В Русе инициативата предизвика одобрението на местните хора, според някои от които това е начин да покажем, че сме благодарни не само на Бог, а и на семействата си, че имаме домове, къде да се подслоним.
Собственици на ресторанти в града изразиха готовност да подпомогнат изхранването на хората в нужда с излишната храна. Ресторантьори са на мнение, че заради отдалечеността на заведенията едно от друго, трябва хладилниците да са поставени на различни места в града.
Местното отделение на Агенцията по безопасност на храните обаче премахна първия хладилник с обяснението, че в институцията са „за“ благородната инициатива, но не може да се рискува здравето на хората без контрол, а храната трябва да бъде пакетирана и етикетирана.
В Пловдив първа срещу хладилника за бедни реагира общината и премахна хладилника от главната представителна улица на града. Инициаторите контрираха мотивите на общината, че в техните хладилници храната е по-безопасна от тази в кофите, от която се изхранват много бедни хора. Намесата провокира доброволците и те призоваха да бъдат изкарани още повече хладилници, които да бъдат поставяни пред заведения, за да бъдат наблюдавани.
Най-хубавото е, когато в подобни инициативи се включват млади хора, отбеляза пловдивски ученик, който участва в доброто дело.
Относно тезата, че няма законова регламентация на подобна благотворителна дейност, Стефан Чолаков коментира, че в България законите се правят така, че обслужват само интересите на политиците.
Повече за инициативата "Хладилник" за бедни можете да научите в звуковия файл.Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,