Заради шума от войната в Украйна ли има смъртност сред делфините?

Снимка: Ройтерс

14 мъртви делфини са открити по Северното Черноморие от началото на годината досега. Девет от случаите са в област Варна, а 5 в област Добрич, съобщиха от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна.

В публикации в социалните мрежи се твърди, че шумовото замърсяване от войната в Украйна е сред основните причини за смъртността сред делфините. 


Твърдение: Шумовото замърсяване от войната в Украйна е сред основните причини за смъртността сред делфините

"И тази година откриваме както мъртви, така и живи делфини, изхвърлени на брега" – каза Димитър Попов - ръководител на проекта за опазване на китоподобните в България към "Зелени Балкани".

Сигналите идват не само от България, но и от други черноморски държави - Румъния, Турция, Украйна, Русия. Случващото се обяснява с акустична травма от шумовото замърсяване заради войната в Украйна в северните части на Черно море, изместване на популациите на черноморските видове на юг, което води до стрес и изтощаване на прогонените животни, отслабване на имунната система, пренаселване на приемните територии и последващи вирусни и бактериални епидемии. 

"Всички тези военноморски съдове имат постоянни работещи сонари, което води до шумово замърсяване на морската вода и до объркване на китоподобните, т.нар. акустична травма – временно загуба на слуха или объркване на техния ехолокаторен орган, чрез който те се ориентират.

Другата хипотеза е епидемия, която води до повишена смъртност. Всички тези китоподобни са напуснали района си и са се изтеглили на юг, което води до по-висока плътност и по-лесно предаване на болести. "Но за да се потвърди това, трябва да се направят щателни изследвания", обясни Димитър Попов. В България не могат да се правят, но в Западна Европа е възможно да се установи дали има акустична травма във вътрешното ухо, уточни Димитър Попов. 

Все още не може да се каже със сигурност каква е причината на смъртта на делфините и дали тя има връзка с шумовото замърсяване от войната в Украйна, каза за Радио Варна Санял Кръстева, главен експерт в дирекция "Дейности по превенция" в Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна. Според нея "сред най-честите причини са смъртността на китоподобните са паразитните болести, вирусни инфекции, зашеметяване от плавателни съдове и заплитане в рибарски мрежи. Това са причините, които сме констатирали през последните години. Предстои да уточним от какво е причинена смъртта на делфините през тази година и дали войната в Украйна наистина оказва влияние върху тяхната популацията. Това е тема, която си струва да бъде разгледана".  

Шумовото замърсяване от военни действия и учения могат да са една от причините за смъртност при китоподобните, коментира Константин Михайлов, ръководител на сектор "Ихтиология" във Варненския институт по рибни ресурси. 

Произвеждането на различни залпове и сонарите на подводниците предизвикват звукови ефекти, които могат да поразят ехолокационната дейност на делфините, както и да доведат до разкъсване на вътрешни органи, допълни Михайлов.

Техническият университет във Варна разполага с лаборатория по хидроакустика. Една от основните задачи на учените е да установят причините за смъртността при делфините. Христо Живомиров, който е част от екипа на лабораторията, съобщи, че изследванията, които са направили до момента, недвусмислено показват, че шумовото замърсяване е една от причините за смъртността при китоподобните. 

Заключение

Твърдението, че шумово замърсяване от войната в Украйна е причина за смъртта на делфини в Черно море, е ВЯРНО. Военните действия са един от факторите, които водят до измирането на тези бозайници. Другите причини са отслабване на имунната система, бактериални инфекции и задушаване след заплитане в рибарски мрежи, посочиха експерти в сферата пред Радио Варна. 

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Барикадирана улица в Одеса, 21 март 2022 г.

В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци?

Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..

публикувано на 20.12.24 в 06:00
Затворената понастоящем АЕЦ Three Mile Island край Мидълтаун, Пенсилвания, САЩ.

Наистина ли Русия поставя на колене икономиката на САЩ?

Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..

публикувано на 06.12.24 в 06:00

Вярно ли е, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун?

Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..

публикувано на 25.11.24 в 06:00
Илон Мъск

Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетен дом?

Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..

публикувано на 11.11.24 в 06:00

България е с най-висок ДДС върху храните в Европа?

Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..

публикувано на 21.10.24 в 06:00

Наистина ли у нас се намират 3% от 5-те процента най-плодородни земи в света?

В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..

публикувано на 01.10.24 в 06:00
Авиационната база в Граф Игнатиево отвори врати за посетители по повод 50- годишнината от първия полет на самолет МиГ-21 в България, 12 ноември 2013 г.

Снимка показва германски, а не български изтребители

Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..

публикувано на 23.09.24 в 06:00
Коте на тротоар в Спрингфийлд, Охайо, 15 септември 2024 г.

Наистина ли мигранти ядат котки и кучета в Спрингфийлд, Охайо?

По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..

публикувано на 18.09.24 в 06:00

Палатка подарък? Не точно

Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното  Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..

публикувано на 19.08.24 в 06:00

"Москвич" е участвал в ралито Лондон-Сидни през 1968 г.

Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..

публикувано на 12.08.24 в 06:00