Михаил Екимджиев: Няма да издържат в съда доказателствата, събрани срещу Джейхан Ибрямов

| Интервю
Адвокат Михаил Екимджиев
Снимка: Личен архив

Не са законни доказателствата, събрани по случая с Джейхан Ибрямов, защото не може да се води наказателно производство срещу депутат и кандидат за такъв, без да му е свален имунитетът и от ЦИК, и от НС, а първите действия срещу него са извършени преди това.

Това каза пред БНР адвокат Михаил Екимджиев, основател на Асоциацията за европейска интеграция и защита на човешките права. 

"Заради това той нито трябваше да бъде задържан от Софийския градски съд (СГС), нито тези доказателства имат някакъв шанс да издържат в съда", уточни той и посочи, че "тези дела не се правят тези хора да бъдат осъдени, а да бъдат репресирани и тероризирани чрез задържане, безкрайни съдебни процеси, сриване на тяхната репутация, а по този начин да се извиват ръце и да се злоупотребява с институциите".

"С имунитетите правовата държава брани върховната ценност на демократичните общества, а то е представителната парламентарна демокрация. Т.е. не може народните представители и кандидатите за такива да се чувстват застрашени от изнудване, от натиск и от злоупотреба от страна на полиция и разследващи. Затова се прави известен компромис, като правовата държава казва в Конституцията си, че ще поеме риска някои престъпления да останат неразкрити и някои злосторници да не бъдат наказани - в името на една по-висша ценност, каквато е парламентарната демокрация и независимостта на народните представители. Защото, ако един депутат е заплашен от злонамерено предприети срещу него задържане и разследване, той не може да изразява автентичната воля на своите избиратели и на суверена. А това е фундаментът на демократичните държави. И затова компромисът е, че може по изключение да бъде наказателно преследван народен представител само при заварено престъпление, защото само тогава прокуратурата и полицията не могат да манипулират доказателства".

Той определи свалянето на имунитета на депутат и кандидат за депутат като преврат срещу Конституцията и Републиката, извършен от прокуратурата.

По думите му в случая с Джейхан Ибрямов не може да бъде налице заварено престъпление, което "доста време преди това чрез СРС и специални свидетели, обвиняемият Мирослав Тодоров, са били контролирани, а не е изключено и да бъдат провокирани към това, за което е обвинен г-н Ибрямов":

"Не може да бъде обективен свидетел човек (Мирослав Тодоров - б.р.), който само преди месец-два е бил задържан от властите и чиято съдба зависи от прокуратурата, която сега очевидно е заинтересована да скалъпи процеса срещу Джейхан Ибрямов. Да не говорим за онзи инспектор от КПКОНПИ, който по дефиниция не може да бъде свидетел. ... Този свидетел до момента пред съда преразказва това, което е чул през незаконно употребени разузнавателни средства". 

Адвокатът посочи, че най-лесни за инсценировка престъпления са подхвърлянето на белязаните пари или на наркотик.

Мярката на Ибрямов от САГ подлежи на обжалване пред Апелативен съд - София, каза Михаил Екимджиев и изрази очакване:

"СГС не издържа теста за независимост и безпристрастност. Ако има съд, той ще приеме, че всички тези измислени доказателства и двамата нескопосани свидетели, и СРС са употребявани в нарушение на Конституцията заради имунитетите на г-н Ибрямов и би трябвало да обяви всички тези доказателства и процесуалните действия по тяхното събиране за противоконституционни и незабавно да го освободи. Той рано или късно ще бъде оправдан и делото срещу него ще бъде прекратено, а ние отново ще платим като кротки идиоти, заради кефа на онези хора с кочината, в каквато е превърната прокуратурата".   

Интервюто на Людмила Железова с Михаил Екимджиев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Якимова

Милена Якимова: Радикализацията на политическата атмосфера е тревожна

В рубриката "Темите на деня" социологът Милена Якимова изразява тревога, че политическата атмосфера е станала твърде поляризирана и радикализирана. Тя отбелязва, че има фигури в политиката и медийното пространство, които съзнателно пренебрегват истината и се утвърждават чрез демонстративно пренебрежение към нея. Тя дава пример за този модел в..

публикувано на 30.10.24 в 12:23

Слави Василев: Правителството ще е по подобие на сглобката и няма да е устойчиво

Коалицията с 8 партии ще е по-лесна и възможна, отколкото с 9. Ако се сформира правителство , то със сигурност ще бъде лидирано от ГЕРБ и няма да е устойчиво и трайно. Ще бъде по подобие на сглобката и няма да произведе адекватни и важни решения за България Това коментира пред БНР-Радио София политологът Слави Василев . Уважението..

публикувано на 29.10.24 в 10:10
Атанас Радев

Атанас Радев: Ако не конструират правителство, партиите поставят под въпрос политическата система

Политическите антагонизми приключиха с обявяване на резултатите.  Видяхме разделенията. Време е да си дадем равносметка, да преустановим политическото героизиране и сочене на врага и да се види как може да се работи за правителство. Конструирането на мнозинството не е само математика . Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 29.10.24 в 09:20
Даниел Стефанов

Даниел Стефанов: Случаят с "Величие" налива вода в мелницата на недоверието в изборите

България покрива политическите индикатори за честност на изборите, има известен проблем в администрирането . Това заяви пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни процеси и преподавател НБУ. Протоколите от вота отиват в ЦИК за повторна проверка Окончателно: 8 партии влизат 51-вото НС при 100% обработени протоколи "Не знам..

публикувано на 29.10.24 в 08:55
 Лилия Абаджиева

Лилия Абаджиева: В България не се мисли в перспектива

Кризата в културата е по-ужасяваща от политическата криза. Това каза пред БНР Лилия Абаджиева, театрален режисьор и уточни: "Да, те са в зависимост една от друга, но по- големият проблем на нашите политици и на нас, гражданите на тази държава, е, че не мислим в перспектива ". По думите ѝ живеем в една криворазбрана демокрация и   подчерта, че..

публикувано на 28.10.24 в 18:13
Атанас Радев

Атанас Радев: Очакването на проект на президента е като викане на неволята

Очакването на проект на президента е като викане на неволята . Това каза пред БНР политологът Атанас Радев и добави: "В общественото пространство започва много се тръби, че чакаме 2025 - 20226 г. да слезе президентът Румен Радев, че той ще оправи нещата. Това някак си е викане на неволята. Коалиционната култура няма да се оправи, когато се появи..

публикувано на 28.10.24 в 17:47

Антон Кутев: Време е за нови лица в БСП и те не трябва да се противопоставят на вече познатите

Време е за нови лица в БСП, не задължително млади и те не трябва да се противопоставят на другите, които са вече познати. Това каза пред БНР Антон Кутев, бивш депутат от БСП и говорител на служебните кабинети на Стефан Янев и Гълъб Донев. "Грешката на Корнелия Нинова беше, че тя отстраняваше тези, които ѝ пречат. Но с това отстраняване тя..

публикувано на 28.10.24 в 15:13
Георги Харизанов

Георги Харизанов: Вариант за правителство, което да има обществен авторитет, е с първите две сили

Единственият вариант за правителство, което да има някакъв обществен авторитет и у нас, и в чужбина, както и някакъв кредит на доверие, е с участието на първите две политически сили.  Това заяви пред БНР анализаторът Георги Харизанов. "Третият партньор би имал значение, когато се постигне разбирателство между първите двама.  Диана Дамянова: Ако..

публикувано на 28.10.24 в 12:15
доц. Алексей Пампоров

Алексей Пампоров: И "Възраждане" започна като малка партия. Не бих отписал МЕЧ и "Величие"

ГЕРБ дадоха заявка, че ще предложат правителство. Ако не успеят да съставят правителство с ПП-ДБ като с естествен партньор по линия на общата им политическа ориентация, ще се опитат да търсят коалиция с останалите партии. Това мнение изрази социологът доц. д-р Алексей Пампоров от Института по философия и социология при БАН. Ако ГЕРБ и ПП-ДБ..

публикувано на 28.10.24 в 11:04
Стефан Георгиев

Стефан Георгиев: АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи бъдещ кабинет

АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи дали и под каква форма може да се състави кабинет. Това обясни пред БНР социологът Стефан Георгиев.  Той отбеляза, че и при двете формации се наблюдава процес на много силна мобилизация. В Турция АПС печели 64,76% от вота, "ДПС-Ново начало"- 28,46% Кои са големите въпроси,..

публикувано на 28.10.24 в 10:26