С увеличаването на заболелите от Covid-19 в страната и бързото разпространение на заразата в поредната вълна се породиха нови конспиративни теории или се събудиха стари. В публикация, разпространена в различни Фейсбук групи, се цитира проф. Андрей Чорбанов - директор на департамент "Имунология" в Института по микробиология на БАН да призовава хората да не носят маски, тъй като са вредни за здравето им. В публикацията се твърди, че в горещото време предпазните маски могат да бъдат пагубни. И че е по-добре хората да бъдат глобени в градския транспорт, отколкото да се разболеят.
В статията е използвана снимка с логото на Нова с внушението, че именно там е казано твърдението.
Екипът за проверка на факти на БНР се свърза с проф. Андрей Чорбанов, за да разбере дали наистина е изразил това мнение. Той категорично отрече да е казвал подобно нещо.
"Не, не, такова нещо точно не съм казал. Не би следвало човек да призовава хората да правят неща, които в този момент биха били незаконни, що се отнася до правилата. Става дума за Правилника за прилагане на Закона за здравето, който беше приет преди няколко месеца в Народното събрание. Там би следвало, този Правилник да упоменава точно в какви случаи се слагат маски и в какви случаи се слагат ограничения", каза проф. Чорбанов. Той уточни, че лично той е против носенето на маска, защото, според него те не предпазват.
Какво показват фактите за защитните маски?
Потърсихме пулмолога д-р Александър Симидчиев, който обясни, че защитните маски основно се използват, за да се създаде бариера между дихателните пътища и околната среда, с цел респираторни капкови инфекции или аерозолни инфекции да се намалят.
"Хирургичните маски намаляват такива инфекции от хирурзите или стоматолозите към пациентите, т.е. те са с абсолютно доказан ефект в тези случаи. Няма значение в коя част на годината се ползват, защото хирурзите не спират да носят маски през лятото, защото е по-горещо. Притеснение, че маските могат да навредят определено са неоснователни, няма доказателства в тази посока", каза д-р Симидчев.
По думите му хирургичните маски намаляват с 20% предаването на заразата, а маските FFP2 и FFP3 намаляват предаването на инфекцията до 45-50% в едната или в другата посока.
"Когато и двете страни ги носят, т.е. и човекът, който би могъл да зарази, и човекът, който може да бъде заразен, се акумулира този защитен процент и с хирургични маски те стават 40% - по 20% от всяка една от страните, а когато се носят маски FFP2 и FFP3 стигат по 45% от двете страни или 90% общо намаляване вероятността от заразяване, така че те са ефективно средство за контрол на епидемията. Много лесни са за употреба и не носят рискове, дори при горещо време", добави д-р Александър Симидчиев.
От началото на пандемията са направени редица изследвания, които доказват ефикасността на маските. Изследване, направено от учените от института “Макс Планк” в Гьотинген, от екипа на германския физик Еберхард Боденшац доказва, че при носене на маски FFP2 или FFP3, рискът от заразяване се сваля дори под 1%. Ако лицето е ваксинирано, рискът е още по-нисък, дори в затворено помещение. Важно условие е маската да е поставена правилно – да покрива плътно устата и носа. Без маска и без спазване на дистанция, рискът от заразяване е почти 100% в затворено помещение, се казва в изследването.
Твърдението, че защитните маски са пагубни в горещото време и с тях се разболяваш по-бързо, е НЕВЯРНО. При носене на плътна маска FFTP2 и FFTP3 рискът от заразяване на закрито е минимален. Без маска в закрито помещение рискът от инфектиране с Covid-19 е почти 100%
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика заради ЛГБТ..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,