Свалянето на имунитета на кандидат-депутат не е проблем за провеждането на избори.
Това заяви пред БНР Росица Матева, заместник-председател и говорител на Централната избирателна комисия (ЦИК), като обясни, че не за първи път по време на кампания преди различни видове избори от ЦИК е искано разрешение за привличане като обвиняем или за задържане на кандидат.
"ЦИК действа съобразно закона. Няма досега в практиката на ЦИК случай, в който да е отказано даването на разрешение да бъде задържан кандидат или да бъде привлечен като обвиняем. Не смятаме, че сме в правомощията ЦИК да преценява доказателствата, които прокуратурата е събрала, доколко относими са те и доколко е съставомерно деянието спрямо тези доказателства. ... Запознаваме се с представените документи от прокуратурата, но отговорност на прокуратурата е дали ще поиска сваляне на имунитета на кандидат за народен представител, за кмет или за евродепутат. Отговорност на прокуратурата е дали събраните доказателства са достатъчни, за да може съдът да постанови присъда, съобразно обвиненията, които бъдат внесени", обясни Матева и уточни, че всички членове на Централната избирателна комисия, които са присъствали на заседанието, са гласували за свалянето на имунитета на Джейхан Ибрямов.
Тя изтъкна, че не е в правомощията на ЦИК да коментира вътрешнопартийни проблеми.
Това, че имунитетът на един кандидат за депутат е свален, не означава, че той не продължава да участва в предизборната кампания, подчерта още заместник-председателката на ЦИК.
По думите ѝ, ако политическата сила, която го е издигнала, събере достатъчно гласове и той бъде избран за депутат в 51-вото Народно събрание, не е проблем Ибрямов да бъде обявен за депутат.
В предаването "Неделя 150" Росица Матева обясни още, че в ЦИК постъпват жалби, много повече от на предходни избори, от представляващи парламентарно представена партия, която има двама председатели, във връзка с назначаването на членове в РИК и СИК:
"Не е проблем, но тези жалби са наистина много, над 40 са само за представители в СИК. Исканията са да бъдат оттеглени документи, подадени от другия председател. Опитваме се да разрешаваме въпроса така, че да имат равнопоставеност предложените лица в СИК и от двамата председатели. Няма натиск върху членове на ЦИК, никой не се е обаждал да ни оказва въздействия за това какви решения да вземаме".
Гаранционният срок на машините за гласуване изтича през тази година, но това не означава, че трябва да спрем да ги използваме, категорична беше тя и посочи, че различното ще е това, че при ремонт или подмяна на части ще бъде за сметка на държавата, която е собственик на машините:
"Ще продължават да работят машините, няма проблем. Могат да работят и могат да работят още дълги години. Прави се профилактика на машините преди всяко гласуване. Всичко, което е необходимо е направено, за да бъде осигурено машинното гласуване. Няма никакви причини за безпокойство и да се смята, че ще има някаква пречка да се гласува с машини".
Хартията за машините отговаря на изискванията, подчерта категорично заместник-председателката на ЦИК.
Интервюто на Явор Стаматов с Росица Матева в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Темите на деня" социологът Милена Якимова изразява тревога, че политическата атмосфера е станала твърде поляризирана и радикализирана. Тя отбелязва, че има фигури в политиката и медийното пространство, които съзнателно пренебрегват истината и се утвърждават чрез демонстративно пренебрежение към нея. Тя дава пример за този модел в..
Коалицията с 8 партии ще е по-лесна и възможна, отколкото с 9. Ако се сформира правителство , то със сигурност ще бъде лидирано от ГЕРБ и няма да е устойчиво и трайно. Ще бъде по подобие на сглобката и няма да произведе адекватни и важни решения за България Това коментира пред БНР-Радио София политологът Слави Василев . Уважението..
Политическите антагонизми приключиха с обявяване на резултатите. Видяхме разделенията. Време е да си дадем равносметка, да преустановим политическото героизиране и сочене на врага и да се види как може да се работи за правителство. Конструирането на мнозинството не е само математика . Това коментира пред БНР-Радио София..
България покрива политическите индикатори за честност на изборите, има известен проблем в администрирането . Това заяви пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни процеси и преподавател НБУ. Протоколите от вота отиват в ЦИК за повторна проверка Окончателно: 8 партии влизат 51-вото НС при 100% обработени протоколи "Не знам..
Кризата в културата е по-ужасяваща от политическата криза. Това каза пред БНР Лилия Абаджиева, театрален режисьор и уточни: "Да, те са в зависимост една от друга, но по- големият проблем на нашите политици и на нас, гражданите на тази държава, е, че не мислим в перспектива ". По думите ѝ живеем в една криворазбрана демокрация и подчерта, че..
Очакването на проект на президента е като викане на неволята . Това каза пред БНР политологът Атанас Радев и добави: "В общественото пространство започва много се тръби, че чакаме 2025 - 20226 г. да слезе президентът Румен Радев, че той ще оправи нещата. Това някак си е викане на неволята. Коалиционната култура няма да се оправи, когато се появи..
Време е за нови лица в БСП, не задължително млади и те не трябва да се противопоставят на другите, които са вече познати. Това каза пред БНР Антон Кутев, бивш депутат от БСП и говорител на служебните кабинети на Стефан Янев и Гълъб Донев. "Грешката на Корнелия Нинова беше, че тя отстраняваше тези, които ѝ пречат. Но с това отстраняване тя..
Единственият вариант за правителство, което да има някакъв обществен авторитет и у нас, и в чужбина, както и някакъв кредит на доверие, е с участието на първите две политически сили. Това заяви пред БНР анализаторът Георги Харизанов. "Третият партньор би имал значение, когато се постигне разбирателство между първите двама. Диана Дамянова: Ако..
ГЕРБ дадоха заявка, че ще предложат правителство. Ако не успеят да съставят правителство с ПП-ДБ като с естествен партньор по линия на общата им политическа ориентация, ще се опитат да търсят коалиция с останалите партии. Това мнение изрази социологът доц. д-р Алексей Пампоров от Института по философия и социология при БАН. Ако ГЕРБ и ПП-ДБ..
АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи дали и под каква форма може да се състави кабинет. Това обясни пред БНР социологът Стефан Георгиев. Той отбеляза, че и при двете формации се наблюдава процес на много силна мобилизация. В Турция АПС печели 64,76% от вота, "ДПС-Ново начало"- 28,46% Кои са големите въпроси,..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.