Наистина ли видео показва, че в Китай произвеждат изкуствени яйца за консумация?

Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

В публикации в социалните мрежи се твърди и показва производството на изкуствени яйца в Китай, които след това се изнасят за консумация в други страни. Видеото е споделяно от много потребители във Facebook, среща се и в TikTok. В него се вижда как хора запълват яйцевидната структура с бял материал, наподобяващ белтък, и жълт, наподобяващ жълтък, и след това я запечатват. 

Твърдение: В Китай произвеждат изкуствени яйца за консумация

Проверка на БНР установи, че видеоклипът се разпространява в интернет от 2017 г. насам. Обратно търсене в Google на кадрите от изображението показва, че български уебсайт също е публикувал информация, според която "в някои китайски сайтове има много видеа за това как да направите $70 на ден от производството и продажбата на фалшиви яйца. Учените казват, че всичко това е измама: тъй като те не могат да станат по-евтини от истинските яйца, няма смисъл да се произвеждат."

Видеото е част и от публикация на българското "Списание Осем" от февруари тази година, в която се пита дали изкуствените яйца ще превземат пазара. 

В статията, която е споделяна над 200 пъти във Facebook, са описани основните различия между "естествения продукт и изкуствено забъркания". Поместено е и видео от YouTube за фалшиви китайски яйца, като в него се виждат и откъси от разпространяваното от 2017 г. видео:


При търсене в Google открихме част от видеото в по-добро качество в Dailymotion, както и в YouTube, където има над милион и 700 гледания. При търсене на източници на видеото попадаме на публикация на France 24, които, цитирайки базираната в Шанхай новинарска организация Jiefang Daily, още през 2018 г. развенчават видеоклипа и обясняват произхода му. Оказва се, че във видеото се произвеждат не фалшиви кокоши яйца, а "слайм" - гъста паста, подобна на желе или тесто, която не оставя петна и не залепва, предназначена за игра за деца, които да я месят и смесват. В този случай слаймът е направен от бяла и жълта слуз и се поставя в пластмасова черупка, която му придава яйцевидна форма. Във видеото е показано как се приготвя слузта, а до работниците се виждат и етикети, които се залепват върху пластмасовата черупка, в която се съхранява слаймът.

снимка: France 24

Етикетът принадлежи на корейска компания, която продава слайм в различни сайтове за онлайн пазаруване, твърдят през 2018 г. от France 24 и посочват като примери китайския Taobao и американския Amazon. В Amazon се е посочвало, че играчките са изработени от смола и че са с размери 7 см. Към днешна дата откриваме играчката да се продава в турските сайтове Hepsiburada и Trendyol. Достъпни са били за продажба и в китайски сайтове:

Във видео, публикувано в YouTube през септември 2016 г., може да се види как дете играе с подобна играчка.

През 2018 г. при появата на подобни слухове за пластмасови яйца Индийският орган за безопасност на храните и стандартизация (FSSAI) публикува "Ръководство", за да развенчае митовете за фалшивите яйца. В документа се казва: "Пластмасовите яйца или изкуствените яйца са мит главно поради факта, че не съществува технология за производство на пластмасово/изкуствено яйце, което да наподобява напълно естествено яйце".

Заключение

Видеото, разпространявано с твърдението, че в Китай се произвеждат изкуствени яйца за консумация, е ПОДВЕЖДАЩО. Кадрите показват производството на играчка - слайм във формата на яйце, а не хранителен продукт за консумация.

--------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерите на Китай и на Русия Си Цзинпин и Владимир Путин.

Обещал ли е подкрепа за Русия Си Цзинпин при опасност от Трета световна война?

Публикация във Фейсбук приписва изказване на президента на Китай Си Цзинпин, че при опасност от Трета световна война Китай ще помогне на Русия, а "на вас и Бог няма да може да ви помогне", ако решим да помогнем на Москва.  "Стига сте обвинявали Китай . Китай не помага на Русия в момента , но ако реши да помогне Китай на Русия , на вас и Бог няма да..

публикувано на 22.07.24 в 06:00

Защо цената на електроенергията в България на 25 юни 2024 г. достигна рекордни стойности?

В публикация, споделена в социалните мрежи над 4300 пъти, се твърди, че цената на електричеството в България на 25 юни 2024 г. е била 203,39 евро /MWh, при цена 70-80 евро в други страни. Твърдението провокира стотици негативни коментари. Твърдение: Цената на електричеството в България на 25 юни 2024 г. е била 203,39 евро/MWh В сайта..

публикувано на 15.07.24 в 06:00
Сара Миликен (в средата) заедно с подгласнички в конкурса.

Мис Алабама Сара Миликен е коронясана, но в друг вид конкурс

Скорошното коронясване на наднормената госпожица Сара Миликен за Мис Алабама предизвика информационно земетресение и вълна от вторични трусове във всички социални мрежи, сайтове, електронни медии, таблоиди и дори по-сериозни периодични издания. В България снимката на Миликен също обиколи както социалните мрежи, така и някои вестници и..

публикувано на 08.07.24 в 06:00

Има ли инвазия на медузи по българското Черноморие?

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 01.07.24 в 06:00
Батмобилът от филма

Украинци парадират с Батмобил в Монако?

Споделена наскоро над 1800 пъти публикация с видео във Фейсбук твърди, че неизвестни украинци парадират в Монако с реплика на Батмобила от филма на Тим Бъртън "Батман" (1989 г.), в който супергероят е изигран от Майкъл Кийтън. "Украинските "служители" вече се чудят как да демонстрират богатството си. Батмобил в Монако, с украински..

публикувано на 24.06.24 в 06:00

Принтери или компютри са машините за гласуване?

Дискусията по въпроса принтери или компютри са машините за гласуване у нас се разгоря с пълна сила миналата година, когато имаше и парламентарни и местни избори, но коментари имаше и в месеците преди очакваните евроизбори на 9, които се оказаха вот 2 в 1 (виж тук , тук и тук ). В публикации, разпространени в социалните мрежи, се..

публикувано на 17.06.24 в 06:00

Япония не е искала разследване за "иРНК геноцид"

В споделена над 170 пъти публикация във Фейсбук се твърди, че "Япония призовава за криминално разследване на „иРНК геноцид“ от глобалисткия елит". "Най-старшият онколог в Япония призова за официално разследване на умишления масов геноцид на милиони хора чрез иРНК ваксини срещу COVID-19", се казва още в публикацията, която придружена от..

публикувано на 03.06.24 в 06:00
Мишел Обама

Впуска ли се Мишел Обама в надпреварата за президент на САЩ?

Мишел Обама, съпруга на експрезидента на САЩ Барак Обама, се включва в тазгодишната кандидатпрезидентска надпревара на мястото на Джо Байдън – това твърдение отдавна се появява в традиционни и социални медии в САЩ, Русия и други държави, а сравнително отскоро се прокрадва и в България (виж тук и тук ). Твърдение: Мишел..

публикувано на 27.05.24 в 06:00

Вярно ли е, че преди 1989 г. износът на едно ТКЗС за година е бил колкото днес на цяла България?

В различни публикации, споделени в социалните мрежи стотици пъти, се твърди, че преди 1989 г. само едно ТКЗС (Трудово кооперативно земеделско стопанство) у нас е изнасяло за година толкова плодове и зеленчуци, колкото сега е износът на цяла България. През последните години подобни твърдения периодично се споделят в социалните медии, като..

публикувано на 20.05.24 в 06:00

Не, Унгария не забранява еврото до 2078 г.

В споделена десетки пъти публикация в различни Фейсбук групи се твърди, че Унгария е забранила еврото до 2078 година. Не са дадени подробности в какъв смисъл и поради какви причини има такава забрана, няма и посочен източник на информацията.  Коментари под поста показват, че много потребители вярват на написаното и го подкрепят...

публикувано на 14.05.24 в 06:00