ЕЦБ: Процесът на релокация на банки към еврозоната след Брекзит може да отнеме до една година

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Банките, които желаят да се преместят в еврозоната в резултат на Брекзит, вероятно ще трябва да изчакат шест месеца, за да си осигурят необходимия лиценз, като самият процес може да отнеме до една година, заяви Европейската централна банка.

Коментарите на висшия банков надзорен орган в еврозоната, подчертават натискът върху базираните във Великобритания банки да предприемат необходимите стъпки по-бързо от очакваното с оглед на факта, че стартиралата в края на март процедура по напускане на Обединеното кралство на ЕС би трябвало реално да приключи през март 2019-а година.

В документ, адресиращ въпроси, свързани с Брекзит, публикуван във вторник и цитиран от "Уолстрийт Джърнъл" , ЕЦБ заяви, че обикновено са необходими шест месеца, за да се реши дали да бъде предоставен лиценз за банкова дейност. Този срок може да бъде скъсен, ако дадена банка вече работи в рамките на еврозоната и просто иска да удължи своя лиценз, допълва централната банка.

Във всеки случай, решението трябва да бъде взето в рамките на 12 месеца от датата на подаденото заявление. С оглед на това банките трябва да направят подходящото планиране, за да бъдат сигурни, че ще получат навреме необходимия лиценз, посочва ЕЦБ.

Очаква се десетки банки във Великобритания да решат да премесят част от техните операции в еврозоната, за да си гарантират, че ще могат да продължат да обслужват клиентите си в ЕС, след като Обединеното кралство официално напусне единния блок. Вероятни бенефициенти от подобни релокации са най-вече Франкфурт, Париж, Дъблин и Люксембург.

Ако обаче не направят това, базираните във Великобритания банки рискуват да загубят способността си за предоставяне на услуги в рамките на Европейския съюз в зависимост от крайното споразумение, което бъде постигано по време на преговорите между властите в Брюксел и Лондон.

ЕЦБ също така отбелязва, че е "напълно неутрална" по отношение на местоположението в еврозоната, което ще бъде избрано от британските банки като тяхна възможна дестинация. Тя обаче подчерта, че всичките нови банкова операция трябва да бъде реални, с адекватно местно управление и управление на риска, както и че ЕЦБ трябва да има контрол върху финансовия баланс и върху всички банкови експозиции.

Няма да бъде приемливо създаването на т.нар. "кухи" (фиктивни) фирми, се отбелязва в документа на централната банка.

В отстъпка към банките, ЕЦБ заяви, че ще позволи при тяхното разширяване или миграция от Великобритания да бъдат използвани вътрешни модели на риска, които все още не са одобрени, като това ще е валидно за ограничен период от време. Тези модели на риска обаче ще трябва да бъдат одобрени от британския банков надзорен орган, като в същото време банки ще трябва да се обърнат и към ЕЦБ, за да получат и нейното одобрение.

В заключение Европейската централна банка обяви, че ще проведе на 4-ти май във Франкфурт технически семинар за банките, за да предостави допълнителна информация за това какво се очаква от тях от оторизираните органи в еврозоната.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!