Няма официална статистика за това, колко българи живеят в Бразилия, но по неофициални данни те са около 3000. Макар че са се установили в другото полукълбо, те не остават равнодушни към случващото се у нас. Това го показва фактът, че и за тези парламентарни избори там са подадени достатъчен според закона брой заявления за гласуване, за да бъде организиран вот извън столицата Бразилия - в Сао Пауло, бразилския град с най-голяма концентрация на наши сънародници.
Един от българите в Бразилия е Бен Попов. Той напуска България преди 22 години – първо емигрира в САЩ, но после се мести в Сао Пауло, където до днес живее със семейството си. От тогава до сега се е връщал на родна земя 4 пъти. В изборния ден го намираме в България, в родния му град Стара Загора. Въпреки че толкова години живее извън страната, той е твърдо убеден, че трябва да даде гласа си за съставянето на новия 48-ми български парламент:
„Аз смятам, че всеки българин, без значение дали живее в чужбина, ако се чувства българин, би трябвало да си мисли, че е важно да участва в процесите в България. В крайна сметка, аз живея в чужбина, но нямам взето решение това да бъде завинаги. Може в някакъв момент да се върна в тук. България е моята страна. За мен е много логично да имам възможност да участвам в изборите, защото това означава да участвам в бъдещето на страната.“
За това, доколко променена му се вижда България за десетте години, откогато не се е прибирал у дома, Бен споделя, че намира много положителни промени – инфраструктура, банкова система и др., макар в сравнение с Бразилия и други европейски държави да има много какво да се желае.
Но в сравнение с 10 години назад България наистина бележи напредък, е категоричен сънародникът ни. А дали е успял да открие рационални идеи за бъдещето на страната ни в предизборната кампания?
„Аз смятам, че проблемът не е в това да имаш идеи и предложения. На всички избори винаги се чуват много положителни обещания за промяна, но въпросът е доколко тези обещания се спазват след това – казва ни Бен Попов. – Оставам с впечатление, че по-голяма част от нещата, които кандидатите обещават, не се реализират на практика в живота на хората през следващите 4 години. За мен това е проблемът. Защото лесно е да се обещае, може да има някакви прекрасни идеи. Въпросът е след това да бъдат изпълнени на практика.“
В обществото ни се спори за това, какво правителство – коалиционно или експертно, е по-добре да има страната ни, за да дръпне по-бързо напред.
„При всички положения са необходими двата компонента, защото коалиция трябва да има, трябва да има разбирателство, - смята Бен. - В противен случай, ако една част от управляващите имат много силен опонент и не могат да бъдат прокарвани закони и предложения за промени, това правителство, колкото и да има идеи и капацитет, няма да има възможност да го направи. И от друга страна те трябва да бъдат професионалисти, т.е. експерти в областите, в които ще работят след това.“
Една от големите тревоги на българите е дали след тези избори страната ни най-накрая ще се сдобие с редовно стабилно правителство. Попитахме Бен Попов какво мисли той по този въпрос.
„Много ми е трудно да прогнозирам в момента. Знаем, че в крайна сметка предварителните статистики много по-често са грешни, отколкото правилни. Но много се надявам да има някаква политическа сила, която да има такова мнозинство, което да й позволява да си върши работата. И това най-вероятно става с коалиции, с преговори с други партии, които са със сходни идеали. Надявам се това да се случи, защото в противен случай виждаме в близкото минало как се сменят правителства, които не работят по една или друга причина“, каза в интервю за Радио България Бен Попов, наш сънародник, който от години живее в далечна Бразилия, но на настоящите избори гласува в родината.
Снимки: архив, личен архивРешението на Централната избирателна комисия, с което са обявени избраните за депутати в 48-ото Народно събрание е обнародвано в днешният брой на Държавен вестник. 48-ото Народно събрание ще бъде конституирано идната седмица. Президентът Румен Радев насрочи първото парламентарно заседание за 19 октомври в 09,00 ч
Коалицията ГЕРБ–СДС отново ще има двама народни представители от Ловешка областв следващия парламент, след като на предходните избори си осигури само един .ГЕРБ събра най-много гласове във всички общини в областта. Останалите три мандата са за „Продължаваме промяната“, „БСП за България“ и „ДПС“, които се наредиха след ГЕРБ – СДС на вота в неделя...
Централната избирателна комисия прие списъка с избраните за народни представители на основата на получените преференции по изборни райони и по листи. В еднодневен срок избраните депутати в повече от един избирателен район трябва писмено да посочат пред ЦИК кой от тях ще представляват. ЦИК с окончателните данни за изборите: Мандатите и кой с..
Съветът за електронни медии (СЕМ) за пореден път се обръща с призив към политиците да се придържат към цивилизационните норми на поведение като гарантират спазването на принципите на плурализъм и равнопоставен достъп до информация на журналистите. Това се посочва в позиция на СЕМ по повод пресконференцията на политическа партия "Възраждане"..
Четиримата депутати, които ще представляват жителите на Габровска област в 48-ото Народно събрание, са от различни политически сили. Трима от тях бяха и в предишния парламент, а единият беше министър в последния кабинет. ЦИК с окончателните данни за изборите: Мандатите и кой с колко депутати ще бъде Четиримата депутати, излъчени от Габровска..
" В рамките на около месец ще преминат ритуалното говорене и ритуалните танци. След това, ако има малко здрав разум, ще се стигне до правителство. ... То вероятно няма да се нарича коалиция, а програмни, за спасение от някого и т.н. ще намерят как, това е политическо говорене. Оптимист съм, че ще бъде съставено правителство, но ще трябва малко..
ГЕРБ-СДС спечели две депутатски места в Перник. В 48-ото Народно получава влизат бившият финансов министър Кирил Ананиев, който бе водач на листата и събралата най- много преференции от всички кандидат-депутати в региона Христина Георгиева. Перник е регионът, в който ГЕРБ-СДС постигна най- висок резултат. Останалите двама депутати са..
Лидерът на партия ГЕРБ Бойко Борисов официално няма да е депутат. ЦИК одобри подаденото от него заявление, с което той се отказва да бъде посочен като избран за народен представител от два района - в София и Пловдив. Иван Грънчаров от листата на ГЕРБ-СДС в 11-ти Ловешки МИР също няма да бъде обявяван за избран за народен представител. ЦИК одобри..
"Основната грешка на ИТН беше, че нямаше усилия най-вече в София да се убедят столичани какво всъщност цели да направи партията след изборите ". Това каза в интервю за предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт" бившият външен заместник-министър и кандидат за депутат от ИТН Милен Керемедчиев : Опитвах се да помогна да има все пак в..
"Демократична България" взе мандат в 10 МИР-Кюстендил, а водачът на листата художникът и музикант Николай Табаков от Дупница става депутат и това се счита за изненада, коментират местни активисти. Очакванията бяха при 34,88% на вота в неделя ГЕРБ-СДС да вземат два мандата, но остават с един. Един е депутатът от БСП - Бойко Клечков, и един..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.