Цените на "черното злато" нарастват с близо 2%, задълбочавайки възходящото движение през настоящата седмица след изненадващ драматичен спад на американските седмични петролни запаси и данни, показващи поредно силно повишение на китайския внос на ценната суровина.
Фючърсите на американският лек суров петрол с доставка през октомври се повишават с 1,98% към 46,40 долара за барел, докато тези на петрола сорт брент с доставка през ноември с 1,71% към 48,80 долара за барел.
По този начин те отново наближават едноседмичните върхове от началото на седмицата, когато поскъпнаха рязко с около 5% съответно към 46,53 и към 49,37 долара за барел като първоначална реакция на изненадващо изявление, че Русия и Саудитска Арабия планират да си сътрудничат, за да допринесат за стабилизиране на петролните пазари. Съвместното изявление на двете водещи производителки в световен план дойде от страна на техните енергийни министри след среща на руския президент Путин и на вицепринца на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман в кулоарите на проведената в Китай на 4-ти и 5-и септември среща на лидерите на Г-20.
Подкрепа за днешното поредно поскъпване на "черното злато" оказват данни на Американския петролен институт (API), според които седмичните петролни запаси в САЩ са отбелязали драматичен спад с цели 12,1 млн. барела при прогноза за повишение с около 200 хиляди барела. Ако и официалните данни на Енергийната информационна администрация (EIA), които ще бъдат оповестени по-късно днес, потвърдят подобно по размер намаляване на петролните запаси, това би представлявало най-солиден седмичен спад от април 1985-а година насам.
В същото време петролните пазари бяха подкрепени допълнително от данни, показващи пореден солиден ръст на вноса на суров петрол в Китай през август до най-високо ниво от началото на годината. Тези данни са нов знак, че търсенето на петрол в световен план е стимулирано от все още ниските цени, въпреки сигнали от САЩ и от други силно развити икономики, показващи известно забавяне в потреблението на горива.
Според анализатори на пазарите на суровини петролът може да отправи отново поглед към психологическото ниво от 50 долара за барел в дните преди предстоящата неофициална среща на производителките от и извън ОПЕК, планирана да се проведе в кулоарите на Международния енергиен форум в Алжир на 26-и и 28-и септември. Но факта, че петролните пазари са все още добре снабдени и реалният риск от пореден провал на преговорите в края на месеца вероятно ще ограничат този нов възход на "черното злато".
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..