Не е вярно, че ХААРП е причина за земетресението в Турция

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След опустошителното земетресение в Турция и Сирия на 6 февруари в социалните медии се появиха редица конспиративни теории. Една от тях гласи, че силният трус е предизвикан с американската технология ХААРП. 

Според твърденията вълните от ХААРП проникват в земята и могат да предизвикат пожари, земетресения и цунами.


В някои от публикациите се твърди, че най-добрите учени от Китай ще бъдат изпратени в Турция, за да разберат какво е предизвикало земетресението и има ли нещо общо с американската система ХААРП. Ето част от текста: „Според Китай, къщите, които падат като пясък и светлините на небето преди земетресението могат да бъдат предизвикани и с ХААРП система, която се намира в няколко държави. Предстои мащабно разследване“.


Темата за технологията ХААРП се появява в редица публикации със сходен текст.



Потребителите коментират (без редакторска намеса) : „Силни светлини е имало и преди време, при голямото земетресение в Китай. Някой тогава писа, че тези нов вид „северни сияния“ били характерни за „ХААРП“-а“.



Конспиративните теории отиват и по-далеч като част от потребителите твърдят, че на 21 януари Турция е направила изявление, че ще напусне НАТО и затова като отговор САЩ са предизвикали земетресението: „Още тогава си помислих, че ще има последствие и Големия брат зад океана няма да гледа безучастно. И ето на…“, пишат потребители. (Възможността за скорошно напускане на НАТО бе категорично отхвърлено от управляващата Партия на справедливостта и развитието - б.р.).

щ

В някои от постовете се твърди, че дори вече има арестувани заради земетресението и причината е ХААРП.


ТВЪРДЕНИЕ: Земетресението в Турция и Сирия е предизвикано с американската технология ХААРП

Какво представлява технологиятa ХААРП?

HAARP - High Frequency Active Auroral Research Programе (Програмата за високочестотни активни изследвания на полярното сияние) е била програма за изследвания на йоносферата (горната част от атмосферата), съвместно субсидирана от военновъздушните и военноморските сили на САЩ, Университета на Аляска Феърбанкс и Агенцията за развитие на нови технологии към Пентагона DARPA. Проектирана и създадена от BAE Advanced Technologies. Оригиналната ѝ цел е да анализира йоносферата и да проучи потенциала за развиване нa усъвършенствана технология за радиокомуникации и наблюдение. 

Най-известният инструмент, използван в станцията на ХААРП, представлява мощен радиочестотен предавател.

Започва да функционира през 1993 г., а през май 2014 г. военновъздушните сили обявяват закриването на програмата. От 2015 г. контролът над обекта е поет от Университета на Аляска Феърбанкс.


Екипът за проверка на факти на БНР се обърна към Института за изследвания на климата, атмосферата и водите към Българската академия на наукитеВ телефонен разговор сеизмологът д-р Емил Ойнаков обясни, че не е възможно системата ХААРП да предизвиква земетресения. По думите му човек може да повлияе по такъв начин на земните пластове само с помощта на атомна бомба, която би могла да ги размести.

От своя страна Дейвид Маласпина, учен изследовател от Лабораторията за атмосферна и космическа физика в Университета на Колорадо Боулдър, заявява пред Ройтерс, че радиовълните на ХААРП са сходни на силен излъчвател на АМ (средни) вълни и че "няма известен механизъм, по който радиоизлъчване да причини земетресение". Той уточни, че този тип радиовълни проникват на по-малко от 1 см в земята, докато земетресенията са на много по-голяма дълбочина: "Трусът от 2023 г. в Турция е на 17 км надолу". 

Агенцията цитира и други експерти. Според Тоши Нишимура, доцент от Бостънския университет по инженерни науки, "за момента няма технология, която да бъде излъчена от наземен обект и да уцели прецизно град": "Не изглежда възможно радио вълни да повлияят на отдалечени сеизмични условия".

За повечето от големите природни катаклизми след 1990 г. любители на конспиративните теории сочат именно ХААРП. Системата е обвинена от тях, че е причина за земетресенията в Хаити през 2010 г. и за труса в Япония през март 2011 г. След наводненията в карловските села у нас през миналата година отново се появиха публикации в социалните мрежи, че бедствието е причинено от ХААРП. Подобни твърдения се появяват след много природни бедствия в света, a много от тях са опровергавани от организации за проверка на фактите (виж тук).

Заключение

Твърдението, че силното земетресение в Турция и Сирия е предизвикано с американската технология ХААРП, е НЕВЯРНО. Целта на програмата е изследване на йоносферата. За повечето от големите природни катаклизми след 1990 г., любителите на конспиративните теории сочат именно ХААРП, въпреки че такива твърдения са били оборвани неведнъж от учени и експерти. ХААРП не може да предизвиква земетресения, потвърдиха и от Института за изследвания на климата, атмосферата и водите към БАН. На това мнение са и американски учени, цитирани от Ройтерс.


------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вярно ли е, че в борбата с пожарите е можело да ползваме БТР-ите, дарени на Украйна?

Съгласно множество публикации в онлайн издания и постове в социалните мрежи, както и според председателя на партия "Възраждане" Костадин Костадинов бронетранспортьорите, дарени от България на Украйна, е можело да се използват за гасене на пожарите, които бушуваха у нас през последните дни. Твърдение: В борбата с пожарите е..

публикувано на 24.07.24 в 06:00
Лидерите на Китай и на Русия Си Цзинпин и Владимир Путин.

Обещал ли е подкрепа за Русия Си Цзинпин при опасност от Трета световна война?

Публикация във Фейсбук приписва изказване на президента на Китай Си Цзинпин, че при опасност от Трета световна война Китай ще помогне на Русия, а "на вас и Бог няма да може да ви помогне", ако решим да помогнем на Москва.  "Стига сте обвинявали Китай . Китай не помага на Русия в момента , но ако реши да помогне Китай на Русия , на вас и Бог няма да..

публикувано на 22.07.24 в 06:00

Защо цената на електроенергията в България на 25 юни 2024 г. достигна рекордни стойности?

В публикация, споделена в социалните мрежи над 4300 пъти, се твърди, че цената на електричеството в България на 25 юни 2024 г. е била 203,39 евро /MWh, при цена 70-80 евро в други страни. Твърдението провокира стотици негативни коментари. Твърдение: Цената на електричеството в България на 25 юни 2024 г. е била 203,39 евро/MWh В сайта..

публикувано на 15.07.24 в 06:00
Сара Миликен (в средата) заедно с подгласнички в конкурса.

Мис Алабама Сара Миликен е коронясана, но в друг вид конкурс

Скорошното коронясване на наднормената госпожица Сара Миликен за Мис Алабама предизвика информационно земетресение и вълна от вторични трусове във всички социални мрежи, сайтове, електронни медии, таблоиди и дори по-сериозни периодични издания. В България снимката на Миликен също обиколи както социалните мрежи, така и някои вестници и..

публикувано на 08.07.24 в 06:00

Има ли инвазия на медузи по българското Черноморие?

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 01.07.24 в 06:00
Батмобилът от филма

Украинци парадират с Батмобил в Монако?

Споделена наскоро над 1800 пъти публикация с видео във Фейсбук твърди, че неизвестни украинци парадират в Монако с реплика на Батмобила от филма на Тим Бъртън "Батман" (1989 г.), в който супергероят е изигран от Майкъл Кийтън. "Украинските "служители" вече се чудят как да демонстрират богатството си. Батмобил в Монако, с украински..

публикувано на 24.06.24 в 06:00

Принтери или компютри са машините за гласуване?

Дискусията по въпроса принтери или компютри са машините за гласуване у нас се разгоря с пълна сила миналата година, когато имаше и парламентарни и местни избори, но коментари имаше и в месеците преди очакваните евроизбори на 9, които се оказаха вот 2 в 1 (виж тук , тук и тук ). В публикации, разпространени в социалните мрежи, се..

публикувано на 17.06.24 в 06:00

Япония не е искала разследване за "иРНК геноцид"

В споделена над 170 пъти публикация във Фейсбук се твърди, че "Япония призовава за криминално разследване на „иРНК геноцид“ от глобалисткия елит". "Най-старшият онколог в Япония призова за официално разследване на умишления масов геноцид на милиони хора чрез иРНК ваксини срещу COVID-19", се казва още в публикацията, която придружена от..

публикувано на 03.06.24 в 06:00
Мишел Обама

Впуска ли се Мишел Обама в надпреварата за президент на САЩ?

Мишел Обама, съпруга на експрезидента на САЩ Барак Обама, се включва в тазгодишната кандидатпрезидентска надпревара на мястото на Джо Байдън – това твърдение отдавна се появява в традиционни и социални медии в САЩ, Русия и други държави, а сравнително отскоро се прокрадва и в България (виж тук и тук ). Твърдение: Мишел..

публикувано на 27.05.24 в 06:00

Вярно ли е, че преди 1989 г. износът на едно ТКЗС за година е бил колкото днес на цяла България?

В различни публикации, споделени в социалните мрежи стотици пъти, се твърди, че преди 1989 г. само едно ТКЗС (Трудово кооперативно земеделско стопанство) у нас е изнасяло за година толкова плодове и зеленчуци, колкото сега е износът на цяла България. През последните години подобни твърдения периодично се споделят в социалните медии, като..

публикувано на 20.05.24 в 06:00