Япония не е искала разследване за "иРНК геноцид"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В споделена над 170 пъти публикация във Фейсбук се твърди, че "Япония призовава за криминално разследване на „иРНК геноцид“ от глобалисткия елит".

"Най-старшият онколог в Япония призова за официално разследване на умишления масов геноцид на милиони хора чрез иРНК ваксини срещу COVID-19", се казва още в публикацията, която придружена от скрийншот с публикация от западно издание (виж по-долу).


Твърдение: Япония иска разследване за геноцид, извършен чрез иРНК ваксините

Проверка показва, че посоченият за автор на цитираната статия – Шон Адл-Табатабаи, стои зад сайт за фалшиви новини (NewsPunch и Your News Wire), който нееднократно е бил разобличаван и обвиняван в разпространение на дезинформация от традиционни медии и организации за проверка на факти (виж тук  , тук, тук и тук. Което самият той отрича, макар че вестник "Таймс" го нарича в свое заглавие през 2017 г. "майстор на фалшивите новини".

Сайтът днес се казва People's Voice и именно в него е публикувана и въпросната статия за Япония (виж тук).

Ето какво пише за Адл-Табатабаи по времето на Your News Wire британският в. "Таймс":

"Мъжът зад един от най-големите сайтове за фалшиви новини в САЩ е бивш служител на Би Би Си от Лондон, чиято майка пише много от неговите истории. Шон Адл-Табатабаи ръководи YourNewsWire.com, източник на множество съмнителни истории, включително твърдения, че кралицата ще абдикира, ако британците гласуват против Брекзит…". 

Цитираният в статията на People's Voice д-р Масанори Фукушима всъщност е съавтор на публикуваното през април проучване "Increased Age-Adjusted Cancer Mortality After the Third mRNA-Lipid Nanoparticle Vaccine Dose During the COVID-19 Pandemic in Japan".

Авторите правят статистически анализ на публично достъпни национални данни за смъртността от рак по време на пандемията (2020-2022 г.) в сравнение с очакваната смъртност, базирана на предпандемичните данни за 2010-2019 г. И обсъждат "възможни обяснения" на разкритията си, включително връзка с ваксините.

"Но тези изводи не са клинично валидирани и е нужен допълнителен анализ на ваксинационния статус", се казва в изследването.

Колкото до споменатите в статията случаи на "турбо рак" вследствие на иРНК ваксините срещу Covid-19, за подобен феномен няма никакви доказателства. Няколко експерти посочват пред Ройтерс, че подобни твърдения са "абсолютно скалъпени" (виж тук) и неведнъж развенчавани от различни организации за проверка на факти (виж тук).

Заключение

Твърдението, че Япония иска разследване за геноцид, извършен чрез иРНК ваксините, е НЕВЯРНО. "Новината" произлиза от сайт с фалшиви новини. С автор, който неведнъж е бил разобличаван, че разпространява дезинформация. Няма никакви доказателства за наличието на "турбо рак", нито за връзка между ваксините срещу Covid-19 и случаи на рак. Няма доказателства и че Covid-ваксините са довели до "прекомерна смъртност" (виж тук).

------------------

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо цената на електроенергията в България на 25 юни 2024 г. достигна рекордни стойности?

В публикация, споделена в социалните мрежи над 4300 пъти, се твърди, че цената на електричеството в България на 25 юни 2024 г. е била 203,39 евро /MWh, при цена 70-80 евро в други страни. Твърдението провокира стотици негативни коментари. Твърдение: Цената на електричеството в България на 25 юни 2024 г. е била 203,39 евро/MWh В сайта..

публикувано на 15.07.24 в 06:00
Сара Миликен (в средата) заедно с подгласнички в конкурса.

Мис Алабама Сара Миликен е коронясана, но в друг вид конкурс

Скорошното коронясване на наднормената госпожица Сара Миликен за Мис Алабама предизвика информационно земетресение и вълна от вторични трусове във всички социални мрежи, сайтове, електронни медии, таблоиди и дори по-сериозни периодични издания. В България снимката на Миликен също обиколи както социалните мрежи, така и някои вестници и..

публикувано на 08.07.24 в 06:00

Има ли инвазия на медузи по българското Черноморие?

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 01.07.24 в 06:00
Батмобилът от филма

Украинци парадират с Батмобил в Монако?

Споделена наскоро над 1800 пъти публикация с видео във Фейсбук твърди, че неизвестни украинци парадират в Монако с реплика на Батмобила от филма на Тим Бъртън "Батман" (1989 г.), в който супергероят е изигран от Майкъл Кийтън. "Украинските "служители" вече се чудят как да демонстрират богатството си. Батмобил в Монако, с украински..

публикувано на 24.06.24 в 06:00

Принтери или компютри са машините за гласуване?

Дискусията по въпроса принтери или компютри са машините за гласуване у нас се разгоря с пълна сила миналата година, когато имаше и парламентарни и местни избори, но коментари имаше и в месеците преди очакваните евроизбори на 9, които се оказаха вот 2 в 1 (виж тук , тук и тук ). В публикации, разпространени в социалните мрежи, се..

публикувано на 17.06.24 в 06:00
Мишел Обама

Впуска ли се Мишел Обама в надпреварата за президент на САЩ?

Мишел Обама, съпруга на експрезидента на САЩ Барак Обама, се включва в тазгодишната кандидатпрезидентска надпревара на мястото на Джо Байдън – това твърдение отдавна се появява в традиционни и социални медии в САЩ, Русия и други държави, а сравнително отскоро се прокрадва и в България (виж тук и тук ). Твърдение: Мишел..

публикувано на 27.05.24 в 06:00

Вярно ли е, че преди 1989 г. износът на едно ТКЗС за година е бил колкото днес на цяла България?

В различни публикации, споделени в социалните мрежи стотици пъти, се твърди, че преди 1989 г. само едно ТКЗС (Трудово кооперативно земеделско стопанство) у нас е изнасяло за година толкова плодове и зеленчуци, колкото сега е износът на цяла България. През последните години подобни твърдения периодично се споделят в социалните медии, като..

публикувано на 20.05.24 в 06:00

Не, Унгария не забранява еврото до 2078 г.

В споделена десетки пъти публикация в различни Фейсбук групи се твърди, че Унгария е забранила еврото до 2078 година. Не са дадени подробности в какъв смисъл и поради какви причини има такава забрана, няма и посочен източник на информацията.  Коментари под поста показват, че много потребители вярват на написаното и го подкрепят...

публикувано на 14.05.24 в 06:00

Геннoмодифициран червей или жива наночастица? Микроскопско видео всъщност показва зоопланктон

Нов страшен и неунищожим паразит са открили китайски генетици, според публикация в социалните мрежи. Авторът е качил във Фейсбук видео от ТикТок, на което от нещо като тръбичка изскачат две въртящи се сфери, подобни на зъбчати колела. "Какво прави това в нас?" – пита той. Според него съществото е генетично модифициран червей, който издава..

публикувано на 29.04.24 в 06:00
Туристи разглеждат пържени насекоми на щанд в Банкок, 18 октомври 2018 г.

Да, ядем насекоми от десетки години, вълненията са закъснели

След като в началото на миналата година Европейската комисия одобри пускането на пазара на два вида насекоми в храната -  "частично обезмаслен прах" от домашни щурци   и малък брашнен червей, вълна от дезинформация за насекомите в храните периодично се появява в традиционните и социалните медии. Това не са първите насекоми, разрешени за..

публикувано на 22.04.24 в 06:00