В началото на месеца една наукообразна публикация набра доста споделяния във Фейсбук. Става дума за следното:
„Човешката клетка излъчва екзозоми, когато е подложена на някакъв стрес: химически, термичен, йонизираща радиация, 5G, други високочестотни вълни, при натравяне с нано-частици и т.н. Както носът отделя секрет, очите отделят съзли и т.н. когато са раздразнени, така и човешката клетка отделя екзозоми, когато има някакъв дразнител.
Екзозомите са малки фрагменти ЧОВЕШКО, а не "вирусно" ДНК. На снимките на електронната микроскопия се наблюдават САМО и ЕДИНСТВЕНО екзозоми. Никой все още не е виждал "вирус". Нито под микроскоп, нито по друг начин.
Това е причината "учените" да казват, че "вируса" имал променлив геном. НЯМА ГЕНОМ! Това са парченца човешко ДНК, а не "вирус".
Поствам оригиналната снимка на Lancet, с която се опитват да убедят хората, че това е "вирус". Не, не е "вирус". Екзозом е. Проверете...“
(Правописът е запазен – бел. ред.)
Само в един от Фейсбук профилите публикацията има близо 280 споделяния, като коментарите са в смисъл:
"Няма никакви "вируси". Болестите се провокират от бактерии и стрес. Самият мозък "заповядва" на клетките да изпълняват действия, за да се предпазят от стрес, и излъчваните фрагменти погрешно се интерпретират като "вируси". Вируси НЯМА и никога не е имало! Нито вирус на грип, нито на СПИН, нито онко-вируси!"
Започваме с второто твърдение. Екипът на БНР откри при обратно търсене на изображения с Tineye оригиналната снимка от публикацията във Фейсбук. Снимката е обществено достъпна в Библиотеката за изображения в областта на общественото здраве на американските Центрове за контрол и превенция на заболяванията-CDC (тук). Като автори на снимката са посочени Фред Мърфи и Силвия Уитфийлд.
В описанието на кадъра се посочва, че това е снимка с трансмисионен електронен микроскоп на секция от тъкан, съдържаща вириони* на вариолата (едрата шарка). Във вътрешността на тези организми има структура с формата на дъмбел, която представлява ядрото на вируса, съдържащо неговата ДНК. Тази ДНК създава механизма, с който вирусът се репликира в приемната клетка.
* Вирион е извънклетъчната форма на вируса, която не е активна
Да видим сега какво е екзозом?
В тялото има, най-лаически казано, миниатюрни мехурчета, наречени екзозоми, които се придвижват между клетките и чрез течностите, като кръв, урина и слюнка, пренасят генетичен материал и протеини, като с това играят важна роля в клетъчната комуникация.
Доц д-р Георги Чалдъков пише:
"Ектозомите и екзозомите са сравнително най-проучваните екстрацелуларни везикули (извънклетъчни мехурчета – бел. ред.). След като се отделят от клетките, те циркулират в кръвта, гръбначно-мозъчната течност, урината и другите телесни течности, включително в bronchoalveolar lavage fluid. Съответно, проследяването им в тези течности се нарича „течни биопсии“.“ Със статията може да се запознаете тук.
Д-р Чалдъков от 1970 г. работи в Лаборатория по електронна микроскопия, по-късно наречена Лаборатория по клетъчна биология, към Катедрата по анатомия и хистология на Медицински университет - Варна. Главен редактор е на Biomedical Reviews и автор на първия български учебник по клетъчна биология на английски.
Екзозомите имат голяма роля в диагностиката.
"Обичаме да мислим за екзозомите като за транспортната система Federal Express на тялото", казва Джеймс Маккълоу, главен изпълнителен директор на компанията Exosome Diagnostics, която е разработила тест за улавяне на екзозоми и анализиране на съдържащата се в тях РНК. По този начин учените откриват мутации, които показват наличието на злокачествени клетки. През 2014 г. създават тест за рак на простатата, който се идентифицира чрез изолиране на екзозоми в урината. Exosome Diagnostics работят по откриването на мутации в кръвта, свидетелстващи за рак на мозъка и провеждат клинични проучвания за откриване на ХИВ и хепатит В и С с помощта на екзозоми, изолирани от урината.
Друга компания, Caris Life Sciences, търси протеини по повърхността на екзозомите, които също са свързани с определени тумори. Отново през 2014 г. те пък откриват кръвен тест за рак на гърдата. А неотдавна бе съобщено, че учени са разработили лещи, които могат да се използват за откриване на екзозоми в сълзите и съответно за диагностика на рак и някои други заболявания.
Дотук става ясно, че в екзозомите, макар и малко сложни за обяснение за нас, лаиците, са отдавна познати на науката и дори и несвикнал с терминологията рационален читател може да разбере, че в разглежданата Фейсбук публикация има нещо дълбоко неточно.
Предлагаме ви синтезирана извадка от проучването на Радху Калури и Валери Льоблу, озаглавено „Биология, функции и биомедицински приложения на екзозомите“ (The biology, function, and biomedical applications of exosomes), изследването може да се прочете на английски тук.
Всички клетки, прокариоти и еукариоти, освобождават извънклетъчни везикули (ИВ) като част от нормалната си физиология и по време на придобити аномалии. Екзозомите са вид извънклетъчни везикули със среден диаметър ~100 нанометра, те произхождат от ендозомите (вътреклетъчни органели). В зависимост от произхода на клетката, ИВ, включително екзозомите, могат да съдържат много съставки на клетката, включително ДНК, РНК, липиди, метаболити и цитозолни и повърхностни клетъчни протеини, по които може да се разбере какъв е клетъчният произход на конкретните екзозоми.
Физиологичната цел на генерирането на екзозоми остава до голяма степен неизвестна и се нуждае от изследване. Една от предполагаемите роли е, че екзозомите вероятно премахват излишните и/или ненужните съставки от клетките, за да поддържат клетъчната хомеостаза. Предполага се че те имат роля в регулирането на междуклетъчната комуникация.
Тъй като се съдържат във всички биологични течности, а съставът им е лесно достъпен за анализиране, при различни заболявания екзозомите са прозорец към променените клетъчни или тъканни състояния, а откриването им в биологичните течности потенциално предлага диагностична информация. Също така това че преминават от клетка в клетка и пренасят информация може да бъдат използвано за разработване на екзозомно-базирани терапии.
Екзозомите могат да бъдат проектирани така, че да доставят различни терапевтични товари, включително къси интерфериращи РНК, химиотерапевтични агенти и имунни модулатори, с възможност за насочване на товара им към желаната цел.
Изводите, които се налагат след изчитането на материалите, са:
1. Може да се каже че човешката клетка излъчва екзозоми, но не само ако е под стрес, а през цялото време.
2. Екзозомите пренасят генетичен материал, но не са нито човешко, нито вирусно ДНК.
3. Това на снимката определено е вирус, а не "парченца ДНК". Разбрахме, че така изглежда вирусът на вариолата.
4. Не е вярно, че никой никога не е виждал вирус. Микроскопски изображения на най-различни вируси могат да се разгледат в различните научни издания, при това след най-обикновено търсене в гугъл (вижте тук).
Ето още няколко вируса, заснети от Синтия Голдсмит (на снимката вдясно).
Така изглежда причинителят на херпеса.
А ето и снимка на вириони на Тежкия остър респираторен синдром, който е от семейството на коронавирусите, какъвто и Covid-19. Името коронавирус идва от факта, че под микроскоп всеки вирион (някои от тях са посочени с черни стрелки) е обграден от колона или ореол. Вирион е извънклетъчната форма на вируса, която не е активна.
Вирусът на еболата се отличава с продълговатата си форма.
Твърдението, че никой не е виждал вирус, дори под микроскоп, е НЕВЯРНО. Разбира се, че вируси са наблюдавани Това е неоспорим научен факт. Учените виждат вирусите за първи път през 30-те години на миналия век. Тогава е изобретен електронният микроскоп. А още през 1915 г. английският бактериолог Фредерик Творт открива бактериофагите - вирусите, които атакуват бактериите.
Също НЕВЯРНО е второто твърдение - че сп. Lancet се опитва да подведе читателя, като тенденциозно представя снимка, на която има екзозоми, но твърди че са вируси. Снимката наистина е на вирус - това е трансмисионна електронна микроскопия на тъканен разрез, съдържащ вируса на вариола с автори Фред Мърфи и Силвия Уитфийлд.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,