Логично е дарителите на по-сериозни суми за политическите партии да имат очакване за получаване на привилегировано отношение. Това заяви пред БНР Диана Евтимова, Институт за развитие на публичната среда.
Институтът продължава да осъществява мониторинг на медийната реклама по време на предизборна кампания. Той покрива официалните страници на 39 национални и регионални медии. Изборният кодекс изисква договорите между партиите и медиите да се публикуват в 3-дневен срок от тяхното сключване.
2.7 млн. са парите, получени по двата метода – дарения и средства от кандидати.
"Ако направим съпоставка с парламентарните избори през 2023 година, виждаме, че в тази кампания са дадени доста по-малко средства за медии – близо 1 млн. лева. Намаление в сумите има при всички основни участници.
Даренията и средствата от кандидатите се явяват основен източник на приходи за партиите в тази кампания.
Най-големите парламентарно представени партии през годините финансираха кампанията си или изцяло със средства от субсидията, или 80-90% бяха от нея.
Знаем за разцеплението в една от партиите, която използваше само средства от тази субсидия. Явно двете фракции нямат достъп до средствата, дадени им от държавата".
Евтимова посочи, че Сметната плата прави задължителна проверка на доходите на лицата, които даряват над 1000 лева.
Всички парламентарно представени формации, с изключение на ГЕРБ, са получавали дарения:
ДПС - Ново начало – 1.2 млн. лева
ПП-ДБ – над 620 хиляди лева
ИТН – близо 420 хиляди лева
"Възраждане" – 140 хиляди лева
БСП – Обединена Левица - над 124 хиляди лева
Алианс за права и свободи – 65 хиляди лева
При Алианса и при БСП са най-популярни даренията до 1000 лева.
Една част от парите са инвестирани за участия в медиите, друга – за поставяне на билбордове и създаване на клипове в социалните мрежи.
"Най-предпочитана медия е телевизия Евроком, а най-активна медийна кампания прави "Възраждане". Те са активни и в социалните мрежи. И другите политически формации също правят сериозни вложения там".
Диана Евтимова отбеляза, че ЦИК не е създала регистър на медийните пакети за тази кампания, "въпреки че самата комисия имаше решение за създаването му".
В изборния ден ИРПС ще покрие редица населени места – над 30, посочи още тя.
"Имаме наблюдатели и в чужбина. Ще следим за работата на машините, за организацията на процеса чисто административно и за нарушение на изборни права".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Темите на деня" социологът Милена Якимова изразява тревога, че политическата атмосфера е станала твърде поляризирана и радикализирана. Тя отбелязва, че има фигури в политиката и медийното пространство, които съзнателно пренебрегват истината и се утвърждават чрез демонстративно пренебрежение към нея. Тя дава пример за този модел в..
Коалицията с 8 партии ще е по-лесна и възможна, отколкото с 9. Ако се сформира правителство , то със сигурност ще бъде лидирано от ГЕРБ и няма да е устойчиво и трайно. Ще бъде по подобие на сглобката и няма да произведе адекватни и важни решения за България Това коментира пред БНР-Радио София политологът Слави Василев . Уважението..
Политическите антагонизми приключиха с обявяване на резултатите. Видяхме разделенията. Време е да си дадем равносметка, да преустановим политическото героизиране и сочене на врага и да се види как може да се работи за правителство. Конструирането на мнозинството не е само математика . Това коментира пред БНР-Радио София..
България покрива политическите индикатори за честност на изборите, има известен проблем в администрирането . Това заяви пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни процеси и преподавател НБУ. Протоколите от вота отиват в ЦИК за повторна проверка Окончателно: 8 партии влизат 51-вото НС при 100% обработени протоколи "Не знам..
Кризата в културата е по-ужасяваща от политическата криза. Това каза пред БНР Лилия Абаджиева, театрален режисьор и уточни: "Да, те са в зависимост една от друга, но по- големият проблем на нашите политици и на нас, гражданите на тази държава, е, че не мислим в перспектива ". По думите ѝ живеем в една криворазбрана демокрация и подчерта, че..
Очакването на проект на президента е като викане на неволята . Това каза пред БНР политологът Атанас Радев и добави: "В общественото пространство започва много се тръби, че чакаме 2025 - 20226 г. да слезе президентът Румен Радев, че той ще оправи нещата. Това някак си е викане на неволята. Коалиционната култура няма да се оправи, когато се появи..
Време е за нови лица в БСП, не задължително млади и те не трябва да се противопоставят на другите, които са вече познати. Това каза пред БНР Антон Кутев, бивш депутат от БСП и говорител на служебните кабинети на Стефан Янев и Гълъб Донев. "Грешката на Корнелия Нинова беше, че тя отстраняваше тези, които ѝ пречат. Но с това отстраняване тя..
Единственият вариант за правителство, което да има някакъв обществен авторитет и у нас, и в чужбина, както и някакъв кредит на доверие, е с участието на първите две политически сили. Това заяви пред БНР анализаторът Георги Харизанов. "Третият партньор би имал значение, когато се постигне разбирателство между първите двама. Диана Дамянова: Ако..
ГЕРБ дадоха заявка, че ще предложат правителство. Ако не успеят да съставят правителство с ПП-ДБ като с естествен партньор по линия на общата им политическа ориентация, ще се опитат да търсят коалиция с останалите партии. Това мнение изрази социологът доц. д-р Алексей Пампоров от Института по философия и социология при БАН. Ако ГЕРБ и ПП-ДБ..
АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи дали и под каква форма може да се състави кабинет. Това обясни пред БНР социологът Стефан Георгиев. Той отбеляза, че и при двете формации се наблюдава процес на много силна мобилизация. В Турция АПС печели 64,76% от вота, "ДПС-Ново начало"- 28,46% Кои са големите въпроси,..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.