Подборка от снимки, разпространявани в социалните мрежи и от информационни сайтове от миналата седмица, е представена като скорошен протест в София в подкрепа на Русия и нейната инвазия в Украйна.
Снимките се публикуват с коментари към тях за митинг в подкрепа на Русия и т.нар. Донецка и Луганска република на български, руски, английски, испански език от потребители във Фейсбук и Туитър.
Фотографиите са споделяни хиляди пъти,
а част от коментарите са следните:
Aвторът на публикацията във Фейсбук не отговаря на въпросите къде и кога се е състоял предполагаемият митинг.
Снимките, но вече с текст, който пояснява, че са от акция в подкрепа на войната на Русия в Украйна, са публикувани миналата седмица и в сайт на руски език.
Снимките са публикувани и на други езици в социалните мрежи - постове може да бъдат видени тук и тук.
Проверка на БНР установи, че плакатът на снимката по-горе е използван в поредица от шествия в София през 2015 г. под наслов "България - Зона на мира". Използван е и в митинг на 15 февруари 2015 г., както се вижда на скрийншота по-долу от фотосервиза на агенция БГНЕС.
На снимката от февруари 2015 г. ясно се вижда и един от участниците в митинга, който уж е от март 2022 г., който е и облечен със същите дрехи.
Останалите фотографии, за които се твърди, че са от скорошен протест в подкрепа на Русия, ДНР и ЛНР, са от тазгодишно шествие в София, но по повод 3 март.
Кадри от шествието може да бъдат видени тук и тук. На тях ясно се вижда, че участниците в митинга от 3 март т.г. са същите като на снимките, представяни за акция в подкрепа на Русия в София.
Снимките, представяни за фотографии от протест в подкрепа на руската инвазия в Украйна, са от различни други събития и са представени по МАНИПУЛАТИВЕН начин, за да заблудят читатели и потребители на социални мрежи. Твърдението, че в София се е състояла подобна акция е НЕВЯРНО.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика заради ЛГБТ..
През последните дни в социалната мрежа Фейсбук се разпространяват публикации с предполагаемо изказване на президента Румен Радев, в което той осъжда правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България. "За съжаление днес не можем да поискаме помощ от Русия за гасене на пожари, защото..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,