Щатският долар опитва известна стабилизация спрямо останалите основни валути, отскачайки от вчерашно едномесечно дъно на фона на отслабващи страхове на глобалните капиталови пазари, свързани с агресивната девалвация на китайския юан.
Вчера "зелените пари" се обезцениха с около 1%, като т.нар. "индекс на долара" спрямо останалите шест основни валути удари едномесечно дъно от 95,926 пункта. Основна причина за спада на американската валута оказаха намаляващите очаквания, че Федералният резерв ще се осмели да вдигане краткосрочните лихвени ставки в САЩ на следващото заседание през септември с оглед агресивната обезценка на юана от страна на Китайската централна банка (PBoC), довел до сериозни турболенции на глобалните капиталови пазари през предните два дни на търговия.
В същото време имаше сериозно поскъпване на еврото и отчасти на йената спрямо щатския долар, тъй като сривът на световните фондови борси през последните дни отмени временно техния статут на "carry trade" валути – "евтини" (нисколихвени) валути, използвани за покупки на по-високодоходни финансови активи. Вчерашното агресивно ликвидиране на "къси" позиции в евро главно спрямо китайския юан и останалите валути на развиващите се пазари, доведе до ръст на единната европейска валута с 1,5% към едномесечен връх от 1,1214 долара. Японската валута пък поскъпна спрямо долара с близо 1,5 йени, като "зелените пари" се понижиха до едноседмично дъно около 123,79 йени, отстъпвайки от двумесечен връх около 125,28 нивото, достигнат в началото на вчерашната търговия.
Въпреки днешната поредна обезценка на юана от страна на Китайската централна банка, доларът успява да възстанови част от загубените си позиции на фона на добър отскок на глобалните пазари на акции. По-рано през деня PBoC повиши за трети пореден ден фиксираното ниво на юана спрямо американската валута, но този път "само" с 1,1%, след като във вторник обезцени местната валута с 1,9%, а в сряда - с нови 1,6 процентни пункта. В същото време обаче, Централната банка опроверга слуховете, че ще обезцени юана с 10% и сигнализира, че може да интервенира на валутния пазар, за да предотврати всяка една по-мащабна девалвация на местната валута.
Постепенното отслабване на темпото на обезценка на юана и намеците от страна на PBoC за готовност за намеса на валутния пазар парират част от паниката, обхванала през последните дни глобалните капиталови пазари и помогна за днешно подновяване на риск-апетита на борсите на Стария континент, като основните европейски фондови индекси нарастват с близо 2 процентни пункта. Това от своя страна върна статута на еврото и на йената като "carry trade" валути, използвани за покупки на високодоходни финансови активи и доведе до тяхно предпазливо понижение спрямо долара.
Сега доларът поскъпва с 0,47% спрямо еврото към 1,1100 нивото и с 0,20% към 124,60 йени в очакване на важни данни от САЩ за продажбите на дребно през юли (от 15:30 ч.). Тези данни ще премесят основния фокус на внимание на финансовите пазари от кризата с девалвиращия юан обратно към лихвената политика на Федералния резерв. Средните прогнози са за ръст на американските продажби на дребно през юли с между 0,5% и 0,6% след изненадващ спад с 0,3% през юни. По-добри данни могат да подновят спекулативните очаквания за първо повишение на лихвите на Фед на заседанието на 16-и и 17-и септември и да подкрепят щатския долар. Но поредни разочароващи данни за търговията на дребно ще предизвикат нова ликвидация на все още големи по размер "дълги" доларови позиции. По същото време (от 15:30ч.) ще бъдат публикувани и редовните седмични данни за молбите за помощи при безработица в САЩ, както и данни за американските експортни и импортни цени през юли.
В очакване на доклада за продажбите на дребно, основната валутна двойка стабилизира малко над важната близка зона на подкрепа за еврото около 1,1100/1,1090 долара (днешно часово дъно; бивш връх от 11-ти август около 1,1088; 55-дневна пълзяща-средна и следобеден падеж на опции за 706 млн. евро в 1,1100 нивото). Само трайно понижение на единната валута под тази област на подкрепа ще отслаби натиска върху долара и може да предизвика спад на еврото обратно към 1,1040/25 региона (100-дневна пълзяща-средна; 100-часова пълзяща-средна и вчерашно дъно към 1,1025 долара).
Необходим е отскок на еврото обратно над 1,1150 долара (падежи на опции от 17:00 ч. за 131 млн. евро) за подновяване на неговото възходящо движение към 1,1189/1,1200 (сутрешен часови връх към 1,1189; следобеден падеж на опции за 655 млн. евро в 1,1200 нивото) и към важния "двоен връх" на единната валута около 1,1214/16 долара (вчерашен връх и бивш връх от 10-и юли). Но само скорошен пробив над тези важни върхове може да задълбочи цялото възходящо движение на основната валутна двойка към 1,1278 (бивш връх на еврото от 29-и юни) и към 1,1375/70 областта (200-дневна пълзяща-средна) с поглед дори към ключовите бивши върхове на еврото около 1,1436/67 долара (върхове от 15-и май и от 18-и юни).
Графика на евро/долар (на дневна база)
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..