Слушайте!
Размер текста
Болгарское национальное радио © 2024 Все права защищены

НС прие на първо четене два проекта за промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие

| обновлено 07.02.14 12:10
Фото: bg.wikipedia.org

Парламентът прие на първо четене два законопроекта за промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие - на Коалиция за България и на ГЕРБ. ГЕРБ и "Атака" обвиниха социалистите, че дават повече права на концесионерите за сметка на туристите.

Законопроектът на ГЕРБ предлага забрана за извършването на строителни и монтажни работи в курортите от 15-и май до 1-ви октомври. Проектът на социалистите предвижда за всички плажове, независимо от тяхната площ, да се въведат еднакви максимални проценти - до два процента за преместваеми обекти и до два процента за допълнителна търговска площ.

Според Лиляна Павлова управляващите искат да върнат стария режим с бетон и сергии по крайбрежието.

Почти няма да има място за свободно плажуване. И не само това. Намалява се свободната зона на плажовете на 30 процента и всъщност вече в 70 процента от плажовете ще бъдат разположени платени чадъри и шезлонги. Отделно от това връща се и старият режим, в който се позволява и поставянето на преместваеми обекти, както ги наричаме, сергиите с гащите и чорапите отново да се върнат по бреговата ивица, обясни Павлова.

Павел Шопов от "Атака" директно нарече проекта на БСП лобистки.

За мен няма абсолютно никакво съмнение. Ясно е, че стоят заинтересовани зад този закон. Тези, които стопанисват плажове, техните интереси са много значими, каза Шопов.

Трябва да има справедливост в определянето на концесионните такси, каза народният представител от Коалиция за България Страхил Ангелов.

Така или иначе сме решили да вървим към концесиониране на плажовете в нашата родина. Ако оставаме на този начин на ползване на ивицата, това трябва да бъде направено по справедлив начин. Другият вариант е, ако искате, нека тогава пък да премахнем концесионирането на плажовете и да го направим така, както е в Гърция. Има заведения, има община, която събира данъци и такси от въпросните заведения, грижи се за почистването и за охраната на тези плажове, каза Страхил Ангелов.

Междувременно министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева съобщи пред БНТ, че регионалното и екоминистерството ще спрат действието на новия Общ устройствен план на община Царево, за да го променят. Започва проектиране на изменението на плана за цялата територия на общината и екологична оценка към него.

Планът бе широко оспорен от природозащитници заради разрешеното застрояване на части от Природен парк "Странджа". 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!