Не, в Германия няма носталгични нацистки мемориали и паметници

Снимка: Ани Петрова

По повод разгорещената дискусия около съдбата на Паметника на Съветската армия в Княжеската градина в светлината на войната на Русия в Украйна и желанието на кмета на столичния район “Средец” Трайчо Трайков да демонтира скулптурите от него във Фейсбук спорът е още по-ожесточен.

В социалната мрежа в дебата се включи и Тома Белев, който е зам.-министър на околната среда и водите. Там той попита: 

Какво правим с паметници на войските на недружествени държави?” 

Този въпрос предизвика дискусия под публикацията от над 270 коментара. В един от тях потребител отбелязва: 

Всеки паметник е част от историята. Огромна грешка и за онези който бутнахме и за настоящите . Липсата на минало .......” (оригиналният правопис е запазен!)

Твърдение: В Германия пазят паметници на Хитлер


Всъщност, има ли паметници на Хитлер и нацистки символи в Германия?

В редица авторитетни издания са публикувани много статии по темата. И отговорът най-кратко е, че в рамките на следвоенната денацификация на Германия, всякакви нацистки символи, паметници и мемориали са премахнати.

“В Германия няма да видите неонацисти да се събират пред паметник на Райнхард Хайдрих или Адолф Хитлер, защото такива паметници не съществуват. Страната отдавна се е справила с цялата тежест на своята история.”

Това накратко е обобщението на обширна статия по темата в изданието “Политико”, публикувана през 2017 година и озаглавена “Защо няма нацистки статуи в Германия?

А в статия от философа и писател Сюзан Нииман в изданието “Атлантик” от 2019 година се допълва: 

“Германия няма паметници и монументи, които да възхваляват нацистки военни сили, въпреки че много германски прадядовци са се борили или са дали живота си. Вместо това има главозамайващ брой и многообразие от монументи на жертвите, като концентрационните лагери.”

В публикацията си Нииман допълва, че дори членовете на германската крайнодясна партия „Алтернатива за Германия“ не биха предложили да възхваляват тази част от миналото.

“Германия няма паметници, възхваляващи Вермахта. Избирайки да си спомни какво са правили някога нейните войници, е направен избор относно ценностите, които иска да отхвърли”, пише тя.

Сюзан Нииман обобщава философията на днешна Германия така: “Колективна вина? Не! Колективна отговорност? Да!

А статията на “Политико” вниква по-задълбочено в проблема. Оказва се, че денацификацията в следвоенна Западна Германия отнема десетилетия. И докато всички реликви, паметници и символи на нацисткия режим са премахнати сравнително лесно, политическата и културна трансформация не е така гладка, отбелязва изданието.

През 1949 г. Федералната република Германия (Западна Германия) криминализира показването на свастики. В първите следвоенни години са идентифицирани милиони бивши нацисти, много от които са уволнени от държавните си постове, скоро се оказва, че липсват кадри, за да работи държавната и обществена машина, на всички нива. 

Причината - американците установяват, че е почти невъзможно да се намерят компетентни германци, които не са били свързани по някакъв начин с нацисткия режим, разказва “Политико”. Така на работа са възстановени учители, съдии, даже служители на градските ВиК. 

“Много германци през 50-те години се противопоставят на политическото превъзпитание. Чак поколението германци, навършили пълнолетие през 70-те и 80-те години на ХХ век, отхвърля решително нацисткото минало на страната”, посочва “Политико”.

Германско село запази „камбаната на Хитлер“

Но, ако се върнем към дискусията около съдбата на Паметника на Съветската армия в София, то същият потребител, коментирал под поста на Тома Белев паметниците на Хитлер в Германия, след като редица други го репликират, отбелязва:

Той публикува и линк към публикация на БНР от 2018 г. за това как германско село запазило в църквата си бронзовата камбана от 1934 г. със свастика и надпис в чест на Хитлер.


През 2019 г. Би Би Си продължава историята и отбелязва, че в  Германия отново се е разгорял спор за нацистките символи върху църковните камбани, тъй като прокурорите обмисляли дали да повдигнат обвинения срещу пет църкви след обвинения на политически активисти.

През 2018 г. бяха открити свастики и прохитлеристки надписи върху църковни камбани в Херксхайм в югозападната част на страната и в Шверинген, Северна Германия, припомня Би Би Си. Медията допълва, че енорийският съвет на Херксхайм противоречиво бил гласувал камбаната да бъде запазена като "мемориал срещу насилието и несправедливостта", но анонимни протестиращи взели нещата в свои ръце в Шверинген, като изрязали надписите в рамките на "пролетно почистване на мръсотията на националсоциализма".

Заключение

Твърдението, че в Германия нарочно пазят паметници на Хитлер е НЕВЯРНО. В Германия няма паметници, монументи, мемориали и символи, които да напомнят и почитат нацисткото минало на страната. Има обаче монументи в памет на жертвите.

------------------

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сара Миликен (в средата) заедно с подгласнички в конкурса.

Мис Алабама Сара Миликен е коронясана, но в друг вид конкурс

Скорошното коронясване на наднормената госпожица Сара Миликен за Мис Алабама предизвика информационно земетресение и вълна от вторични трусове във всички социални мрежи, сайтове, електронни медии, таблоиди и дори по-сериозни периодични издания. В България снимката на Миликен също обиколи както социалните мрежи, така и някои вестници и..

публикувано на 08.07.24 в 06:00

Има ли инвазия на медузи по българското Черноморие?

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 01.07.24 в 06:00
Батмобилът от филма

Украинци парадират с Батмобил в Монако?

Споделена наскоро над 1800 пъти публикация с видео във Фейсбук твърди, че неизвестни украинци парадират в Монако с реплика на Батмобила от филма на Тим Бъртън "Батман" (1989 г.), в който супергероят е изигран от Майкъл Кийтън. "Украинските "служители" вече се чудят как да демонстрират богатството си. Батмобил в Монако, с украински..

публикувано на 24.06.24 в 06:00

Принтери или компютри са машините за гласуване?

Дискусията по въпроса принтери или компютри са машините за гласуване у нас се разгоря с пълна сила миналата година, когато имаше и парламентарни и местни избори, но коментари имаше и в месеците преди очакваните евроизбори на 9, които се оказаха вот 2 в 1 (виж тук , тук и тук ). В публикации, разпространени в социалните мрежи, се..

публикувано на 17.06.24 в 06:00

Япония не е искала разследване за "иРНК геноцид"

В споделена над 170 пъти публикация във Фейсбук се твърди, че "Япония призовава за криминално разследване на „иРНК геноцид“ от глобалисткия елит". "Най-старшият онколог в Япония призова за официално разследване на умишления масов геноцид на милиони хора чрез иРНК ваксини срещу COVID-19", се казва още в публикацията, която придружена от..

публикувано на 03.06.24 в 06:00
Мишел Обама

Впуска ли се Мишел Обама в надпреварата за президент на САЩ?

Мишел Обама, съпруга на експрезидента на САЩ Барак Обама, се включва в тазгодишната кандидатпрезидентска надпревара на мястото на Джо Байдън – това твърдение отдавна се появява в традиционни и социални медии в САЩ, Русия и други държави, а сравнително отскоро се прокрадва и в България (виж тук и тук ). Твърдение: Мишел..

публикувано на 27.05.24 в 06:00

Вярно ли е, че преди 1989 г. износът на едно ТКЗС за година е бил колкото днес на цяла България?

В различни публикации, споделени в социалните мрежи стотици пъти, се твърди, че преди 1989 г. само едно ТКЗС (Трудово кооперативно земеделско стопанство) у нас е изнасяло за година толкова плодове и зеленчуци, колкото сега е износът на цяла България. През последните години подобни твърдения периодично се споделят в социалните медии, като..

публикувано на 20.05.24 в 06:00

Не, Унгария не забранява еврото до 2078 г.

В споделена десетки пъти публикация в различни Фейсбук групи се твърди, че Унгария е забранила еврото до 2078 година. Не са дадени подробности в какъв смисъл и поради какви причини има такава забрана, няма и посочен източник на информацията.  Коментари под поста показват, че много потребители вярват на написаното и го подкрепят...

публикувано на 14.05.24 в 06:00

Геннoмодифициран червей или жива наночастица? Микроскопско видео всъщност показва зоопланктон

Нов страшен и неунищожим паразит са открили китайски генетици, според публикация в социалните мрежи. Авторът е качил във Фейсбук видео от ТикТок, на което от нещо като тръбичка изскачат две въртящи се сфери, подобни на зъбчати колела. "Какво прави това в нас?" – пита той. Според него съществото е генетично модифициран червей, който издава..

публикувано на 29.04.24 в 06:00
Туристи разглеждат пържени насекоми на щанд в Банкок, 18 октомври 2018 г.

Да, ядем насекоми от десетки години, вълненията са закъснели

След като в началото на миналата година Европейската комисия одобри пускането на пазара на два вида насекоми в храната -  "частично обезмаслен прах" от домашни щурци   и малък брашнен червей, вълна от дезинформация за насекомите в храните периодично се появява в традиционните и социалните медии. Това не са първите насекоми, разрешени за..

публикувано на 22.04.24 в 06:00