Вяла търговия на валутните пазари преди важни заседания на централните банки на САЩ и Япония

В началото на новата седмица търговията на валутните пазари е доста вяла и без ясна посока в очакване на предстоящите заседания на Федералния резерв на САЩ (на 26-и и 27-и юли) и на Японската централна банка (на 28-и и 29-и юли).

Инвеститорите и анализаторите са твърдо убедени, че Фед ще запази настоящата си лихвена политика без промяна, подобно на ЕЦБ и АЦБ през предходните две седмици, но в същото време залагат на по-позитивна оценка на американските централни банкери за състоянието на икономиката на САЩ с оглед на серията силни икономически данни отвъд Океана в последно време.

Това задържа щатската валута близо до нейните 4-месечни върхове, достигнати в средата на миналата седмица, въпреки че вероятността за повишение на федералната фондова лихва през септември се оценява на едва около 20%, но шансовете това да стане факт в края на годината (на заседанието на Фед през декември) се определят на 49 на сто.

В същото време йената продължава да се намира под известен, макар и предпазлив натиск от продажби, с оглед на пазарните очаквания, че ЯЦБ би трябвало да предприеме в края на седмицата допълнителни стимулиращи мерки в подкрепа на слабия икономически растеж и по-ниската от очакваното инфлация в страната. Според анализатори, средните очаквания са за намаляване на депозитната лихва с 10-20 базисни пункта под текущото ѝ ниво от -0,10% и поне слабо увеличение с около 3 трлн. йени на размера на програмата за покупки на активи от текущите 80 трлн. йени. Но има вероятност Централната банка на Япония също да заеме изчаквателна позиция преди представянето на нов пакет от икономически стимули от страна на японския премиер Абе през септември, което да доведе до известно разочарование сред инвеститори и търговци, залагащи на нова обезценка на местната валута след самото заседание.

Това ограничава днешната търговия на долара около 106,00 йени – под неговия 6-седмичен връх от 107,49 йени, достигнат на 21-ви юли, докато еврото стабилизира около 116,50 йени – под 4-седмични връх около 118,45 нивото от 21-ви юли.

В същото време единната европейска валута нараства предпазливо от нейното сутрешно дъно около 1,0952 долара – най-ниско ниво от 24-ти юни, когато стана ясно, че британците са гласували за Brexit. Известна подкрепа за еврото оказват резултати от последно проучване на института Ifo, показващи че бизнес доверието в Германия отбеляза по-сдържано от очакваното понижение през юли, което предполага, че немските компании не изглеждат прекалено силно притеснени от решението на Великобритания да напусне Европейския съюз. Неговото поскъпване обаче е ограничено от интерес за продажби на единната валута към 1,1000 долара в очакване на тазседмичното заседание на Федералния резерв.

Британската лира пък реагира леко негативно на последно проучване на Конфедерацията на британската индустрия (CBI), показващо, че индустриални и промишлени поръчки в Обединеното кралство продължиха да се понижават през юли при драматичен спад на бизнес оптимизма на тримесечна база до най-слабо ниво от януари 2009 година – близо до неговата най-ниска точка по време на последната глобална финансова и икономическа криза.

Все по-ясните сигнали, че вотът за напускане на ЕС вече вреди на бизнес доверието в Обединеното кралство и може да доведе до свиване на БВП на Великобритания още през третото тримесечие на годината, продължават да оказва негативно влияние върху местната валута.

Днес британската лира се търгува около 1,3100 долара – недалеч от петъчното дъно около 1,3079 и от едноседмичното дъно от 20-и юли около 1,3064 долара. В същото време еврото стабилизира около 0,8375 паунда – над петъчното дъно от 0,8299 британски лири.

Извън предстоящите важни заседания на Фед и на ЯЦБ, друг важен акцент през настоящата седмица е свързан с очакваните в петък резултати от европейския банков стрес-тест с оглед на сериозните проблеми, пред които е изправена италианската банкова система.

Интерес ще представляват и предварителните данни за растежа на БВП през второто тримесечие на Великобритания (на 27-и юли), на еврозоната и САЩ (на 29-и юли), както и резултати от проучването на Европейската комисия за икономическите, бизнес и потребителското доверие в еврозоната през юли – само месец след новината за Brexit.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25