάρους πουχαίρονται με τις επιτυχίες μουл Τώρα πριν το Τσιγκάρου, στην Ιαπωνία, είναι καιρός για την Ολυμπιάδα, στο Παρίσι, όπου θα είμαι μέλος της Τεχνικής Επιτροπής Κολύμβησς για την οποία με επέλεξαν από την World Aquatics. Είμαι ο πρώτος Βούλγαρος που έχει θέση στο μεγαλύτερο αθλητικό φόρουμ».
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Επόμενη κατά σειρά αναγνώριση για τη βουλγαρική λογοτεχνία είναι η διάκριση για τη συγγραφέα Ζντράβκα Εβτίμοβα. Το μυθιστόρημά της «Εκείνος φέρει τη σιωπή μου» κέρδισε το αμερικανικό βραβείο φαντασίας. Το βραβείο απονέμεται για πρώτη φορά. Το βραβείο..
Στις 5 Ιανουαρίου εγκαινιάζεται στην Εθνική Ακαδημία Τεχνών Θεάτρου και Κινηματογράφου (NATFIZ) στη Σόφια έκθεση φωτογραφίας αφιερωμένη στα 100 χρόνια από τη γέννηση του αγαπημένου Βούλγαρου ηθοποιού Πέταρ Σλαμπάκοφ (23.04.1923 - 17.05.2009). Η..
Ανήμερα της πρωτοχρονιάς στα περισσότερα βουλγάρικα σπίτια ετοιμάζουν παραδοσιακή τυρόπιτα στην οποία βάζουν χαρτάκια με ευχές και την τρώνε μετά τα μεσάνυχτα όταν μπει ο νέος χρόνος. Τα παλιά χρόνια βάζανε μέσα στην τυρόπιτα κλαράκια από κρανιά με..