Има ли в учебния материал за първи клас задачи за ваксини?

Снимка: БГНЕС

Ваксинирането на децата срещу коронавирус е все по-актуална тема в световен мащаб. В България доброволно и със съгласието на родител могат да бъдат ваксинирани децата над 12-годишна възраст с ваксините на производителите Pfizer/BioNTech и "Модерна". Здравните власти позволиха това да се случи от 3 юни 2021 г.


Притесненията у родителите обаче все още съществуват. Освен от ефектите на ваксините върху здравето и развитието на децата, родители се притесняват и от налагането на задължително ваксиниране. Публикации с внушения за това се разпространяват не само в България.

Твърдение: Ваксинирането е тема в учебния материал за първи клас

През последните дни популярност във Facebook събира публикация с твърдението, че ваксинирането е тема в учебния материал за първи клас.

Става дума за задача по математика със следното условие:

„На опашка за ваксинация са се наредили един зад друг 9 души. Преди дядо Стефан има 4 души. Колко са чакащите след дядо Стефан?“

Публикуваното твърдение е копирано и разпространявано и от други потребители и страници в социалната мрежа.


Видно от коментарите под публикациите подобна задача се възприема като „промиване на мозъците“ на децата и „инженеринг на съзнанието“. Според коментиращи децата „още от малки трябва да свикнат мисълта, че в бъдеще не може без ваксини“.

Като цяло мненията са силно критични, изразяват възмущение и притеснение от учебния материал.

Оценка

Твърдението на автора на публикацията, че задачата е част от учебния материал за 1 клас е ПОДВЕЖДАЩО. Причината - още в самата публикация се вижда, че снимката е от тест от Националното математическо състезание „Европейско кенгуру“ за 1 клас, провело се на 18 март 2021 г. Задачите в състезанието се основават на

учебното съдържание на общообразователната и допълнителната подготовка, но те не са част от учебната програма.

Справка в сайта ДаниБон, в който са публикувани всички тестове от състезанието, показва, че такава задача съществува. Тестът е качен и в сайта на 107 ОУ „Хан Крум“ в София.



По информация от пресцентъра на МОН, в сайта на ведомството не се публикуват вариантите на тестовете от националните кръгове и олимпиади. Публикуват се само изпитните варианти, верните отговори и критериите за оценяване от проведените изпити за НВО 4., 7. и 10. клас и на ДЗИ. Запазен е обаче архив на изпитните материали и решения от математическото състезание от 2008 до 2015 г.

В сайта е публикуван и регламентът за организирането и провеждането на състезанието, според който то се провежда във всяко училище, в което има 15 и повече от 15 ученици, желаещи да участват (към тази бройка може да не се включват учениците, които имат желание да се явят в училище, което използва резултатите от състезанието при държавен план-прием за ученици от IV клас). Форматът на състезанието е 26 задачи, първите 24 от които са тестови с пет избираеми отговора.

Учебното съдържание за състезанието е от учебното съдържание на задължителната/общообразователната и допълнителната/свободноизбираемата подготовка. Темите и задачите за „Европейско кенгуру“ се изготвят от Националната комисия въз основа на материалите и правилата на Европейската асоциация „Кенгуру без граници”. Коректността на темите и задачите се гарантира с подписите на поне трима членове на Националната комисия, единият от които е председателят.

От МОН уточниха за БНР, че членовете на националните комисии не се оповестяват публично без тяхното писмено съгласие. Обществено оповестен е само председателят на Националната комисия - проф. Сава Гроздев - професор по математика и математическо образование и заместник-ректор на Висшето училище по застраховане и финанси.

Какво е основанието да бъде включена задача, в която става дума за опашка за ваксиниране?

Предположението, че става дума за ваксиниране от коронавирус изглежда логично, предвид това, че в края на 2020 г. и началото на 2021 г. в България започна процес на ваксинацията срещу коронавирус. Имаше и опашки. А в четвъртата фаза на ваксинационната кампания у нас бяха обхванати именно възрастните и хората с хронични заболявания.

В учебната програма по математика за 1. клас (и за всички останали класове) в Ключова компетентност „Математическа компетентност и основни компетентности в областта на природните науки и на технологии“ като дейност е записано: описване с математически модел на реални и картинно представени практически ситуации, т.е. текстовите задачи по математика описват с математически модел реални житейски ситуации.

Например в учебната програма по математика за 5. клас е записано: Социални и граждански компетентности – проучване на актуален граждански въпрос и на възможностите, които предоставя математиката за решаването му. Примери – безработица (пресмятане на проценти), замърсяване (колко тона боклук се изхвърлят, колко от тях се рециклират) и др.

Свързана ли е задачата с ваксинирането срещу Covid-19?

Не.

В условието на задачата не е упоменат видът на ваксината и не е редно да се правят тълкувателни предположения, посочват от образователното министерство. Оттам отричат в учебния материал, както и в тестовете за състезанията, да има съдържание, свързано конкретно с ваксинирането срещу Covid-19.

------------------

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сара Миликен (в средата) заедно с подгласнички в конкурса.

Мис Алабама Сара Миликен е коронясана, но в друг вид конкурс

Скорошното коронясване на наднормената госпожица Сара Миликен за Мис Алабама предизвика информационно земетресение и вълна от вторични трусове във всички социални мрежи, сайтове, електронни медии, таблоиди и дори по-сериозни периодични издания. В България снимката на Миликен също обиколи както социалните мрежи, така и някои вестници и..

публикувано на 08.07.24 в 06:00

Има ли инвазия на медузи по българското Черноморие?

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 01.07.24 в 06:00
Батмобилът от филма

Украинци парадират с Батмобил в Монако?

Споделена наскоро над 1800 пъти публикация с видео във Фейсбук твърди, че неизвестни украинци парадират в Монако с реплика на Батмобила от филма на Тим Бъртън "Батман" (1989 г.), в който супергероят е изигран от Майкъл Кийтън. "Украинските "служители" вече се чудят как да демонстрират богатството си. Батмобил в Монако, с украински..

публикувано на 24.06.24 в 06:00

Принтери или компютри са машините за гласуване?

Дискусията по въпроса принтери или компютри са машините за гласуване у нас се разгоря с пълна сила миналата година, когато имаше и парламентарни и местни избори, но коментари имаше и в месеците преди очакваните евроизбори на 9, които се оказаха вот 2 в 1 (виж тук , тук и тук ). В публикации, разпространени в социалните мрежи, се..

публикувано на 17.06.24 в 06:00

Япония не е искала разследване за "иРНК геноцид"

В споделена над 170 пъти публикация във Фейсбук се твърди, че "Япония призовава за криминално разследване на „иРНК геноцид“ от глобалисткия елит". "Най-старшият онколог в Япония призова за официално разследване на умишления масов геноцид на милиони хора чрез иРНК ваксини срещу COVID-19", се казва още в публикацията, която придружена от..

публикувано на 03.06.24 в 06:00
Мишел Обама

Впуска ли се Мишел Обама в надпреварата за президент на САЩ?

Мишел Обама, съпруга на експрезидента на САЩ Барак Обама, се включва в тазгодишната кандидатпрезидентска надпревара на мястото на Джо Байдън – това твърдение отдавна се появява в традиционни и социални медии в САЩ, Русия и други държави, а сравнително отскоро се прокрадва и в България (виж тук и тук ). Твърдение: Мишел..

публикувано на 27.05.24 в 06:00

Вярно ли е, че преди 1989 г. износът на едно ТКЗС за година е бил колкото днес на цяла България?

В различни публикации, споделени в социалните мрежи стотици пъти, се твърди, че преди 1989 г. само едно ТКЗС (Трудово кооперативно земеделско стопанство) у нас е изнасяло за година толкова плодове и зеленчуци, колкото сега е износът на цяла България. През последните години подобни твърдения периодично се споделят в социалните медии, като..

публикувано на 20.05.24 в 06:00

Не, Унгария не забранява еврото до 2078 г.

В споделена десетки пъти публикация в различни Фейсбук групи се твърди, че Унгария е забранила еврото до 2078 година. Не са дадени подробности в какъв смисъл и поради какви причини има такава забрана, няма и посочен източник на информацията.  Коментари под поста показват, че много потребители вярват на написаното и го подкрепят...

публикувано на 14.05.24 в 06:00

Геннoмодифициран червей или жива наночастица? Микроскопско видео всъщност показва зоопланктон

Нов страшен и неунищожим паразит са открили китайски генетици, според публикация в социалните мрежи. Авторът е качил във Фейсбук видео от ТикТок, на което от нещо като тръбичка изскачат две въртящи се сфери, подобни на зъбчати колела. "Какво прави това в нас?" – пита той. Според него съществото е генетично модифициран червей, който издава..

публикувано на 29.04.24 в 06:00
Туристи разглеждат пържени насекоми на щанд в Банкок, 18 октомври 2018 г.

Да, ядем насекоми от десетки години, вълненията са закъснели

След като в началото на миналата година Европейската комисия одобри пускането на пазара на два вида насекоми в храната -  "частично обезмаслен прах" от домашни щурци   и малък брашнен червей, вълна от дезинформация за насекомите в храните периодично се появява в традиционните и социалните медии. Това не са първите насекоми, разрешени за..

публикувано на 22.04.24 в 06:00