30% по-малко са подадените онлайн заявления за гласуване в чужбина спрямо изборите през юни

Стефан Манов: Вървим към витринна демокрация

Има нов принос на ЦИК към теориите за параванна прозрачност, коментира членът на Обществения съвет

| Интервю
Стефан Манов
Снимка: Ани Петрова

Изтича крайният срок за подаване на онлайн заявления за гласуване в чужбина.

38 113 бяха заявленията за изборите през юни, когато се гласуваше в 60 държави.

Събирането на заявления е индикатор на интереса, каза пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет на Централната избирателна комисия.

Данните до този момент сочат спад с 30% спрямо предходните избори, а спрямо по-предходните спадък е с още 20 и няколко процента, обясни той. По думите му, "намалява драстично интересът към изборите", с уговорката, че се разчита на т. нар. "автоматични секции", които се разкриват независимо от заявленията за гласуване.

Легитимността на една власт зависи и от това колко души гласуват, коментира Стефан Манов в предаването "Преди всички". 

"Вървим към витринна демокрация. Демокрация, в която гласуват 25 или 27%, не е функциониращ, жизнен организъм", изрази мнение той.

"Машинното гласуване се случваше добре. Защо има толкова спънки пред него? Защото то не е удобно. Обратно на това, което ще чуете от експерти – че технологията няма значение, не, технологията има значение", подчерта Манов. Той напомни, че когато има само машинен вот, няма възможност гласоподавателят да извади телефона си и да заснеме своя вот, а също, че все още няма категорично решение на ЦИК за параваните за хартиеното гласуване, така че да се вижда горната част на тялото на избирателя и да не е възможно той да използва телефона си за последващо "удостоверяване" на вота.

По въпроса с машините за гласуване, тяхното съхранение и монопола на "Сиела" Манов изтъкна, че този въпрос е "илюстрация на това кое ЦИК не успява да направи", защото "дефицитите във функционирането на ЦИК са трайни".  

"Две години кой създаде звеното за управление на машинното гласуване (заложено през 2022 г. – бел. ред.)? ЦИК продължава да наема на граждански договор двама експерти от БАН. В Изборния кодекс е записано, че ЦИК координира процесите и ги контролира. Хайде да го направи! Не може да викаш като онова овчарче за вълка, а в същото време да не правиш необходимото, разписано в ИК."

"В Изборния кодекс е залегнало и друго изискване – да има публична процедура по извадкова проверка на машините, вече инсталирани, след като са готови за изпращане по секции. Да сте видели някъде да има такова нещо? Всичко се прави за отбиване на номера, показно."

Напоследък ЦИК "съвсем безпардонно" не обсъжда нищо в зала, а провежда т.нар. работни заседания, без камера и звук, отбеляза още той.

"Превръщаме се в параванна демокрация. Нов принос на ЦИК към теориите на политолозите какво значи параванна прозрачност."

Манов отправи критики и за липсата на обучително звено към ЦИК – "училище за избори", чието създаване е било предвидено още преди 8 години.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Якимова

Милена Якимова: Радикализацията на политическата атмосфера е тревожна

В рубриката "Темите на деня" социологът Милена Якимова изразява тревога, че политическата атмосфера е станала твърде поляризирана и радикализирана. Тя отбелязва, че има фигури в политиката и медийното пространство, които съзнателно пренебрегват истината и се утвърждават чрез демонстративно пренебрежение към нея. Тя дава пример за този модел в..

публикувано на 30.10.24 в 12:23

Слави Василев: Правителството ще е по подобие на сглобката и няма да е устойчиво

Коалицията с 8 партии ще е по-лесна и възможна, отколкото с 9. Ако се сформира правителство , то със сигурност ще бъде лидирано от ГЕРБ и няма да е устойчиво и трайно. Ще бъде по подобие на сглобката и няма да произведе адекватни и важни решения за България Това коментира пред БНР-Радио София политологът Слави Василев . Уважението..

публикувано на 29.10.24 в 10:10
Атанас Радев

Атанас Радев: Ако не конструират правителство, партиите поставят под въпрос политическата система

Политическите антагонизми приключиха с обявяване на резултатите.  Видяхме разделенията. Време е да си дадем равносметка, да преустановим политическото героизиране и сочене на врага и да се види как може да се работи за правителство. Конструирането на мнозинството не е само математика . Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 29.10.24 в 09:20
Даниел Стефанов

Даниел Стефанов: Случаят с "Величие" налива вода в мелницата на недоверието в изборите

България покрива политическите индикатори за честност на изборите, има известен проблем в администрирането . Това заяви пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни процеси и преподавател НБУ. Протоколите от вота отиват в ЦИК за повторна проверка Окончателно: 8 партии влизат 51-вото НС при 100% обработени протоколи "Не знам..

публикувано на 29.10.24 в 08:55
 Лилия Абаджиева

Лилия Абаджиева: В България не се мисли в перспектива

Кризата в културата е по-ужасяваща от политическата криза. Това каза пред БНР Лилия Абаджиева, театрален режисьор и уточни: "Да, те са в зависимост една от друга, но по- големият проблем на нашите политици и на нас, гражданите на тази държава, е, че не мислим в перспектива ". По думите ѝ живеем в една криворазбрана демокрация и   подчерта, че..

публикувано на 28.10.24 в 18:13
Атанас Радев

Атанас Радев: Очакването на проект на президента е като викане на неволята

Очакването на проект на президента е като викане на неволята . Това каза пред БНР политологът Атанас Радев и добави: "В общественото пространство започва много се тръби, че чакаме 2025 - 20226 г. да слезе президентът Румен Радев, че той ще оправи нещата. Това някак си е викане на неволята. Коалиционната култура няма да се оправи, когато се появи..

публикувано на 28.10.24 в 17:47

Антон Кутев: Време е за нови лица в БСП и те не трябва да се противопоставят на вече познатите

Време е за нови лица в БСП, не задължително млади и те не трябва да се противопоставят на другите, които са вече познати. Това каза пред БНР Антон Кутев, бивш депутат от БСП и говорител на служебните кабинети на Стефан Янев и Гълъб Донев. "Грешката на Корнелия Нинова беше, че тя отстраняваше тези, които ѝ пречат. Но с това отстраняване тя..

публикувано на 28.10.24 в 15:13
Георги Харизанов

Георги Харизанов: Вариант за правителство, което да има обществен авторитет, е с първите две сили

Единственият вариант за правителство, което да има някакъв обществен авторитет и у нас, и в чужбина, както и някакъв кредит на доверие, е с участието на първите две политически сили.  Това заяви пред БНР анализаторът Георги Харизанов. "Третият партньор би имал значение, когато се постигне разбирателство между първите двама.  Диана Дамянова: Ако..

публикувано на 28.10.24 в 12:15
доц. Алексей Пампоров

Алексей Пампоров: И "Възраждане" започна като малка партия. Не бих отписал МЕЧ и "Величие"

ГЕРБ дадоха заявка, че ще предложат правителство. Ако не успеят да съставят правителство с ПП-ДБ като с естествен партньор по линия на общата им политическа ориентация, ще се опитат да търсят коалиция с останалите партии. Това мнение изрази социологът доц. д-р Алексей Пампоров от Института по философия и социология при БАН. Ако ГЕРБ и ПП-ДБ..

публикувано на 28.10.24 в 11:04
Стефан Георгиев

Стефан Георгиев: АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи бъдещ кабинет

АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи дали и под каква форма може да се състави кабинет. Това обясни пред БНР социологът Стефан Георгиев.  Той отбеляза, че и при двете формации се наблюдава процес на много силна мобилизация. В Турция АПС печели 64,76% от вота, "ДПС-Ново начало"- 28,46% Кои са големите въпроси,..

публикувано на 28.10.24 в 10:26