Яница Петкова: Възможно е обединение тип "орел, рак и щука", но има смирение

Яница Петкова
Снимка: Личен архив

След вчерашните парламентарни избори за Народно събрание, социологът Яница Петкова от агенция "Галъп" сподели първите резултати в предаването "Нашият ден". Тя отбеляза, че този вот е поставил своеобразен рекорд с броя на партиите, влезли в парламента – общо девет, като деветата формация е на границата за влизане. Ако обаче успее да премине прага, това би означавало нови предизвикателства при формирането на мнозинство и би наложило интензивни преговори и нови партньорства.

"Колкото повече политически сили влязат, от толкова повече партии ще трябва да се състави мнозинство. Освен ако не се тръгне към формат на правителство на малцинството, който обаче изглежда силно нестабилен и малко вероятен", коментира Петкова. 

По време на кампанията, според нея, се е наблюдавало по-умерено говорене от страна на политическите играчи. Всеки е насочвал посланията си към своята аудитория, без негативни нападки и категорични позиции срещу потенциалните опоненти.

За съставянето на коалиция и постигането на мнозинство Петкова отбеляза, че ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ най-вероятно ще търсят трети и четвърти партньор. Според нея "Възраждане" и ДПС-Ново начало остават изолирани от потенциалното мнозинство. По нейните думи БСП и по-малките политически формации като ИТН, "Величие" и МЕЧ са възможни партньори, въпреки че такова обединение би било разнородно и нестабилно, тип "орел, рак и щука", както се изрази тя. Въпреки това, според Петкова има шанс за успех, тъй като се наблюдава по-голямо смирение и научени уроци от предходните избори.

"Ако вече имаме яснота, че "Възраждане" ще бъдат трети, и ги пропускаме като потенциални участници в някакво мнозинство, то остава да се обърнат потенциалните партньори, за които вече говорим, но и те не са провели своите разговори. Ако ГЕРБ- СДС и ПП-ДБ преговарят и трябва да търсят трети и четвърти, струва ми се, че няма да се обърнат към ДПС- Ново начало, които също остават изолирани. Нямаме много ясни послания за АПС, не е напълно отречено потенциално партньорство с тях, но не е и потвърдено. Остават БСП и по-малките политически сили като ИТН, "Величие" и МЕЧ". 

Петкова отчете също и повишената избирателна активност, която е била положителна изненада за социолозите. Официалните данни от Централната избирателна комисия все още се очакват, но първоначалните наблюдения показват по-високо участие от предходните избори. 

"Завърнаха се да гласуват млади хора, не физически, завърнаха се на урните. Имахме продължителен спад през последните три години. Това показва, че ние като общество успяхме да прекъснем тази негативна тенденция", казва още тя.

Чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Якимова

Милена Якимова: Радикализацията на политическата атмосфера е тревожна

В рубриката "Темите на деня" социологът Милена Якимова изразява тревога, че политическата атмосфера е станала твърде поляризирана и радикализирана. Тя отбелязва, че има фигури в политиката и медийното пространство, които съзнателно пренебрегват истината и се утвърждават чрез демонстративно пренебрежение към нея. Тя дава пример за този модел в..

публикувано на 30.10.24 в 12:23

Слави Василев: Правителството ще е по подобие на сглобката и няма да е устойчиво

Коалицията с 8 партии ще е по-лесна и възможна, отколкото с 9. Ако се сформира правителство , то със сигурност ще бъде лидирано от ГЕРБ и няма да е устойчиво и трайно. Ще бъде по подобие на сглобката и няма да произведе адекватни и важни решения за България Това коментира пред БНР-Радио София политологът Слави Василев . Уважението..

публикувано на 29.10.24 в 10:10
Атанас Радев

Атанас Радев: Ако не конструират правителство, партиите поставят под въпрос политическата система

Политическите антагонизми приключиха с обявяване на резултатите.  Видяхме разделенията. Време е да си дадем равносметка, да преустановим политическото героизиране и сочене на врага и да се види как може да се работи за правителство. Конструирането на мнозинството не е само математика . Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 29.10.24 в 09:20
Даниел Стефанов

Даниел Стефанов: Случаят с "Величие" налива вода в мелницата на недоверието в изборите

България покрива политическите индикатори за честност на изборите, има известен проблем в администрирането . Това заяви пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни процеси и преподавател НБУ. Протоколите от вота отиват в ЦИК за повторна проверка Окончателно: 8 партии влизат 51-вото НС при 100% обработени протоколи "Не знам..

публикувано на 29.10.24 в 08:55
 Лилия Абаджиева

Лилия Абаджиева: В България не се мисли в перспектива

Кризата в културата е по-ужасяваща от политическата криза. Това каза пред БНР Лилия Абаджиева, театрален режисьор и уточни: "Да, те са в зависимост една от друга, но по- големият проблем на нашите политици и на нас, гражданите на тази държава, е, че не мислим в перспектива ". По думите ѝ живеем в една криворазбрана демокрация и   подчерта, че..

публикувано на 28.10.24 в 18:13
Атанас Радев

Атанас Радев: Очакването на проект на президента е като викане на неволята

Очакването на проект на президента е като викане на неволята . Това каза пред БНР политологът Атанас Радев и добави: "В общественото пространство започва много се тръби, че чакаме 2025 - 20226 г. да слезе президентът Румен Радев, че той ще оправи нещата. Това някак си е викане на неволята. Коалиционната култура няма да се оправи, когато се появи..

публикувано на 28.10.24 в 17:47

Антон Кутев: Време е за нови лица в БСП и те не трябва да се противопоставят на вече познатите

Време е за нови лица в БСП, не задължително млади и те не трябва да се противопоставят на другите, които са вече познати. Това каза пред БНР Антон Кутев, бивш депутат от БСП и говорител на служебните кабинети на Стефан Янев и Гълъб Донев. "Грешката на Корнелия Нинова беше, че тя отстраняваше тези, които ѝ пречат. Но с това отстраняване тя..

публикувано на 28.10.24 в 15:13
Георги Харизанов

Георги Харизанов: Вариант за правителство, което да има обществен авторитет, е с първите две сили

Единственият вариант за правителство, което да има някакъв обществен авторитет и у нас, и в чужбина, както и някакъв кредит на доверие, е с участието на първите две политически сили.  Това заяви пред БНР анализаторът Георги Харизанов. "Третият партньор би имал значение, когато се постигне разбирателство между първите двама.  Диана Дамянова: Ако..

публикувано на 28.10.24 в 12:15
доц. Алексей Пампоров

Алексей Пампоров: И "Възраждане" започна като малка партия. Не бих отписал МЕЧ и "Величие"

ГЕРБ дадоха заявка, че ще предложат правителство. Ако не успеят да съставят правителство с ПП-ДБ като с естествен партньор по линия на общата им политическа ориентация, ще се опитат да търсят коалиция с останалите партии. Това мнение изрази социологът доц. д-р Алексей Пампоров от Института по философия и социология при БАН. Ако ГЕРБ и ПП-ДБ..

публикувано на 28.10.24 в 11:04
Стефан Георгиев

Стефан Георгиев: АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи бъдещ кабинет

АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи дали и под каква форма може да се състави кабинет. Това обясни пред БНР социологът Стефан Георгиев.  Той отбеляза, че и при двете формации се наблюдава процес на много силна мобилизация. В Турция АПС печели 64,76% от вота, "ДПС-Ново начало"- 28,46% Кои са големите въпроси,..

публикувано на 28.10.24 в 10:26