Министърът на земеделието и протестиращите животновъди се споразумяха за промени в спорната наредба

Ще бъдат направени само промени, които не изискват допълнително нотифициране от ЕК

| обновено на 30.01.17 в 16:48
Снимка: БТА
Предложенията за промени в спорната Наредба №3, заради която протестираха животновъдите, ще бъдат приети след съгласуване с всички браншови организации. Това стана ясно след срещата на земеделския министър Христо Бозуков с представители на протестиращите.
Ще бъдат направени само промени, които не изискват допълнително нотифициране от Европейската комисия. Причината е, че до края на февруари наредбата трябва да бъде обнародвана, за да не се забави началото на кампанията по директните плащания, уточниха от земеделското министерство.

Фермерите излязоха на протест пред Министерството на земеделието с искане за равнопоставеност при разпределение на субсидиите. Браншови организации на животновъди очакват техни колеги от цялата страна да изкажат недоволството си от нормативни промени, които задълбочават кризата в сектора.
 
Христо Бозуков упрекна недоволните овцевъди пред министерството, че не са поискали разговор и не са го предупредили за протеста си. Той покани техни представители в министерството. Пред журналисти министърът каза, че основания за протеста има и че той ще работи за промяна в правилата, които създават изкуствено напрежение в сектора.

Спорната Наредба №3 изисква от овцевъдите, които произвеждат мляко, да докажат с документи, че са предали определено количество мляко, за да имат право на субсидия. Това изискване обаче не се отнася за фермерите, които отглеждат месодайни и автохтонни породи. Над триста хиляди овце годишно получават субсидия. 120 хиляди са тези, които ще получават подпомагане, без да доказват нищо. Това, според Националната асоциация на овцевъдите, е несправедливо. И те настояват всички животновъди да доказват с документи производството си, за да няма дискриминация. 

Другото искане на протестиращите е да не се ограничават регионите, в които фермерите имат право сами да продават своята продукция. По досега действащата наредба, фермер от Кърджали например няма право да продава мляко и сирене в София. 

Виковете "Оставка" по време на протеста са насочени не срещу служебния земеделски министър, обясниха протестиращите, а срещу директорите на животновъдни дирекции в агроведомството. Започна и символично разливане на мляко на стълбите пред служебния вход на земеделското министерство, символично, защото фермерите са подготвили точно 70 литра мляко за разливане, толкова, колкото трябва да докажат, за да получат субсидия.

Говорим за 300 000 овце. Нека не забравяме, че овцете в България са 1 350 000. Това каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" бившият председател на Националната овцевъдна асоциация Бисер Чилингиров по повод обявения протест пред Министерството на земеделието. 84 лева е субсидията, която получават овцевъдите, доказали добив от 70 литра мляко, уточни той.

Преди 6 месеца всички браншови организации са подкрепили наредбата, защото тя има за цел да изключи от субсидиране тези, които работят в сивия сектор, обясни той. Сивият дял в сектора, според Чилингиров, е над 30%.

Искахме да изсветлим сектора и да не влизат вътре, в развъдните организации, овце, които не отговарят на продуктивните качества. Хора, които произвеждат, имат кочове, имат стадо, което е за селекция и отговаря на породата, именно те да получават. Истинските овцевъди, а не овчари.

Според Чилингиров някои животновъди все още искат разпределение на средства без достатъчно ясна отчетност, което ощетява лоялните фермери:

Миналата година участваха за селекционен контрол 190 000, парите са 12 милиона. Миналата година развъдните организации получиха по 68 лева, но от алчността на дадени председатели тази година бройката се увеличи на 280 000. Как дойдоха 90 000, аз не знам. Чакат още около 350 000 – 400 000.

Представители на Националната овцевъдна асоциация и Асоциацията за развъждане на млечни породи кози настояват за прилагане на еднакви правила за всички овцевъди и козевъди, за да не се допусне дискриминация в бранша и разделянето му на различни категории. Точно това ще се случи с промените в Наредбата за директните плащания, смятат фермерите. Те настояват и за отпадането на заложените несправедливи според тях ограничения за директните продажби, посочени в Наредба 26 на Земеделското министерство.

Новоназначеният служебен министър няма вина за ситуацията, казват животновъдите, но се надяват, че могат да разчитат на неговото съдействие за исканата промяна.

Със същата надежда фермерите са изпратили открито писмо до президента Румен Радев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!