"Защо хората трябва да гласуват? Българският среден избирател не вижда никаква полза"

Проф. Иво Христов: Българската политическа система е фарс!

"Под тази политическа пяна се развиват драматични процеси, някои политици ги използват за страх"

| Интервю
проф. Иво Христов
Снимка: Борислава Борисова

Защо хората трябва да гласуват? Всяко действие трябва да има цел. Не може да участвате в действие, от което нямате полза. Българският среден избирател не вижда никаква полза.

Така коментира очакваната избирателна активност юристът и социолог проф. Иво Христов в интервю пред БНР.

"Колкото и да го агитиране, а тя агитацията е доста лицемерна, политическите централи са форми на съдружна дейност и нямат интерес от масов политически процес и масово гласуванеХората няма да гласуват масово по простата причина, че тази политическа система не представлява техните интереси. Единственото, което може да ги мотивира е да бъде изметена тази политическа система. Но, тъй като не може да има такова послание, хората да излязат да гласуват", каза Иво Христов.

Неговото мнение е, че политическите програми на партиите "не се четат от тези, които твърдят, че са ги написали" и за авторите на копи-пейст програми от интернет каза:

"Ако ги питаш какво е ляво и дясно в България, те ще стоят като добичета пред 2 купи сезон."

Българското общество той го оприличи на руското – "общество каша" и допълни, че България няма фундаментални предпоставки за политика, за да представлява интересите на социални групи – поземлена класа, буржоазия, средна класа и т. нат.

"Българската политическа система е фарс. За да се харесат политиците, обясняват, че такава система е възможна, защото масата я прави възможна. Българската обществена маса с нейния мързел, страхливост, неграмотност, апатичност е с нежелание да поеме отговорност за живота си. Не, защото масата ще стане и ще направи революция, а защото ще се срути по нейната неуместност", обясни проф. Христов.

Той посочи, че в такъв тим "средиземноморско примитивни общества" идва диктатура.

Според него нищо няма значение, когато нямате политика, а я замествате с технология, но тя не може да замести липсата на политика.

"Има ли значения дали с хартия или машина ще изберете чума или холера. Гласуването ще е актуална тема и следващата година по това време", прогнозира социологът.

За липсата на лидерски дебати той смята, че причината е "има процес на сриване на човешкия  и политическия капитал":

"Вижте какъв аршин хора имаше преди 30 години, какви са сега - антропологични нищожества. Представете си това, нещо да дефилира по екраните ви всяка вечер. Ефектът ще е точно обратният и лидерите са го усетили."

Проф. Христов заяви, че "под тази политическа пяна се развиват драматични процеси, на които малко внимание се обръща. Някои политици ги използват за страх". И посочи, че това е демографската и структурата на България е като страна от третия свят - икономика и демографска характеристика, но без раждаемостта.

Без ново райониране малките общини в Югозапада ще се обезлюдят

"Изпразването на територията в центъра на Балканите и колко време мислите, че геополитическата физика ще търпи това. Има геополитически фактори, които няма още много дълго да ни търпят. Наполеон е прав - големите батальони решават историческите въпроси. Българският народ преди 150 години е бил най-големият народ на Балканите, в момента сме се свили като шагренова кожа", аргументира се проф. Христов.

"Заслужаваш скотския живот, който водиш, защото ти не си способен на нищо друго", каза той за всички, които чакат да дойде месията, за да ни оправи.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Якимова

Милена Якимова: Радикализацията на политическата атмосфера е тревожна

В рубриката "Темите на деня" социологът Милена Якимова изразява тревога, че политическата атмосфера е станала твърде поляризирана и радикализирана. Тя отбелязва, че има фигури в политиката и медийното пространство, които съзнателно пренебрегват истината и се утвърждават чрез демонстративно пренебрежение към нея. Тя дава пример за този модел в..

публикувано на 30.10.24 в 12:23

Слави Василев: Правителството ще е по подобие на сглобката и няма да е устойчиво

Коалицията с 8 партии ще е по-лесна и възможна, отколкото с 9. Ако се сформира правителство , то със сигурност ще бъде лидирано от ГЕРБ и няма да е устойчиво и трайно. Ще бъде по подобие на сглобката и няма да произведе адекватни и важни решения за България Това коментира пред БНР-Радио София политологът Слави Василев . Уважението..

публикувано на 29.10.24 в 10:10
Атанас Радев

Атанас Радев: Ако не конструират правителство, партиите поставят под въпрос политическата система

Политическите антагонизми приключиха с обявяване на резултатите.  Видяхме разделенията. Време е да си дадем равносметка, да преустановим политическото героизиране и сочене на врага и да се види как може да се работи за правителство. Конструирането на мнозинството не е само математика . Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 29.10.24 в 09:20
Даниел Стефанов

Даниел Стефанов: Случаят с "Величие" налива вода в мелницата на недоверието в изборите

България покрива политическите индикатори за честност на изборите, има известен проблем в администрирането . Това заяви пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни процеси и преподавател НБУ. Протоколите от вота отиват в ЦИК за повторна проверка Окончателно: 8 партии влизат 51-вото НС при 100% обработени протоколи "Не знам..

публикувано на 29.10.24 в 08:55
 Лилия Абаджиева

Лилия Абаджиева: В България не се мисли в перспектива

Кризата в културата е по-ужасяваща от политическата криза. Това каза пред БНР Лилия Абаджиева, театрален режисьор и уточни: "Да, те са в зависимост една от друга, но по- големият проблем на нашите политици и на нас, гражданите на тази държава, е, че не мислим в перспектива ". По думите ѝ живеем в една криворазбрана демокрация и   подчерта, че..

публикувано на 28.10.24 в 18:13
Атанас Радев

Атанас Радев: Очакването на проект на президента е като викане на неволята

Очакването на проект на президента е като викане на неволята . Това каза пред БНР политологът Атанас Радев и добави: "В общественото пространство започва много се тръби, че чакаме 2025 - 20226 г. да слезе президентът Румен Радев, че той ще оправи нещата. Това някак си е викане на неволята. Коалиционната култура няма да се оправи, когато се появи..

публикувано на 28.10.24 в 17:47

Антон Кутев: Време е за нови лица в БСП и те не трябва да се противопоставят на вече познатите

Време е за нови лица в БСП, не задължително млади и те не трябва да се противопоставят на другите, които са вече познати. Това каза пред БНР Антон Кутев, бивш депутат от БСП и говорител на служебните кабинети на Стефан Янев и Гълъб Донев. "Грешката на Корнелия Нинова беше, че тя отстраняваше тези, които ѝ пречат. Но с това отстраняване тя..

публикувано на 28.10.24 в 15:13
Георги Харизанов

Георги Харизанов: Вариант за правителство, което да има обществен авторитет, е с първите две сили

Единственият вариант за правителство, което да има някакъв обществен авторитет и у нас, и в чужбина, както и някакъв кредит на доверие, е с участието на първите две политически сили.  Това заяви пред БНР анализаторът Георги Харизанов. "Третият партньор би имал значение, когато се постигне разбирателство между първите двама.  Диана Дамянова: Ако..

публикувано на 28.10.24 в 12:15
доц. Алексей Пампоров

Алексей Пампоров: И "Възраждане" започна като малка партия. Не бих отписал МЕЧ и "Величие"

ГЕРБ дадоха заявка, че ще предложат правителство. Ако не успеят да съставят правителство с ПП-ДБ като с естествен партньор по линия на общата им политическа ориентация, ще се опитат да търсят коалиция с останалите партии. Това мнение изрази социологът доц. д-р Алексей Пампоров от Института по философия и социология при БАН. Ако ГЕРБ и ПП-ДБ..

публикувано на 28.10.24 в 11:04
Стефан Георгиев

Стефан Георгиев: АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи бъдещ кабинет

АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи дали и под каква форма може да се състави кабинет. Това обясни пред БНР социологът Стефан Георгиев.  Той отбеляза, че и при двете формации се наблюдава процес на много силна мобилизация. В Турция АПС печели 64,76% от вота, "ДПС-Ново начало"- 28,46% Кои са големите въпроси,..

публикувано на 28.10.24 в 10:26