Днес европейските фондови пазари се намират в добър отскок, парирайки част от бруталните разпродажби на акции през предходните два сесии на търговия, тъй като Китайската централна банка (PBoC) се опита да успокои инвеститорите, определяйки като "безпочвени" спекулациите за драматична обезценка на юана с 10 процентни пункта.
По-рано през деня PBoC повиши за трети пореден ден фиксираното ниво на юана спрямо американската валута, но този път само с 1,1%, след като във вторник обезцени местната валута с 1,9%, а в сряда - с нови 1,6 процентни пункта. В същото време обаче, Централната банка опроверга слуховете, че ще обезцени юана с 10% и сигнализира, че може да интервенира на валутния пазар, за да предотврати всяка една по-мащабна девалвация на местната валута.
Това постепенно отслабване на темпото на обезценка на юана и намеците от страна на PBoC за готовност за намеса на валутния пазар парира част от паниката, обхванала през последните дни глобалните капиталови пазари и помогна за днешния позитивен старт на борсите на Стария континент.
Подкрепа за днешния риск-апетит на европейските фондови борси оказва и рязкото обръщане на пазара на акции на "Уолстрийт" в края на вчерашната търговията, последвано от добро повишение на азиатските пазари. Снощи индексът DJIA затвори без промяна спрямо нивото от вторник, докато индексите S&P500 и Nasdaq дори приключиха на позитивна територия, поскъпвайки съответно с 0,1% и с 0,15% и то само часове след техен първоначален солиден спад с около 1,5 процентни пункта. Стабилизацията на "Уолстрийт" беше последвана от добро възходящо движение на азиатските пазари на акции. Японският индекс Nikkei нарасна с 0,99%, а китайският индекс Shanghai Composite скочи с 1,76%.
Позитивната настройка се пренесе и на днешните европейски капиталови пазари, като общият индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 1,66% след вчерашен драматичен спад с цели 2,7% (най-солидни дневни загуби от октомври 2014-а година). Немският фондов индекс DAX нараства с 1,6%, а френският индекс CAC-40 - с 1,9%, изтирвайки час от техните вчерашни "кошмарни" загуби съответно с 3,1% и с 3,6%. Британският индекс FTSE100 се повишава с 0,78%, компенсирайки половината от вчерашния спад с 1,4%.
Днес най-солиден отскок бележат акциите на европейските компании за луксозни стоки, тъй като те бяха подложени на най-агресивни разпродажби през предходните две сесии на търговия в резултат на солидната обезценката на китайския юан. Акциите на LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SE нарастват с 3,34% (след вчерашен спад с 5,5%), на Kering SA (търговеца на марката Gucci) - с 1,87% и на Burberry Group PLC - с 2,83% (след спад в сряда с 3,5%).
Повишение регистрират и акциите на европейските автомобилни компании, след като по-рано през седмицата те също пострадаха много силно от девалвацията на юана. Днес акциите на BMW се повишават с 0,13%, а на Volkswagen AG - с 1,21%. Акциите на PSA Peugeot-Citroen и на Renault SA нарастват съответно с 3% и с 2,2%.
Подкрепа за днешния риск-апетит на европейските борси оказва и серия добри финансови отчети на водещи компании на Стария континент.
Акциите на TUI AG бележат ръст със 7,51%, след като туристическата компания отчете повишение на печалбата за последното тримесечие въпреки терористичните атаки преди време в Тунис и икономическата несигурност в Гърция.
Акциите на A.P. Moeller-Maersk AS нарастват със 7,14% след новина, че петролната компания планира да изкупи обратно свои акции за 1 млрд. долара, докато акциите на ThyssenKrupp AG се повишават с 1,14%, тъй като немският индустриален гигант отчете печалба през последното тримесечие, която надвиши близо пет път печалбата за същия период на 2014-а година.
С оглед на постепенното отшумяване на паниката, предизвикана от девалвацията на китайския юан, днес вниманието на инвеститорите се насочва към важни данни от САЩ за продажбите на дребно през юли (от 15:30 ч.). Внимателно ще се следят и новините от Гърция, тъй като довечера парламентът в Атина ще трябва да гласува за договорената с международните кредитори трета спасителна програма за 85 млрд. евро.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..