Помагат ли инхалации с водка срещу Covid-19, както твърди руски академик

Снимка: Ройтерс

Връзката между алкохола и коронавируса е доста експлоатирана тема - както в научните среди, така и в медиите в една или друга форма. На фона на страха и паниката заради заразата се появяваха различни шеги и смешни колажи, свързани с консумацията на алкохол по време на локдауна и за използването му като лек срещу заразата. Сред най-популярните бе кадър с водещ от Си Ен Ен и надпис „Извънредна новина: Българската ракия убива коронавируса“.

Почти две години по-късно къде на шега, къде на сериозно, темата за алкохола като средство срещу Covid-19, продължава да се радва на интерес, подклаждана от различни мнения и публикации.  

Твърдение: Инхалации с водка помагат срещу коронавируса

Източникът на тази теория, публикувана в българска медия, е Сергей Колесников, доктор на медицинските науки, академик на Руската академия на науките (РАН). Той обяснява: 

„Вдишването на алкохолни пари до известна степен допринася за елиминирането на вируса от дихателната система. За да направите това, просто пуснете обикновена водка върху маската и дишайте“. 


Статията продължава с още съвети от Колесников - да се спазва социална дистанция, както и да се мият ръцете и носа. От текста разбираме и че според руския академик най-голям шанс за заразяване с коронавирус има в градския транспорт и в лечебните заведения. Затова той съветва „последните да не се посещават, освен ако не е крайно необходимо”.

Публикацията във Фейсбук профила на българската агенция има над 350 споделяния и почти 500 харесвания.

Първоизточник на твърденията, че инхалация с водка помага срещу Covid-19, е пост в сайта на руското „Радио 1“, който разказва за даденото от Сергей Колесников интервю.


Заглавието на публикацията гласи: „Доктор на медицинските науки предложи защита с водка срещу Омикрон. Съдържанието е същото, като българския превод на статията. Единственото различно е, че със съвета си Колесников има предвид варианта Омикрон.

В края на публикацията от „Радио 1“ припомнят предишно участие на Колесников, по време на което той определя като „безполезно“ въвеждането на строг локдаун, като мярка за спирането на разпространението на варианта Омикрон.

Академик Колесников изглежда държи на теорията си, защото няколко дни по-късно я повтаря и доразвива в интервю за руската телевизия „Пети канал“.


И в това свое медийно участие академикът казва, че „един от начините за намаляване на вирусния товар върху дихателната система е да се вдишва някакъв вид дезинфекционен разтвор“, като най-безвредният е етиловият алкохол.

Колесников отново дава своята рецепта - „ако капнете малко количество върху защитната ви маска и вдишате малко от него, това няма да ви предпази от болестта, но ще намали вирусния товар.“ То посочва, че за инхалация трябва да се използват питиета със висок алкохолен градус.

„В по-леките вина, в шампанското, няма необходимата концентрация на алкохол. Градусът трябва да е над 40%, но до 70%, за да не изгори дихателните пътища.“

Реакцията на колеги - невежество, неуместна шега

Въпреки обясненията на руския академик, че инхалацията с алкохолни пари е прост и достъпен начин за значително намаляване на вирусния товар върху организма в домашни условия и че става за профилактика, но не и за лечение, теорията му бе остро критикувана от други руски учени.

Генадий Онищенко, доктор на медицинските науки и академик от РАН нарича пред сайта Газета.ru теорията на Колесников „демонстрация на невежество“ и „глупава и неуместна шега“. Изданието публикува и мнението на Георгий Викулов - вирусолог и директор на Национален изследователски център за профилактика и лечение на вирусни инфекции.

Викулов казва, че никой не е правил подобни клинични изследвания, нито са правени проучвания за безопасността на подобна технология. Той определя като „неправилно“ съветите на Колесников да се смятат за отделна медицинска технология „в страна, където има много хора пият“. Според лекаря „използването на подобни инхалации с водка може да доведе до съдебни дела от страна на международни организации“.

Газета.ru пусна и обобщение на коментарите за изказването на Колесников със заглавие: „Глупава, неуспешна шега“: спасява ли водката от Омикрон. В статията се припомнят мненията на Онищенко и Викулов, като се добавят и нови коментари.

Лариса Попович, директор на „Института по икономика и здравеопазване“ казва в интервю за РБК, че „водката убива както клетките на лигавицата, така и всичко подред“ и че „алкохолът има антисептичен ефект, но със сигурност не убива вирусите. Поне не при вдишване.“

Владимир Зайцев, ръководител на клиника: „Като лекар ви моля: не използвайте тази техника. Така ще разрушим рецепторите си за обоняние и ще го загубим. Дори това да изглежда като нещо безобидно - то, за съжаление, няма да реши проблема с коронавирусната инфекция.“

Константин Поплавченков, кандидат на медицинските науки, предупреждава, че вдишването на алкохолни пари опиянява, което влияе неблагоприятно на имунитета и може да доведе до интоксикация“.

Максим Скулачев, вирусолог и водещ научен сътрудник в Московския държавен университет „М. В. Ломоносов“, казва в интервю за „Москва 24“, че коронавирусът може да бъде неутрализира не с пари, а с алкохол в много висока концентрация, който може да нанесе на човека много по-сериозни и големи вреди от тези в следствие на Covid-19.

Снимка: Алами/Ройтерс

Газета.ru припомня, че темата с „лечебните“ инхалации с водка е била повдигана и по-рано. Според медията още през пролетта на 2020 г. в интернет се разпространяват различни „чудотворни“ препоръки как да се възстановим от коронавирус. Тогава мъж, представящ се като лекар от Италия, казал, че диша през маска, напоена с водка, а през нощта капе водка върху възглавницата си. По този начин болестта изчезнала само за ден.

СЗО за връзката между консумацията на алкохол и Covid-19

През 2020 г. Световната здравна организация публикува документ с резултати от изследвания, подготвени от водещи лекари и медицински специалисти в областта на превенцията и борбата със зависимостите и менталното здраве, както и злоупотребите с наркотични вещества, за връзката между консумацията на алкохол и Covid-19.

Според документа не е вярно твърдението, че пиенето на силен алкохол убива вируса, при вдишване на парите от него. Консумацията на алкохол няма да дезинфекцира устата ви, нито гърлото и няма да ви осигури никаква защита срещу Covid-19, се казва още в него.

Като „мит“ е определено и твърдението, че „алкохолът (бира, вино, дестилиран спирт или билков алкохол) стимулира имунитета и резистентност към вируса“. Заключението е, че алкохолът оказва негативен ефект върху имунната система.

Също като „мит“ е посочено и твърдението, че консумацията на алкохол унищожава вируса, причиняващ Covid-19.

„Консумирането на алкохол няма да унищожи вируса, а е възможно да увеличи рисковете за здравето, ако човек се зарази с него. Алкохолът (при концентрация от най-малко 60%) действа като дезинфектант върху кожата ви, но няма такъв ефект върху вашата система при поглъщане.“

В края на публикацията на СЗО се отбелязва, че изследването е реализирано с финансовата подкрепа на правителствата на Норвегия, Германия и Русия.

Заключение

Твърдението, че инхалациите с водка помагат срещу коронавируса е НЕВЯРНО. Няма никакви научни доказателства, че изпаренията от водка намаляват риска от заразяване с варианта Омикрон.

Теориите на Сергей Колесников са опровергани от редица други руски учени и лекари. „Лечебните“ и „превантивни“ свойства на алкохола срещуCovid-19 са отречени напълно и от Световната здравна организация.

Научни и лекарски препоръки сочат, че вдишването на алкохолни пари и прекомерната консумация на алкохол могат да навредят сериозно на здравето и да имат трайни последствия за тялото.

------------------

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сара Миликен (в средата) заедно с подгласнички в конкурса.

Мис Алабама Сара Миликен е коронясана, но в друг вид конкурс

Скорошното коронясване на наднормената госпожица Сара Миликен за Мис Алабама предизвика информационно земетресение и вълна от вторични трусове във всички социални мрежи, сайтове, електронни медии, таблоиди и дори по-сериозни периодични издания. В България снимката на Миликен също обиколи както социалните мрежи, така и някои вестници и..

публикувано на 08.07.24 в 06:00

Има ли инвазия на медузи по българското Черноморие?

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 01.07.24 в 06:00
Батмобилът от филма

Украинци парадират с Батмобил в Монако?

Споделена наскоро над 1800 пъти публикация с видео във Фейсбук твърди, че неизвестни украинци парадират в Монако с реплика на Батмобила от филма на Тим Бъртън "Батман" (1989 г.), в който супергероят е изигран от Майкъл Кийтън. "Украинските "служители" вече се чудят как да демонстрират богатството си. Батмобил в Монако, с украински..

публикувано на 24.06.24 в 06:00

Принтери или компютри са машините за гласуване?

Дискусията по въпроса принтери или компютри са машините за гласуване у нас се разгоря с пълна сила миналата година, когато имаше и парламентарни и местни избори, но коментари имаше и в месеците преди очакваните евроизбори на 9, които се оказаха вот 2 в 1 (виж тук , тук и тук ). В публикации, разпространени в социалните мрежи, се..

публикувано на 17.06.24 в 06:00

Япония не е искала разследване за "иРНК геноцид"

В споделена над 170 пъти публикация във Фейсбук се твърди, че "Япония призовава за криминално разследване на „иРНК геноцид“ от глобалисткия елит". "Най-старшият онколог в Япония призова за официално разследване на умишления масов геноцид на милиони хора чрез иРНК ваксини срещу COVID-19", се казва още в публикацията, която придружена от..

публикувано на 03.06.24 в 06:00
Мишел Обама

Впуска ли се Мишел Обама в надпреварата за президент на САЩ?

Мишел Обама, съпруга на експрезидента на САЩ Барак Обама, се включва в тазгодишната кандидатпрезидентска надпревара на мястото на Джо Байдън – това твърдение отдавна се появява в традиционни и социални медии в САЩ, Русия и други държави, а сравнително отскоро се прокрадва и в България (виж тук и тук ). Твърдение: Мишел..

публикувано на 27.05.24 в 06:00

Вярно ли е, че преди 1989 г. износът на едно ТКЗС за година е бил колкото днес на цяла България?

В различни публикации, споделени в социалните мрежи стотици пъти, се твърди, че преди 1989 г. само едно ТКЗС (Трудово кооперативно земеделско стопанство) у нас е изнасяло за година толкова плодове и зеленчуци, колкото сега е износът на цяла България. През последните години подобни твърдения периодично се споделят в социалните медии, като..

публикувано на 20.05.24 в 06:00

Не, Унгария не забранява еврото до 2078 г.

В споделена десетки пъти публикация в различни Фейсбук групи се твърди, че Унгария е забранила еврото до 2078 година. Не са дадени подробности в какъв смисъл и поради какви причини има такава забрана, няма и посочен източник на информацията.  Коментари под поста показват, че много потребители вярват на написаното и го подкрепят...

публикувано на 14.05.24 в 06:00

Геннoмодифициран червей или жива наночастица? Микроскопско видео всъщност показва зоопланктон

Нов страшен и неунищожим паразит са открили китайски генетици, според публикация в социалните мрежи. Авторът е качил във Фейсбук видео от ТикТок, на което от нещо като тръбичка изскачат две въртящи се сфери, подобни на зъбчати колела. "Какво прави това в нас?" – пита той. Според него съществото е генетично модифициран червей, който издава..

публикувано на 29.04.24 в 06:00
Туристи разглеждат пържени насекоми на щанд в Банкок, 18 октомври 2018 г.

Да, ядем насекоми от десетки години, вълненията са закъснели

След като в началото на миналата година Европейската комисия одобри пускането на пазара на два вида насекоми в храната -  "частично обезмаслен прах" от домашни щурци   и малък брашнен червей, вълна от дезинформация за насекомите в храните периодично се появява в традиционните и социалните медии. Това не са първите насекоми, разрешени за..

публикувано на 22.04.24 в 06:00