Българите в Западните покрайнини очакват резултатите от третите поред парламентарни избори тази година с надежда за стабилност и предвидимост, която е необходима за всички сънародници, без значение от това къде се намират.
В интервю за Радио България, председателят на българското сдружение „Глас“ в Босилеград Александър Димитров коментира какви са очакванията му за вота в града и доколко пандемията от Covid-19 ще повлияе върху мотивацията на българите да упражнят своето конституционно право на глас:
„В Босилеград напоследък се увеличава броят на новозаразените. Доколкото знам, броят им за вчера е бил 12. Ние сме малка община и такива бройки безпокоят хората. От друга страна около 70 % от населението в Босилеград е ваксинирано и се очакваше ситуацията да се успокои, но това не се случва толкова бързо. Забелязвам и пълно неспазване на мерките – на закрито се събират големи групи хора, съвсем скоро имаше и сватби. Пандемията ще окаже влияние, но очаквам, че хората, които ще гласуват на 14 ноември ще са между 150 и 230 души, колкото го сториха на изборите през април и юли.“
Реалният брой на избирателите с право на глас, е неизвестен, но Димитров е убеден, че е поне тройно по-голям от този на гласуващите. Традиционно изборите в Босилеград преминават спокойно, без сигнали за нередности.
„Очаквам секциите в Западните покрайнини да бъдат 5 – в Нови сад и четирите традиционни в Белград, Ниш, Цариброд и Босилеград. Поне досега, в никоя от тях не се е гласувало машинно“, посочи Александър Димитров.
Съвпадението, че изборният ден ще се състои през мрачния за българите в Западните покрайнини месец ноември, поражда и крепи пламъчето на една надежда у тях. Те мечтаят, чрез новите народни представители, властта да се превърне от длъжник на общността, в неин верен съюзник и помощник в изпитанията, през които преминава.
„Всички неприятности, свързани с историята на Западните покрайнини, се случват през ноември – казва Александър Димитров. – Жалко е, че ние отбелязваме годишнините, но официална София всячески се старае да не говори много по тази тема. Ако споменем само каква територия (1545 кв. км) и колко българи са откъснати от България през 1920-а. Много от хората в тези краища са се борили за свободата ѝ, а след това идва разочарованието им, че родните им места вече не са част от тяхната родина. Само си представете проблемите и последствията, които изживяват тези хора през последните малко над 100 години. Затова не бива да забравяме, а да помним тяхната жертва.“
Спазването на противоепидемичните мерки налага годишнината от мрачните исторически събития, за които напомня днешния Ден на западните български покрайнини, да не бъде почетена присъствено. Но за много българи от двете страни на границата откъсването от България на Царибродска, Босилеградска и Струмишка област, по силата на подписания в края на Първата световна война Ньойски договор (1919 г.), е белязало драматично семейната им история и памет. Затова Александър Димитров приканва да си спомним делото на предците за запазване на българското самосъзнание и общност в Западните покрайнини и да се помолим в най-близкия до дома ни храм.
Снимки: БГНЕС-архив, glaspress.rs
Приключи изборният ден в Сливенска област. Няма изборни секции, в които гласуването да продължава над обявения краен час – 20.00 часа. Първите изборни книжа и протоколи се вече са обработени. СИК-вете предават документите си в спортна зала „Васил Левски“ в Сливен. Изборният ден приключи с пет развалени изборни машини в областта, съобщи говорителят..
При нашите условия и обстоятелства, след толкова избори за последните години и почти еднаквия резултат – фрагментиран български парламент, може би трябва да се провежда балотаж с партиите, минали 4-процентния праг за Народно събрание, за да може победителят да управлява спокойно. Това предложение изложи пред БНР-Радио София коментаторът..
До края на деня всички 31 Районни избирателни комисии трябва да предадат в ЦИК протоколите от гласуването в неделя за повторна проверка. След отстраняване на така наречените несъответствия ЦИК ще обяви в сряда окончателните резултатите от вота за българските представители в Европейският парламент - като проценти и разпределени мандати, а в четвъртък и..
Седем политически партии и коалиции ще влязат в 50-ото Народно събрание, показват междинни данни на Централната избирателна комисия при обработени 97,03% от секционните избирателни протоколи. Това са ГЕРБ-СДС, ДПС, ПП-ДБ, "Възраждане", "БСП за България", ИТН и ПП "Величие". Коалицията ГЕРБ-СДС е първа политическа сила в проведените..
Христо Иванов съобщи на брифинг днес, че подава оставка като лидер на "Да, България": "Считаме, че този резултат за партиите от нашата коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България" изисква сам по себе си поемането на лидерска отговорност, поради което аз си подадох оставката и колегите подкрепиха това решение". При обработени..
6 места ще има България в политическата група на Европейската народна партия в Европарламента, сочи оповестеният екзитпол за страната ни. По всяка вероятност 5 от тях ще са на ГЕРБ-СДС и 1 на ДБ. Веднага след това идват евродепутатите ни в "Обнови Европа" - 5 на брой, от които 3-ма от ДПС и 2-ма от ПП. Двама български евродепутати ще..
Изборният ден на сънародниците ни в Неапол върви спокойно. Още с отварянето на секцията е имало желаещи да гласуват . " В момента работим на пълни обороти " - каза за Радио България Мая Падешка. Тя е член на секционната избирателна комисия, която се намира в сградата на Българското консулство в Неапол. "Има хора, които..
Когато машините бяха нещо ново в изборния ден, много хора от любопитство пробваха. Днес обаче 90 на сто гласуват с бюлетини. Това съобщи пред БНР-Радио София Ралица Костова – председател на 26-а СИК в 15-о средно училище в столичния квартал "Надежда 2".“ Изборите там текат нормално, без проблеми. До 10 часа са гласували около 50 души -..
Очакваната избирателна активност на изборите на 9 юни е 40,2% и е съизмерима с предишните избори за Народно събрание. В сравнение с началото на предизборната кампания няма драстично разместване на партиите като възможност да участват в българския парламент и като численост на своите представители. Това показват електоралните нагласи според..
За какво да внимаваме в изборния ден - схеми, измами, сигнали, машини, проблемни секции и райони? Къде са проблемите в избирателните секции? Подробности разказа Марио Русинов от Обединение за честни избори . "Има много богата палитра от различни видове изборни нарушения и измами . Това, което бих препоръчал да следите най-вече са следните..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.