Над 4300 души подкрепят НПМГ в борбата ѝ за запазване на националния статут и специализирания прием

Настоящи и бивши ученици в Националната природо-математическа гимназия са готови да протестират, ако Министерството на образованието не гарантира националния статут на гимназията и не запази специфичните изпити за влизане в училището.

Учители, ученици и родители са недоволни от новия образователен закон, който, според тях, ощетява НПМГ. Основният проблем е, че той премахва допълнителния приемен изпит по природни науки, който до миналата година имаше и най-голяма тежест при формирането на бала за влизане в гимназията. Така от тази година в паралелките с профили химия, физика, биология, география и математика ще се влиза само с изпитите от националното външно оценяване по български език и математика в 7-и клас. По този начин обаче учители, ученици и родители смятат, че няма да могат да се подберат най-талантливите и мотивирани ученици, които задълбочено след това да изучават природни науки.

Мотивът на Министерството на образованието за отпадане на допълнителния приемен изпит е, че той противоречи на принципа за равнопоставеност на училищата в страната. Заместник-министърът на образованието в оставка Диян Стаматов заяви пред "Хоризонт":

Приемът в много български училища, вижте, аз не казвам думата елитни, защото тази дума разделя децата на две групи – на елитни и неелитни. Нека да сме наясно – няма елитност в българското образование. То е равнопоставено. Това, според мен, притеснява голяма група колеги или родители. Няма как да попаднат деца, които са недобре подготвени, защото входът е регламентиран такъв, какъвто е във всяко едно друго училище.

Учители, ученици и родители се притесняват от именно това уеднаквяване на критериите. Симеон Георгиев, който е студент по фармация и бивш ученик в НПМГ, подчерта, че гимназията във времето се е доказала като място, в което се обучават едни от най-добрите кадри в природните науки. Затова и допълнителният изпит е един работещ инструмент за ранен подбор на тези кадри:

Не може да се сравнява училище в някое село или в провинциален град, или квартално училище в София, което се бори за ученици, и училище като НПМГ. За последните 10 години беше изнесена статистика от преподавател от Софийския университет. Тя показва, че НПМГ е на първо място по брой медали от национални и международни олимпиади по биология и химия.

Димо Падалски, който е дългогодишен преподавател по география в НПМГ, обясни, че образователният закон е приет набързо през лятото, когато учителите и учениците са били във ваканция. Той подчерта, че в 50-годишната история на гимназията няма оплакване от специализираните изпити:

Нас ни убеждават, че този наш изпит е дискриминационен, а според нас няма никаква дискриминация човек да покаже не само желание да влезе в съответната паралелка в нашата Национална приородо-математическа гимназия, но и да покаже своите желания и възможности, своят ранен интерес. Ние смятаме, че всички училища, които имат достатъчен брой кандидати, да могат да имат такъв изпит, с който да отсеят своите кандидати. Ще дам следния пример – учениците в паралелка биология и география не са добри математици. Може да си много добър по география и биология, но ако не си добър по математика, ти просто няма да успееш да влезеш паралелка география или биология. Това е толкова логично.

Димо Падалски подчерта, че другият проблем с новия закон е, че не е сигурно запазването на националния статут на гимназията:

Статутът ни на национална гимназия се предвижда, че може да остане по наредба по два начина. Единият е много по вероятен, а именно с възлагане на национална задача от министъра на образованието, за която сме получили устна уговорка, че ще остане от сегашното правителство в оставка.

Симеон Георгиев беше категоричен, че ако исканията на учители, ученици и родители за запазване на националния статут на НПМГ и на специализирания прием не бъдат уважени от следващия екип на министерството на образованието, те имат готовност за протести:

Разчитам да бъдем чути. В краен случай сме готови на всякакви форми на гражданско неподчинение включително и на протест. Никой не го иска, казвам го категорично!

15 януари е крайният срок, в който временно изпълняващият длъжността директор на НПМГ Даниела Шошова трябва да утвърди приема за 2017 година. Пред "Хоризонт" тя заяви, че е длъжна да спази закона и следователно тази година децата ще влизат само с изпитите от Националното външно оценяване в 7-и клас. Тя обаче застава на страната на учениците и колегите си и се надява занапред проблемите да бъдат решени:

Надявам се на един приемлив диалог с Министерството на образованието и науката. Има нормативна уредба, има действащ закон, но е въпрос на добра воля нещата да могат да се променят в полза на всички природо-математически гимназии.

Кампанията в защита на националния статут на НПМГ и на специализирания прием набира популярност и в момента е подкрепена от над 4300 души във "Фейсбук". Това обясни Виктория Христова – ученичка в 12-и клас в НПМГ, медалист в международната олимпиада по биология и активен участник в кампанията под надслов "Не Пипай Моята Гимназия":

Софийският университет излезе със специална декларация и чрез нея засвидетелстват пълната си подкрепа за нас. В момента работим по колаборация с други училища. Очакваме да имаме и подкрепа от други природо-математически гимназии в страната.

НПМГ вече е готова с отворено писмо, което до дни ще изпрати до медии и институции. В него е записана официалната позиция на гимназията и исканията, които ще отстоява пред следващия екип на Министерството на образованието.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!