Щатският долар се оказа под предпазлив натиск от продажби в края на петъчната търговия, тъй като серия слаби икономически данни от САЩ намалиха допълнително очакванията на финансовите пазари, че на заседанието през следващата седмица Федералният резерв ще се осмели да вдигне лихвените ставки в страната за пръв път от близо десет години насам.
Първоначално "зелените пари" поскъпнаха слабо спрямо останалите основни валути след малко по-добри (по-високи) от прогнозите данни за производствените цени в САЩ през август. Въпреки на пръв поглед по-силния индекс PPI обаче, тези данни продължават да потвърждават за липсата на инфлационен натиск в САЩ.
Към края на петъчната търговия обаче, доларът се оказа под нов натиск от продажби в резултат на изненадващо рязко влошаване на американското потребителското доверие в началото на септември до едногодишно дъно, тъй като последното проучване на Мичиганския университет сякаш допълнително намали шансовете за скорошно първо повишение на основните лихви на Федералния резерв.
Еврото поскъпна до двуседмичен връх от 1,1348 долара, нараствайки с 1,8% в рамките на изминалата седмица, докато британската лира стабилизира над 1,5400 долара, отбелязвайки седмично повишение с 1,7 процентни пункта. В същото време американският долар приключи петъчната търговия около 120,55 йени, отстъпвайки слабо от 10-дневния връх от 121,34 йени, достигнат в четвъртък, но въпреки това поскъпна на седмична база с 1,2% спрямо японската валута.
В края на вчерашната търговия доларът парира и първоначалните си печалби спрямо швейцарската валута, понижавайки се в рамките на деня с около 0,5% до седмично дъно от 0,9682 франка. Еврото също отстъпи голяма част от завоюваните си позиции спрямо франка, тъй като инвеститорското напрежение преди предстоящото на 16-и и 17-и септември заседание на Фед върна отчасти статута на "швейцареца" като "валута-убежище". Единната европейска валута приключи петъчната търговия около 1,0970 франка, след като по-рано през деня еврото успя да поскъпне до 8-месечен връх около 1,1048 нивото, пробивайки над важното ниво от 1,1000 швейцарски франка за пръв път от януари насам, когато Швейцарската централна банка шокира пазарите, отказвайки се от наложения преди повече от три години т.нар. "праг на търпимост" от 1,20 франка за едно евро.
Като цяло петъчната търговия беше доста нервна и при малки обеми, тъй като следващата седмица се очертава да бъде доста важна за глобалните капиталови пазари. Инвеститорите са в напрегнато очакване както на предстоящото на 16-и 17-и септември заседание на Фед с оглед все още неясни негов изход (дали ще има или не първо повишение на американските лихви), така и на серия важни китайския данни тази неделя (13-и септември) за индустриалното производство, за продажбите на дребно и за инвестициите през август, които биха подсказали, дали втората по сила световна икономика продължава да губи своя възходящ импулс.
Участниците на капиталовите пазари може би отново ще насочат своето внимание и към Гърция с оглед на планираната за по-късно днес (12-ти септември) неофициална среща на Еврогрупата в Люксембург и преди важните предсрочни избори в страната, които ще се проведат в края на следващата седмица (на 20-и септември).
Интерес за глобалните финансови пазари ще представлява и предстоящото в началото на новата седмица заседание на Японската централна банка, както и серията икономически данни от двете страни на Океана с акцент върху индустриалното производство и инфлацията в еврозоната и САЩ, Zew индекса за бизнес доверието в Германия през септември и данни за състоянието на американския жилище пазар.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..