Бизнес доверието в Германия отбеляза по-сдържано от очакваното понижение през юли, което предполага, че немските компании не изглеждат прекалено силно притеснени от решението на Великобритания да напусне Европейския съюз.
Индексът на икономическия институт Ifo, базиран на месечно проучване сред около 7 хиляди компании и определящ нивото на бизнес климата в Германия, се понижи през юли до 108,3 пункта от 108,7 пункта през юни (7-месечен връх) при прогноза за доста по-солиден спад до 107,5 пункта.
В същото време индексът, измерващ текущите бизнес условия в Германия, дори нарасна до 114,7 пункта от 114,6 пункта през предходния месец при очаквания за понижение до 114,0 пункта.
Индексът на IFO института за бъдещите бизнес очаквания за следващите шест месеца се понижи през настоящия месец до 102,2 пункта от 103,1 пункта през юни, но при прогноза за спад до 101,6 пункта.
Известното влошаване се дължи на по-малко оптимистичните бизнес оценки на част от немските компании. Оценката за текущата бизнес ситуация обаче бележи леко подобрение. Германската икономика продължава да бъде издръжлива, немските потребители продължават да харчат добре, докато секторът на автомобилостроенето отчита по-песимистични очаквания за неговото развитие в бъдеще, отбеляза Клаус Вохлрабе от института Ifo.
Според нас вотът в подкрепа за Brexit ще коства около 0,1% от растежа на немската икономика. Поради това ние очакваме растеж на БВП на Германия от 1,7% през настоящата година - малко под предишната ни прогноза от 1,8 на сто, допълни той.
Според него несигурността, провокирана от Brexit и от други неща, може бъде видяна само в някои сектори на икономиката.
Клаус Вохлрабе обаче посочи, че серията от четири атаки в Германия през миналата седмица може да окаже своето влияние върху икономическите нагласи през следващите месеци, но добави, че не очаква предизборната президентска кампания в САЩ или политическите трусове в Турция да се отразят на бизнес климат индекса на Германия.
Резултатите от бизнес проучването на Института Ifo са в известен контраст с оповестеното през миналата седмица проучване на института Zew, показващо драматично влошаване на настроението сред германските анализатори и инвеститори през юли до тригодишно дъно в резултат на несигурността, последвала решението на британците да гласуват за напускане на Европейския съюз.След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..