Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Русия ще намали дела на щатския долар в Държавния инвестиционен фонд

Русия ще намали дела на щатския долар в своя Държавен инвестиционен фонд (т.нар. "Национален фонд за богатство") и обмисля да инвестира в други чуждестранни валути, включително в китайски юани, заяви в сряда заместник-министърът на финансите Владимир Количев.

По този начин Количев потвърди информация на Ройтерс от по-рано този месец, че Русия планира да диверсифицира валутните си активи през 2020-а година.

Владимир Количев отбеляза, че този ход отчасти е предназначен за предпазване на руските резерви от външни рискове. Той не даде точна цифра за размера, с който ще бъде намален дела на американския долар в държавния инвестиционен фонд.

Според изчисления на Ройтерс въз основна на данни на руското финансово министерство, към края на октомври делът на долари в Националния фонд за богатство е бил около 36%, или в размер на 124,5 млрд. долара.

"Геополитическите рискове са един от ключовите фактори при определянето на структурата на Националния фонд за богатство", посочи г-н Количев пред репортери в кулоарите на конференция на фонда в неговата централа в Москва.

Ройтерс напомня, че Русия усили това, което самата тя определя като процес на "дедоларизация", за да намали зависимостта си от американската валута, след като отношенията на Москва със Запада, и по-специално със САЩ, се влошиха заради анексирането на Крим през 2014 година и руската роля в украинската криза.

"Мога да кажа със сигурност, че делът в щатски долари ще бъде по-малък. Разглеждат се възможности за инвестиране в различни други валути ... включително в китайски юани", отбеляза Количев.

Според него структурата на международните валутни резерви на Русия вече се е променила и планираните промени във държавния инвестиционен фонд ще доближат неговия състав до този на резервите на Руската централна банка в чуждестранна валута. "Ние просто синхронизираме повече суверенния фонд с централната банка", допълни той.

Към 31-ви март тази година еврото съставляваше 30,3% от резервите на Руската централна банка, делът на щатския долар беше 23,6%,  на китайския юан - 14,2%, на британския паунд - 6,6%, а на японската йена, канадският и австралийският долари общо - 7,1%.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна