Публикации в уебсайтове, разпространявани в социалните мрежи, съдържат неверни твърдения за ограбени от украински бежанци възрастни българи.
Информациите с тези твърдения за ограбени и дори бити наши сънародници може да бъдат прочетени тук, тук и тук.
"Семейство Украинци са пребили и ограбили стари хора в Хасковска област"; "Дядо Стоян:Украинци ми взеха цялата пенсия и избягаха..исках просто да помогна"; "Баба Петка:Приютих Украинки ,а те ми взеха цялата пенсия и избягаха", гласят заглавията на тези информации (правописът е запазен – б.р.)
Само последната от публикациите за ограбената баба Петка е споделена в над 30 групи във Фейсбук, откъдето на свой ред е пресподелена стотици пъти.
Екипът за проверка на факти на БНР се свърза с Министерството на вътрешните работи, откъдето заявиха, че "нямат данни" за извършени подобни престъпления.
Снимката на информацията за "баба Петка" може да бъде открита в много рускоезични сайтове, включително от 2017 г. А сайтът няма посочен собственик или екип. За сметка на това е публикувал "уговорката", че "Всяка прилика с реални лица е напълно случайна".
По същия начин стоят нещата и с информацията "семейство украинци пребили и ограбили стари хора в Хасково". Снимката най-вероятно е взета от публикации в хасковски медии (виж скрийншота по-долу), които съобщават за настанено семейство в хотелски комплекс в с. Радиево. Но не и за извършени престъпления от тях. И отново с уговорката, че "Всяка прилика с реални лица е напълно случайна".
Публикуваната снимка на "дядо Стоян", който бил ограбен от украинци, пък е взета от репортаж на Нова телевизия от миналата година, посветен на телефонна измама. На публикувания скрийншот от репортажа е 82-годишният Стефан Стефанов.
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете
Войната в Украйна, която се води недалеч от границите ни, събуди размисли, настроения и спомени, свързани с родната казарма. Макар и вече от години да е в историята, темата за задължителната наборната военна служба все още предизвиква вълнение и различни мнения дали е трябвало да остане или не. Причината за започване на настоящата..
В редица български сайтове и в постове в социалната мрежа Facebook се разпространяват твърдения, че украински граждани, потърсили убежище в страната ни заради войната в Украйна, не желаят да плащат за гориво, с което зареждат автомобилите си на бензиностанции, както и пазаруват, без да платят стойността на продуктите. Мнозинството от..
Бежанците от Украйна в България са все по-обсъждана тема в социалните мрежи. Зачестяват историите, в които те са представени в негативен аспект, застрашавайки обществения ред. Твърдение: Украински бежанци са се опитали да свалят флага на България Такава е и историята, според която група украинци са се опитали да свалят националния флаг на България..
В публикация в профила във Фейсбук на председателя на партия „Възраждане“ Костадин Костадинов от 5 май, която е споделенa стотици пъти за няколко часа, включително и от различни медии, се твърди, че украинци са нападнали българин в подлеза до Софийския университет. В написаното се казва "те пребиха един възрастен човек, те го псуваха, ритаха, кървеше,..
Руската инвазия в Украйна на 24 февруари доведе до бягството извън страната и разселване на милиони украинци. Част от тях дойдоха и в България. По последни данни на „ Националния портал за хората, засегнати от войната в Украйна “ останалите у нас украинци са близо 100 хиляди, а регистрираните за временна закрила доближават 90 хиляди. Освен..
С началото на войната в Украйна на 24 февруари редица медии, както и социалните мрежи, станаха арена за разпространение на непотвърдена информация и пропаганда. Зачестяват и случаите, в които различни сайтове публикуват едни и същи твърдения, придружени с напълно еднакви заглавия и текст на статията, без да се позовават на източник или да представят..
Публикации в традиционни и в социални медии твърдят или изказват предположение, че високопоставен натовски генерал е пленен в Мариупол, Украйна, въпреки че на тези информации не може да бъде открито никакво потвърждение. Твърдение: Висш генерал от НАТО е пленен в Мариупол В публикациите (може да бъдат видени тук и тук ) се..
Споделяна хиляди пъти публикация от българска фен страница на Владимир Путин в социалната мрежа Фейсбук заблуждава потребителите с невярно изказване на руския президент. Текстът на поста (може да бъде прочетен тук ) предава предполагаемо интервю с Владимир Путин, в което той уж отговаря на въпроса дали ще воюва някой ден срещу България...
Най-малко два сайта публикуваха една и съща статия, в която се твърди, че българският кораб „Царевна“, блокиран на пристанището на обсадения украинския град Мариупол, е взривен. В публикацията се твърди, че моряците на борда са загинали, както и че информацията е потвърдена от Министерството на отбраната на България. Статиите бяха многократно споделяни..
Снимка, за която в десетки публикации се твърди, че е от свалянето от страна на украински военнослужещи на шест руски самолета на 24 февруари, е споделяна многократно през последния месец в социалните мрежи. Тя е публикувана и като фотография в местни и чужди сайтове , с текст който гласи, че снимката е заснета по време на свалянето на един от..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,