Στο Μουσείο «Η Γη και οι άνθρωποι» της Σόφιας σήμερα σημειώνεται η Ημέρα Ευσπλαχνίας, που καθιερώθηκε, για να μας υπενθυμίσει τα θύματα των πυρηνικών βομβαρδισμών, της τρομοκρατίας και των πολέμων. Κατά παράδοση, αυτή την ημέρα στην αίθουσα «Γιγαντιαίοι κρύσταλλοι» εκτίθεται «Λίθος από τη Χιροσίμα». Πρόκειται για κομμάτι γρανίτη από το οδόστρωμα στην πόλη Χιροσίμα, που βρισκόταν σε απόσταση 200 μέτρων από τον επίκεντρο της πυρηνικής έκρηξης στις 6 Αυγούστου 1945, δηλαδή στη ζώνη με τις περισσότερες καταστροφές, στην οποία μόνο οι πέτρες επιβιώνουν. Αργότερα ένα μέρος των λίθων αυτών αποσυναρμολογήθηκαν και πάνω σε καθένα από αυτούς κατασκευάστηκε ανάγλυφο της θεάς ευσπλαχνίας Κάννον, που λατρεύεται στην Ιαπωνία. Το 1991 με πρωτοβουλία του διεθνούς συνδέσμου «Λίθος για ειρήνη» και με την υποστήριξη κατοίκων της πόλης Χιροσίμα, αυτά τα λίθινα κομμάτια στάλθηκαν στους πολιτικούς ηγέτες 188 χωρών στον κόσμο ως σύμβολο της ελπίδας για ειρήνη για όλη την Ανθρωπότητα. Ο βουλγαρικός «Λίθος από τη Χιροσίμα» παραχωρήθηκε στο Μουσείο «Η Γη και οι άνθρωποι» το 1997 με τη δέσμευση κάθε χρόνο η Ημέρα της Ευσπλαχνίας να σημειώνεται με κατάλληλο τρόπο.
Από τις 11:00 στο μουσείο με αφορμή την επέτειο θα λάβει χώρα συναυλία με τη συμμετοχή της γιαπωνέζας φλαουτίστριας Κέικο Τανάκα και της βουλγάρας πιανίστριας Μανουέλα Μανόλοβα.
Ο αστυνομικός σκύλος, εκπαιδευμένος να βρίσκει εκρηκτικά, και ο οδηγός του Μπόγκνταν Ντιμιτρόφ από τη Γενική Διεύθυνση «Καταπολέμηση του οργανωμένου εγκλήματος» είναι ήδη στο Παρίσι και παρακολουθούν για την ασφαλή διεξαγωγή των Ολυμπιακών Αγώνων...
Η Βουλγαρία προσχώρησε στο Ευρωπαϊκό Κονσόρτσιουμ Εθνικών Κέντρων Θεραπείας Καρκίνου. Για τη ΒΕΡ η υφηγήτρια διδάκτωρ Άσια Κόνσουλοβα τόνισε ότι για την επίτευξη του στόχου αυτού καταβάλλονται προσπάθειες από πολλά χρόνια, «γιατί ο βούλγαρος..
Η βουλγάρικη ομάδα είχε εξαιρετική εμφάνιση στο Διεθνές Τουρνουά Νεαρών Φυσικών (IYPT) στην Βουδαπέστη (Ουγγαρία) όπου συμμετείχαν μαθητές από 38 χώρες από όλο τον κόσμο και κέρδισαν αργυρά ομαδικά μετάλλια. Αυτό ανακοίνωσαν από την Ομοσπονδία..