Искал ли е ЕС да забрани българския розов домат?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В българското обществено пространство периодично се появяват твърдения, че Европейският съюз ще забрани някой традиционен продукт, смятан за символ на „българщината“. През годините се разпространяваха такива митове за ракията, шкембе чорбата, розовия домат. Не беше подминат и дюнерът, който е популярна улична храна в много държави в Европа. Едно от доказателствата, че тези опасения са били неоснователни, е фактът, че тези храни и напитки продължават да присъстват необезпокоявани в менюто ни.

Въпреки това обаче тезата, че Брюксел иска да забрани нещо "изконно българско", отново започна да се експлоатира в социалните мрежи. Такъв е случаят с любимите на много хора розови домати сорт „биволско сърце“. Преди близо 10 години активно се разпространяваше твърдението, че ЕС иска да ги забрани. Това не само, че не се случи, но беше и категорично опровергано от Министерството на земеделието. Сега същата дезинформация се появява отново във Фейсбук страница, където е споделена над 2600 пъти. Коментарите под публикацията са стотици, сред тях не липсват и такива, които заклеймяват ЕС.


Твърдение: ЕС е искал да забрани българския розов домат

Откъде тръгва всичко?

През 2014 година започват да се появяват редица идентични публикации в различни сайтове, включително и на интернет страницата на Българската стопанска камара, в които се твърди, че се подготвя нов европейски регламент, който може да забрани производството и продажбата на „най-любимите български зеленчуци“, сред които местни сортове чушки и розови домати. 

В повечето статии тогава се цитира зеленчукопроизводителят Данаил Стефанов, който е казал пред бТВ, „че ще има протести, ако забранят тези бабини сортове. Това е нашата история, няма как някой да ни я забрани". 



Не били компютри, а компоти

ЕС не е забранявал розовия домат. Това пише в позиция от 2016 г. на Министерството на земеделието по повод редица публикации, които предупреждават за такава опасност.  През май 2013 г. Европейската комисия предлага за обсъждане проект на регламент относно производството и предлагането на пазара на растителен репродуктивен материал, т.е. семена. Проектът е отхвърлен с огромно мнозинство от Европейския парламент през март 2014 г. и е оттеглен от ЕК. Предложението се е отнасяло за сертифициране, което е можело да доведе до допълнителни разходи за фермерите. В отхвърления проект на регламент не се съдържат разпоредби, които да забраняват достъпа до пазара на български зеленчуци, произведени от семена, които не са преминали процедура за сертификация.

В нова своя позиция, изпратена до БНР, от Министерството на земеделието потвърждават, че "Европейската комисия не е предлагала и приемала каквито и да е забрани по отношение на вида домат, в т.ч. розов." Оттам обаче добавят, че в началото на месец юни ЕК е предложила проект на законодателство за растителния репродуктивен материал: 

"Предложението е под формата на регламент и цели да замени настоящите 10 директиви за търговия със семена и посадъчен материал и множество други юридически инструменти, като в обхвата му не попада Директивата за горските видове за които е предложен отделен регламент. Законодателното предложение има за цел да направи юридическите и технически изисквания към растителния репродуктивен материал по-лесни за разбиране и прилагане, да хармонизира практиките в държавите членки, както и да даде по-големи права на бизнес операторите да извършват дейности под официален надзор. Законодателното предложение дава по-добри възможности за запазване на био разнообразието, облекчения, които ще се прилагат за крайни клиенти и обмен между генетични банки и неправителствени организации. Предстои обсъждане на проекта за регламент в работни групи в Съвета на ЕС."


Заключение:

Твърдението, че ЕС е искал да забрани българския розов домат, е НЕВЯРНО. Спекулациите по темата започват през 2014 г. заради предложения през 2013 г. от ЕК проект на регламент относно производството и предлагането на пазара на семена, който впоследствие е отхвърлен от Европарламента. В своята същност обаче той не е съдържал забрана за търговия на български зеленчуци дори и те да са несертифицирани. 

------------------

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерите на Китай и на Русия Си Цзинпин и Владимир Путин.

Обещал ли е подкрепа за Русия Си Цзинпин при опасност от Трета световна война?

Публикация във Фейсбук приписва изказване на президента на Китай Си Цзинпин, че при опасност от Трета световна война Китай ще помогне на Русия, а "на вас и Бог няма да може да ви помогне", ако решим да помогнем на Москва.  "Стига сте обвинявали Китай . Китай не помага на Русия в момента , но ако реши да помогне Китай на Русия , на вас и Бог няма да..

публикувано на 22.07.24 в 06:00

Защо цената на електроенергията в България на 25 юни 2024 г. достигна рекордни стойности?

В публикация, споделена в социалните мрежи над 4300 пъти, се твърди, че цената на електричеството в България на 25 юни 2024 г. е била 203,39 евро /MWh, при цена 70-80 евро в други страни. Твърдението провокира стотици негативни коментари. Твърдение: Цената на електричеството в България на 25 юни 2024 г. е била 203,39 евро/MWh В сайта..

публикувано на 15.07.24 в 06:00
Сара Миликен (в средата) заедно с подгласнички в конкурса.

Мис Алабама Сара Миликен е коронясана, но в друг вид конкурс

Скорошното коронясване на наднормената госпожица Сара Миликен за Мис Алабама предизвика информационно земетресение и вълна от вторични трусове във всички социални мрежи, сайтове, електронни медии, таблоиди и дори по-сериозни периодични издания. В България снимката на Миликен също обиколи както социалните мрежи, така и някои вестници и..

публикувано на 08.07.24 в 06:00

Има ли инвазия на медузи по българското Черноморие?

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 01.07.24 в 06:00
Батмобилът от филма

Украинци парадират с Батмобил в Монако?

Споделена наскоро над 1800 пъти публикация с видео във Фейсбук твърди, че неизвестни украинци парадират в Монако с реплика на Батмобила от филма на Тим Бъртън "Батман" (1989 г.), в който супергероят е изигран от Майкъл Кийтън. "Украинските "служители" вече се чудят как да демонстрират богатството си. Батмобил в Монако, с украински..

публикувано на 24.06.24 в 06:00

Принтери или компютри са машините за гласуване?

Дискусията по въпроса принтери или компютри са машините за гласуване у нас се разгоря с пълна сила миналата година, когато имаше и парламентарни и местни избори, но коментари имаше и в месеците преди очакваните евроизбори на 9, които се оказаха вот 2 в 1 (виж тук , тук и тук ). В публикации, разпространени в социалните мрежи, се..

публикувано на 17.06.24 в 06:00

Япония не е искала разследване за "иРНК геноцид"

В споделена над 170 пъти публикация във Фейсбук се твърди, че "Япония призовава за криминално разследване на „иРНК геноцид“ от глобалисткия елит". "Най-старшият онколог в Япония призова за официално разследване на умишления масов геноцид на милиони хора чрез иРНК ваксини срещу COVID-19", се казва още в публикацията, която придружена от..

публикувано на 03.06.24 в 06:00
Мишел Обама

Впуска ли се Мишел Обама в надпреварата за президент на САЩ?

Мишел Обама, съпруга на експрезидента на САЩ Барак Обама, се включва в тазгодишната кандидатпрезидентска надпревара на мястото на Джо Байдън – това твърдение отдавна се появява в традиционни и социални медии в САЩ, Русия и други държави, а сравнително отскоро се прокрадва и в България (виж тук и тук ). Твърдение: Мишел..

публикувано на 27.05.24 в 06:00

Вярно ли е, че преди 1989 г. износът на едно ТКЗС за година е бил колкото днес на цяла България?

В различни публикации, споделени в социалните мрежи стотици пъти, се твърди, че преди 1989 г. само едно ТКЗС (Трудово кооперативно земеделско стопанство) у нас е изнасяло за година толкова плодове и зеленчуци, колкото сега е износът на цяла България. През последните години подобни твърдения периодично се споделят в социалните медии, като..

публикувано на 20.05.24 в 06:00

Не, Унгария не забранява еврото до 2078 г.

В споделена десетки пъти публикация в различни Фейсбук групи се твърди, че Унгария е забранила еврото до 2078 година. Не са дадени подробности в какъв смисъл и поради какви причини има такава забрана, няма и посочен източник на информацията.  Коментари под поста показват, че много потребители вярват на написаното и го подкрепят...

публикувано на 14.05.24 в 06:00