Повечето икономисти, анкетирани от "Уолстрийт Джърнъл", смятат, че Федералният резерв ще запази краткосрочните лихвени проценти на настоящите почти нулеви нива на заседанието през следващата седмица.
Около 46% от запитаните 64 икономисти от бизнеса и от академичните среди прогнозират, че на заседанието на 16-и и 17-и септември Фед ще обяви първо повишение на основната лихва в САЩ, докато мнозинството от тях предполагат, че началото на цикъл на затягане на лихвите ще бъде факт на по-късен етап.
За 9,5% от анкетираните Фед ще вдигне лихвите за пръв път от близо десет години насам на своето заседание през октомври, 35% смятат, че това ще стане факт на последното за годината заседание през декември, докато 9,5% са на мнение, че централната банка ще изчака до следващата година.
Очакванията за предстоящо увеличение на федералната фондова лихва от нейното рекордно дъно между 0,0% и 0,25% се понижиха рязко през последните няколко седмици. Според аналогично проучване на "Уолстрийт Джърнъл в началото на август, 82% от икономистите залагаха на повишение на лихвените ставки през септември, едва 3% предполагаха, че Фед ще повиши лихвите през октомври, 13% от тях - на срещата през декември и само 2% сямтаха, че централната банка ще изчака до следващата година.
Причините за това рязко понижение в очакванията за предстоящо през септември вдигане на лихвите са две: силно турбулентните движения на глобалните капиталови пазари в резултат на опасения за състоянието на китайската икономика и смесената картина за състоянието на икономиката на САЩ - продължаващо солидно подобрение на пазара на труда и на жилищния пазар от една страна и от друга страна, все още прекалено ниската инфлация и колебливата бизнес активност в последно време както в промишления, така и в сектора на услугите.
Въпреки това, все още има значителен шанс, че Фед може да действа на заседанието през следващата седмица, посочват редица икономисти. Като цяло анализатори и икономисти оценяват на около 42% вероятността за първо вдигане на американските лихви на 17-и септември. В същото време обаче фючърсният пазар, търгуващ вероятността за промяна на краткосрочните лихви в САЩ, търгува с едва 24% вероятност за вдигане на лихвите на Фед този месец.
И докато мнозинството икономисти продължават да очакват, че първото повишение на федералната фондова лихва ще стане факт на едно от трите оставащи заседания на Фед до края на годината, голям част от тях прогнозират, че следващата стъпка в предстоящия цикъл на затягане (повишение) на лихвите ще бъде факт чак към пролетта на 2016-а година - най-вероятно на заседанието на Фед през месец март.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..